• Gorczański Portal Informacyjny
  • Czwartek, 12 grudnia 2024
  • Imieniny: Aleksandra, Adelajdy, Dagmary
Reklama
Wiadomości
Data: 15 listopada 2011, Wtorek / Ilość wyświetleń: 5152

Czy to dobrze, że Rabka schodzi na Dziady...

Na deskach teatru Lalek "Rabcio" rabczańska młodzież wystawiła spektakl "Dziady" Adama Mickiewicza. Półmrok, na deski sceny pada niebieski kolor poświaty, w oddali opuszczone cmentarzysko, stercząca trumna zaprasza na obrzęd Dziadów...

Obrzędom towarzyszy Guślarz, to on wydaje polecenia ludowi i przywołuje kolejne przebywające w czyśćcu duchy. Najpierw rozkazuje zgasić lampy, świece i zasłonić okna w kaplicy, tak, aby nie docierał tam nawet blask księżyca. W ciemnościach i ciszy, która zapadła („ ciemno wszędzie głucho wszędzie”) wzywa „ czyśćcowe duszeczki”, czyli dusze zmarłych, którzy za życia popełnili jakieś przewinienia i z tego powodu nie mogą zaznać wiecznego spoczynku. Zanim to się stanie muszą odpokutować swoje winy. W tym ma im pomóc obchodzony obrzęd Dziadów Adama Mickiewicza. Widza przybliża do obrzędu zapach rozchodzącego się kadzidła, muzyka pogłębia przeżycia widza. Ekspresja, dynamizm młodego aktora przekonuje do zwyczaju ludowego. Gra młodego aktora nęci, zaprasza. Kolejna minuta odsłania odważne posunięcia reżyserskie, chór wciela się w demoniczne postaci, które przenoszą się w podświadomość widza.

Sztuka dotyka samej metafizyki duszy. Światło, scena, zapach, przenosi nas do opuszczonej kaplicy. Szelest liści i łańcuchów, przybliża eschatologię dnia ostatecznego. Na uwagę zasługują aktorzy, młodzi ludzie z gimnazjum i liceów miasta Rabka Zdrój. Na zapytanie dlaczego Dziady, usłyszałem , „ one wciąż inspirują, są powrotem do historii, patriotyzmu i kultury. Należy grać wielkich w świecie małych."

Skąd ta świadomość u młodego pokolenia? Wyczucie, intuicja, przekonanie, czy może dobre wychowanie? Zamiast się nudzić, i kopać puszkę po pustym piwie, można twórczo wykorzystać zbyt szybko przychodzący półmrok jesieni.
To dobrze, że w tej jesiennej aurze uśpionego miasta, budzi się życie kulturalne, ludzie mówią coś się tu zaczyna powoli dziać. Szkoda tylko, że młodych ludzi znów nie doceniła władza lokalna, która ma na głowie ważniejsze spotkania. Rabka nazwana jest miastem dzieci, które są zapomniane, niewidoczne jak upiory wychodzące tylko nocą. Składamy gratulacje młodym, ambitnym aktorom i prosimy o dalsze estetyczne przeżycia dla zmęczonego miasta.

ks. Włodzimierz Kurek / www.podhale24.pl
Reklama
Zobacz także

Musical "Królowa Śniegu" w "Rabciu"

Środa, 11 grudnia 2024 19:11

Sylwester w Rabce-Zdroju

Środa, 11 grudnia 2024 09:18

Poszukiwania mieszkańca Kasinki Małej

Wtorek, 10 grudnia 2024 23:14
Reklama