• Gorczański Portal Informacyjny
  • Środa, 6 grudnia 2023
  • Imieniny: Mikołaja, Jaremy, Leontyny
Reklama
Informacje
Data: 17 grudnia 2013, Wtorek / Ilość wyświetleń: 4710

Rabczańska debata o bezpieczeństwie - rozczarowująca, nie spełniająca oczekiwań, nudna

RABKA-ZDRÓJ: Społeczna debata na temat bezpieczeństwa, która odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury w Rabce-Zdroju, nie spełniła pokładanych w niej oczekiwań. Zorganizowana w cieniu zabójstwa pod klubem ADHD w Nowym Targu, w którym udział wzięła grupa młodych rabczan, praktycznie pominęła ten temat. Mimo iż wiele osób przyszło na debatę porozmawiać właśnie o tej bulwersującej opinię publiczną sprawie, dowiedzieć się, jak radzić sobie z agresją młodzieży, jak reagować, gdy inni się biją, by samemu nie stać się celem - w zamian usłyszeli statystyki przestępczości i poznali strukturę organizacyjną rabczańskiego komisariatu policji...

- Wyszedłbym wcześniej, ale byłem na widoku i nie mogłem, a zrobiłbym to. Nie wiem, po co nas tu zaprosili, myślałem, że będziemy rozmawiać o aktualnych tematach, a nie słuchać pogadanek o narkotykach, o których słyszeliśmy już dziesiątki razy - mówił pod koniec debaty jeden z jej uczestników. W większości byli to nauczyciele, dyrektorzy szkół, pedagodzy szkolni i przedstawiciele komitetów rodzicielskich z rabczańskich szkół.

Wiele osób liczyło na debatę dotyczącą tragedii pod klubem ADHD, w której niechlubnie zasłynęli młodzi rabczanie, a jeden z nich został oskarżony o zabójstwo. Organizatorzy nie wyczuli społecznego zapotrzebowania i temat ten pomijali. Pojawił się pod koniec, gdy rodzice młodego chłopaka z Rabki opowiedzieli, jak ich syn był ofiarą jednego z członków tej grupy, a którzy do dzisiaj nie mogą się doczekać sprawiedliwości. Komendant rabczańskiej policji Piotr Dara stwierdził, że skoro sprawa jest w sądzie, to znaczy, że policja zrobiła swoje. I to była jedyna refleksja ze strony policji. Jednak rodzice byli rozżaleni, ze sprawa ciągnie się długo, a sprawca może się im śmiać w twarz, bo jest na wolności. - Być może nie doszłoby do tego morderstwa, gdyby sprawcy zostali wcześniej ukarani - mówili przypominając, że dla niektórych z nich to nie były pierwsze konflikty z prawem.

Ale szerokiej dyskusji o tym problemie nie było. Część osób - głównie ci, którzy nie musieli siedzieć w MOK-u z racji obowiązku i stanowiska - wyszła zawiedziona jej brakiem. - Nasza debata poświęcona jest współczesnym zagrożeniom dzieci i młodzieży. Potrzeba organizacji takiej debaty spowodowana jest wzrastającym poczuciem zagrożenia w społeczeństwa, zagrożenia przestępczością i agresywnymi zachowaniami młodzieży szkolnej - mówił komendant Dara. - Celem debaty jest przybliżenie zagadnień związanych z odpowiedzialnością prawną nieletnich, ochroną prawną nieletnich, podejmowanymi działaniami przez różne instytucje, mającymi na celu ograniczenie zjawiska demoralizacji i przestępczości nieletnich. Przedstawimy Państwu jak wygląda przestępczość nieletnich na naszym terenie oraz jakie występują zagrożenia dla dzieci i młodzieży. Z drugiej strony chcemy też dowiedzieć się, jakie zagrożenia dostrzegacie Państwo w swoich środowiskach i wspólnie zastanowić się, jakie działania możemy podjąć, żeby ograniczyć demoralizację dzieci i młodzieży.

Podczas trwających grubo ponad godzinę wykładów dużo było teorii, regułek i zwrotów żywcem wyjętych z ulotek profilaktycznych. Na spotkaniu dotyczącym w główniej mierze bezpieczeństwa młodzieży, nie było jej przedstawicieli, którzy mogliby przedstawić swoje rację, powiedzieć o przyczynach groźnych zachowań i agresji rówieśników oraz o swoich oczekiwaniach - o tym, co ich zdaniem dorośli powinni zrobić dla ich bezpieczeństwa. W obronie nastolatków stanął komendant Straży Miejskiej w Rabce-Zdroju Kazimierz Zapała. - Młodzież rabczańska nie jest zła. Nie oceniajmy jej poprzez pryzmat kilku czy kilkunastu osób - zaapelował.

Głos w dyskusji kilkakrotnie zabierała burmistrz Ewa Przybyło, która podkreślała, że występuje tu w podwójnej roli - burmistrza i matki dwójki dzieci. Jej zdaniem największe zadanie spoczywa na barkach rodziców, którzy powinni bardziej interesować się tym, co robią ich dzieci, z kim się spotykają i w jakich miejscach. Wypowiadali się też nauczyciele i pedagodzy, którzy apelowali do rodziców o większe zaufanie do kadry nauczycielskiej. Było też apele o odwagę w reagowaniu na niewłaściwie zachowanie młodzieży. - Jeśli nie my będziemy reagować, to kto - pytała retorycznie burmistrz Ewa Przybyło.

(mr)
Reklama

Dziękujemy za dotychczasowe komentarze.
Zapraszamy do komentowania artykułów na naszym Facebooku

Komentarze

rabczanin)free
21.12.2013 12:05
IP: 213.238.119.91

..ty Sandra....współczucie..byłaś na spotkaniu....teraz była rozmowa o żywych...a ze głupia..no cóż...

fan_borowinki do sandry
21.12.2013 00:33
IP: 89.74.39.128

Temat ten nie jest stricte powiązany ze śmiercią chłopaka więc tak się nie oburzaj i nikt tu jak napisałaś "przy okazji śmierci nie dokopuje Ewie". Czy Twoim zdaniem mówienie prawdy jest "dokopywaniem", jeśli tak to będę "kopał" dalej :D Pani Ewa powinna sama zaczac reagowac a nie rad udziela innym, najlepiej niech prosi o pomoc Boga tak jak to ma miejsce w przypadku szpitala.

sandra
19.12.2013 21:53
IP: 178.43.117.92

Do fan borowinki. Ta dyskusja bardzo mnie dotyczy bo to z mojej rodziny zginął chłopak....Dlatego jestem oburzona ,że przy okazji śmierci niewinnego człowieka wy chcecie dokopać Ewie.

Po_li_ner
19.12.2013 13:47
IP: 195.248.247.2

Dlaczego moje komentarze cenzor sukcesywnie usuwa ? co ? prawda aż tak bardzo was żre po oczach ? Jak nazywa się zatem ta wasza demokracja ... bo ja jej osobiście nie pojmujmę !!!!! Czekam odpowiedzi !!!!!

..wiadomo)...
19.12.2013 09:37
IP: 213.238.119.91

..CHCECIE ZMIENIAĆ ..ZACZNIJCIE OD SIEBIE...EWKA NA WYBORY ZBIERA PUNKTY...ODFAJKOWANY PROBLEM JAK WIELE..CEPELIADA....ALE CÓŻ JAK PATOLOGA W NAJBLIŻSZEJ RODZINIE..WIEC SIĘ POUCZA INNYCH...gg lizusie..dostaniesz podwyżkę ))..czy już ci przybyło...

doopa jaś
19.12.2013 00:52
IP: 176.100.194.235

Do zła niedobra, Siląc się na komentarz wypada posługiwać się prawdą zwłaszcza, że poddaje się ocenie postawę nauczycieli obecnych na debacie. Na szczęście są zamieszczone zdjęcia, które dla obecnych na spotkaniu są opisem pewnej chronologii. Nauczyciele byli obecni nie tylko na " części oficjalnej, pogadankowej" ale również prezentowali swój punkt widzenia w dyskusji (vide zdjęcie 4 i 7). O tym, że się nie "ulotnili" po prelekcji świadczą zdjęcia nr 5 i 9, na których widać panie z Zespołu interdyscyplinarnego działającego przy U.M. i pracownika OPS. Panie te zabierały głos pod sam koniec spotkania. Wokół tych pań widać liczną grupę nauczycieli wypełniających rozdaną na zakończenie ankietę. Zarzucanie im "...to działanie ekstra, nadprogramowe... Podobnie jak ekstra i nadprogramowe są życiowe problemy uczniów, których sami są często przyczynami i których wygodniej jest nie widzieć, by o nich nie walczyć... Podobnie jak nie walczyli o mordercę zanim się nim stał i o wielu innych ludzi, którzy mieli problemy, a nie musieli z odpowiednia pomocą i reakcją" jest po prostu delikatnie mówiąc nadużyciem.

Pu_li_ner
19.12.2013 00:42
IP: 195.248.247.2

Po co zapraszać lisa do kurnika.... ? po co i dla kogo ta debata ? i za ile ? Zacznijmy od domów rodzinnych i wyciąganiu surowych konsekwencji od rodziców za niedopilnowanie swoich dzieci i karczemne zaniedbania wychowawcze !!!! Potem zajrzyjmy pod dyrektorskie dywany szkół podstawowych i gimnazjalnych gdzie wszystkie brudy zamiatane są tak skrzętnie i skrupulatnie by światła dziennego nigdy nie zobaczyły !!!! Sprawdźmy kompetencje i pracę "pedagogów" i zachowania niektórych nauczycieli względem uczniów - Zmuśmy dyrektorów szkół do wyciągania surowych konsekwencji względem nauczycieli, którzy nigdy nie powinni trafić do tego zawodu!! Nauczmy stróży prawa odpowiedzialnej rzetelnej i uczciwej pracy !!!!! W końcu zawiążmy ścisłą współpracę na bazie wzajemnego zaufania do siebie pomiędzy szkołą rodziną a policją !tak to kiedyś funkcjonowało i zdawało egzamin na 5 + ! teraz jest jak jest ....czas najwyższy to zmienić !

do Sandry fan_borowinki
19.12.2013 00:04
IP: 89.74.39.128

Konflikty sąsiedzkie są tylko zasloną dla zaniedbań jakich w sprawie Maciejowej dopuściła się Pani Ewa i urzędnicy. Widzę Sandro, że najchętniej zabroniłabyś osobom, którym coś się nie podoba aby się wypowiadały. Oswiadzam Ci więc, ze żyjemy w wolnym kraju i mamy prawo krytykować poczynania nieporadnej burmistrz. Jeśli Ci sie nie podoba to nie czytaj albo wyjedź na Białoruś gdzie cenzura jest na porządku dziennym.

robcuś
18.12.2013 22:55
IP: 83.26.232.221

Pani burmistrz bardzo lubi innych pouczać co powinni robić . A dlaczego nie pouczyła.... [Fragmentu usunięty - naruszenie Regulaminu]... że włamywanie się do cudzego domu i pobicie jego właściciela jest poważnym przestępstwem? Ponadto właśnie burmistrz jest współwinna za obecny stan rzeczy jaki jest obecnie w Rabce. Brak atrakcji dla młodych powoduje to, że ludzie są sfrustrowani i organizują sobie czas na swój sposób. Co pani konkretnie zrobiła dla młodzieży poza tańcami góralskimi? Kino niszczeje, basenu praktycznie niema stadion Wierchy w rozsypce a miało być tak pięknie. Rabczanom ubyło a PRZYBYŁO przybyło

qq
18.12.2013 22:03
IP: 193.242.212.15

mr byłby szczęśliwy jakby mu pokazali zdjęcia z miejsca zbrodni, litry krwi, trzy noże i opis sekcji zwłok, a tak była nuda .... ciekawe czy umiał sklecić na debacie jedno zdanie ? umiał ? a może pomylił zgromadzenia - bo to chyba nie była konferencja prasowa o ADHD ?

Sandra
18.12.2013 16:55
IP: 83.7.188.172

fan_borowinki, edi,turysta czy was pogięło? Umówcie się z P. Burmistrz( przyjmuje chyba w poniedziałki) i wylejcie żale a nie na forum anonimowo! A jeśli chodzi o drogę to zawistni ludzie tam mieszkają tak jedni jak i drudzy. Też mieszkam na ul. Poniatowskiego.....Znam osobiście jedną i drugą rodzinę. Tam P. Burmistrz nic nie pomoże, nawet proboszcz a jeśli by ktoś napisal do Papieża to tez nie pomoże.Obwinianie o wszystko urząd jest dziecinne- jeszcze koklusz i gradobicie i macie sexmisje.

Wicek
18.12.2013 13:39
IP: 178.43.172.127

A todziewcze przy Pani burmistrz to co to. Bytów II.

okoucho
18.12.2013 11:44
IP: 164.127.155.221

ciepło w tym domu kultury po wyprowadzce biura, aż kożuchy przy wejściu rozdają... ad rem - skoro była debata to zaproszeni mogli pytać i debatować. odsłuchali swoje, a potem ich kolej. lecz ludzie w Rabce nie tylko młodych bandziorków się boją, ale i głos publicznie zabierać. długo się nie poprawi jak będą tacy zaszczuci.

Ewa
18.12.2013 09:42
IP: 83.26.129.235

Trzeba było chociaż salę nagrzać to uczestnicy mieliby chęć do podnoszenia ręki a tak nie dość że zimno to i temat nie rozgrzewał. Nieważne, że problem załatwiony "po łebkach". Grunt, że pieniądze na edukację zostały wydane w odpowiednim terminie

Zła niedobra
18.12.2013 06:42
IP: 178.43.109.216

Może gdyby owi nauczyciele zabrali głos, a o kwestie pobicia nie walczyły pojedyncze osoby, byłoby lepiej i sensowniej. Nauczyciele rzeczywiście byli tam "z obowiązku", co było widać, boi zostali tylko na części oficjalnej, pogadankowej. Bo kiedy zaczęto rozmawiać o mordercy to nagle zaczęli się ulatniać w tempie ekspresowym. Tych, którzy zostali do końca można było policzyć na palcach jednej ręki. No tak, przecież to działanie ekstra, nadprogramowe... Podobnie jak ekstra i nadprogramowe są życiowe problemy uczniów, których sami są często przyczynami i których wygodniej jest nie widzieć, by o nich nie walczyć... Podobnie jak nie walczyli o mordercę zanim się nim stał i o wielu innych ludzi, którzy mieli problemy, a nie musieli z odpowiednia pomocą i reakcją. A debata była zwykłym zwalaniem odpowiedzialności jednych na drugich. Jak w ogóle można mówić i co do wnosi do sprawy, że winni są rodzice? Cholera, jak chłopak bierze nóż i wbija go drugiemu w głowę to chyba nie bardzo jakoś z tymi rodzicami miał ok i nie bardzo się dało z nimi coś ugrać. Zamiast zastanawiać się co my możemy zrobić dla takich chłopaków, którzy sięgali po noże wbrew temu co mówiła pani Burmistrz z początku szukaliśmy winnego. Policja i Burmistrz znaleźli: rodziców. Tylko co do jasnej cholery z tego wynika i w czym się to ma przyczynić do zapobiegania takim sytuacjom w przyszłości? Aha i najlepsza była złota rada wychowawcza: z domu nie wypuszczać, wychowywać stresowo i przetrzepywać plecaki. Serio? Mi się wydaje, że ciężko uczyć braku przemocy i dobra przemocą. Ale przecież czas dla dziecka i kontakt z nim wymaga czasu, a łatwiej pogapić się w TV. A skoro nie można wysiedzieć do końca debaty dla potencjalnego dobra naszych dzieci, bo szkoda czasu, to jak znaleźć czas na wychowanie?

turysta
18.12.2013 00:28
IP: 89.74.39.128

Czy może mi ktoś wyjaśnić czemu informacja o zamknięciu Wyciągu na Maciejowej nie została podana na stronie Rabka.pl Przecież turyści zaglądający na stronę przed przyjazdem do Rabki nie będą głosować w wyborach, a w regionie wszyscy wiedzą o tym zaniedbaniu władz. Urzędnicy, włodarze nie bójcie się turystów oni nie głosują, a na informację zasługują!!!!

edi
18.12.2013 00:17
IP: 89.74.39.128

Pani Ewa zachęca do reagowania, a sama nie reaguje kiedy trzeba. Przykład to droga do wyciągu na Maciejowej, zaniedbanie i brak reakcji Pani Burmistrz jest ewidentny.

fan_borowinki
18.12.2013 00:13
IP: 89.74.39.128

Czy brat Szczepan pojawił się na debacie w roli gościa honorowego?

Zobacz także

Mszanicanki zaśpiewały na sesji

Wtorek, 5 grudnia 2023 19:23

Uruchomiono punkt informacji turystycznej

Wtorek, 5 grudnia 2023 15:49

Poradnia w nowym miejscu

Wtorek, 5 grudnia 2023 09:15
Reklama