• Gorczański Portal Informacyjny
  • Środa, 22 maja 2024
  • Imieniny: Heleny, Wiesławy, Romy
Reklama
Wiadomości
Data: 8 listopada 2011, Wtorek / Ilość wyświetleń: 5082

Mszańscy unihokeiści na słowackim turnieju

MSZANA DOLNA: Były hymny narodowe i flagi państwowe, zacięte mecze i grad bramek - to najkrótsza notka o międzynarodowym turnieju w unihokeju rozegranym w słowackiej gminie Niżna - tej samej z którą nasze miasto przyjaźni się od roku 2008.

Turniej w którym uczestniczyli oprócz gospodarzy - uczniów niżniańskiej szkoły, także młodzi górale z Ludźmierza, oraz reprezentacje słowackich miejscowości Podbiel i Sucha Hora, gościł również naszych młodych unihokeistów z ZSM nr 1, którzy na Słowację wybrali się z opiekunem i nauczycielem wf Zbigniewem Stachura. Sportowe zmagania w różnych dyscyplinach mogą liczyć na finansowe wsparcie dzięki uczestnictwu obu miejscowości w programach, którym patronuje EUROREGION TATRY. To właśnie w ramach tej instytucji możliwa jest transgraniczna współpraca samorządów z Polski i Słowacji, a co za tym idzie czerpanie z obfitości unijnych zasobów.

Nasz Samorząd nauczył się już, jak te pieniądze zdobywać i jak z pożytkiem później wykorzystać - EUROREGION TATRY wspołfinansował wiele naszych lokalnych przedsięwzięć o charakterze kulturalnym i sportowym. Wystarczy wymienić Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych, Zagórzańskie Spotkania Chórów "Laudate Dominum", Dni Mszany Dolnej, a także nasze wyjazdy na Słowację połączone z udziałem w imprezach w Niżnej naszej Orkiestry Dętej OSP, drużyn piłkarskich, czy narciarzy-amatorów w zawodach slalomowych na stoku Uhliska-ski.

Tej jesieni otrzymaliśmy zaproszenie na turniej w unihokeju - dyscyplina ta u naszych południowych sąsiadów jest bardzo popularna. Może wiążę się to z tym, że Słowacy kochają hokej na lodzie ? Przejeżdżając zimą przez ten kraj, widzimy w każdej miejscowości sztuczne i naturalne lodowiska, a na nich uganiających się za czarnym krążkiem małych i dużych. Kiedy latem na łyżwach jeździć się nie da, Słowacy birą do ręki kije i czarny krążek zastępują dziurawą piłeczką z tworzywa i grają. A grają tak, że młodzi uczniowie szkoły z Niżnej są najlepsi w kraju. Jechaliśmy zatem na Słowację z duszą na ramieniu, ale skóry łatwo sprzedać nikt nie zamierzał. Niemal prostu z busa reprezentanci Mszany Dolnej pobiegli do szatni i bez rozgrzewki, jeszcze nieco rozespani musieli spróbować swoich sił z rówieśnikami z Ludźmierza. Młodzi górale litości nie mieli żadnej - jedyną, honorową bramkę dla naszej ekipy strzelił Michał Chrustek, zaś nasz bramkarz wyciągał z siatki małą piłeczkę aż 19 razy. Sromotna porażka 1:19 nie załamała naszych unihokeistów. Wyszli na parkiet i w drugim meczu spotkali się ze swoimi kolegami z Niżnej - co prawda nie wygrali, ale strzelili Słowakom dwa gole (Michał Chrusytek i Michał Dudzik) tracąc tylko, lub jak ktoś woli, aż dziewięć. Podjęli walkę, nie bali się utytuowanych rywali, momentami grali, jak równy z równym. Na usprawiedliwienie naszych chłopców trzeba powiedzieć, że o ile dla młodych Słowaków z Niżnej unihokej jest dyscypliną absolutnie wiodącą, to w mszańskiej szkole w unihoka gra się od święta. Ciekawostką tego turnieju było zgłoszenie drużyny dziewcząt z Ludźmierza - to właśnie z młodymi góralkami w ostatnim swoim występie spotkali się mszańscy zawodnicy. Bramkowym łupem podzielili się Jan Barda - strzelec 3 bramek, Krzysztof Olszewski - strzelił 3 bramki, Michał Chrustek - do siatki trafił 2 razy i Michał Cieżak - zdobywaca jednej bramki. Ludźmierzanki trafiały trzy razy. W tym meczy nie brakowało spięć i twardej walki, ale nasi chłopcy, jak przystało na dżetelmenów, oszczędzali kości swoich rywalek z boiska.

Puchary i medale wręczli wspólnie starosta Niżnej Jaroslav Rosina i burmistrz Mszany Dolnej Tadeusz Filipiak. Wspólna rodzinna fotografia zakończyła turniej na Słowacji.

Że naszym chłopcom to przetarcie było potrzebne, świadczą wyniki rozegranych kilka dni później Mistrzostw Powiatu Limanowskiego w unihokeju. Drużyna w składzie ; Michał Dudzik, Michał Chrustek, Patryk Matuła, Jakub Łysek, Krystian Kornaś, Bartłomiej Cieniawski, Dawid Stachura, Jan Barda, Wojciech Karpierz, Michał Cieżak i Krzysztof Olszewski została wicemistrzem limanowszczyzny, ulegając w finale gospodarzom zawodów, drużynie Starej Wsi.

Źródło: Urząd Miasta Mszana Dolna
Reklama
Zobacz także
Reklama