• Gorczański Portal Informacyjny
  • Środa, 6 grudnia 2023
  • Imieniny: Mikołaja, Jaremy, Leontyny
Reklama
Informacje
Data: 26 kwietnia 2014, Sobota / Ilość wyświetleń: 4183

Promocja książki o rabczańskiej architekturze (zdjęcia)

RABKA-ZDRÓJ: Dużym zainteresowaniem cieszyło się piątkowe, wieczorne spotkanie w galerii "Pod Aniołem" na którym odbyły dwa wydarzenia - wykład architekta i historyka sztuki Michała Wiśniewskiego na temat modernizmu w architekturze, który był wprowadzeniem do drugiego wydarzenia wieczoru - promocji książki pt. "Blask dawnej Rabki - architektoniczna podróż przez historię zdroju", poświęconej rabczańskiej architekturze.

- Sala pełna, serce rośnie, że tak wiele osób chciało przyjść na dzisiejsze spotkanie - powiedział do zebranych, którzy wypełnili salę do ostatniego miejsca, prezes Stowarzyszenia Kulturowy Gościniec prezes Jan Ceklarz. Byli wśród nich m.in. burmistrz Ewa Przybyło i były burmistrz miasta Jan Wieczorkowski.

Prezes przypomniał, że do tej pory odbyły się dwa wykłady poświęcone rabczańskiej architekturze - pierwszy o stylu zakopiańskim, drugi o stylu uzdrowiskowym. Piątkowy, trzeci wykład, o modernizmie na świecie, jest finałem projektu. - Ta szeroka perspektywa była konieczna, żeby pokazać i zrozumieć to, co pod względem architektury, działo się również w Rabce - podsumował ponad godzinny wykład Jan Ceklarz.

Druga część spotkania było poświęcona najnowszemu wydawnictwu poświęconemu architekturze miasta pt. "Blask dawnej Rabki". Książka autorstwa Anetty Poliszewskiej i Magdaleny Piekarz została wydana dzięki mecenatowi i uporowi pochodzącego z Rabki-Zdroju przedsiębiorcy Sławomira Spórny. - Serce bolało mnie na widok utraty wartości architektonicznej miasta - mówił biznesmen, wspominając spacery po Rabce i widok popadających w ruinę historycznych budynków. Przypomniał, że książka czekała na publikację ponad 7 lat - już w 2007 roku była gotowa jej pierwsza wersja. Ale, jak dodał, dopiero spotkanie Jana Ceklarza, Katarzyny Ceklarz i Piotra Koleckiego ze Stowarzyszenia Kulturowy Gościniec, pozwoliło doprowadzić to dzieło do szczęśliwego finału, czyli publikacji.

"Myślę, że ta książka zaistnieje, jako źródło wiedzy o rabczańskiej architekturze, a także stanie się przewodnikiem i pomocą w percepcji jej piękna. Mam również nadzieję, że będzie impulsem i pomocą dla następnych publikacji o tej tematyce i że niebawem pojawiać się będą nowe wydawnictwa, które, tak jak następne pokolenia, przejmą nasze dziedzictwo, aby je udoskonalać" - napisał Sławomir Spórna we wprowadzeniu do książki, której ozdobą są m.in. archiwalne fotografie ze zbiorów rabczańskich kolekcjonerów - Piotra Kuczaja i Józefa Szlagi.

Autorki, których nie było na piątkowej promocji, bowiem obie przebywają za granicą i z uwagi na obowiązki nie mogły przybyć do Rabki-Zdroju, napisały we wstępie: "Niniejsza książka jest zbiorem opowieści o Rabce i jej architekturze. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ta mała miejscowość posiada na swojej mapie tak wiele architektonicznych perełek. W publikacjach dotyczących Rabki temat architektury często traktowany jest po macoszemu. Dlatego zrodził się pomysł napisania tej książki. Mamy nadzieję, że przyczyni się ona do odkrycia uroków rabczańskich domów".

Książkę, której wydanie współfinansował Urząd Miejski w Rabce-Zdroju, oraz jej autorów i twórców, komplementowała burmistrz Ewa Przybyło. - Udało się Państwu pokazać Rabkę za jaką wszyscy tęsknimy - powiedziała.

Publikacji gratulował też Jan Wieczorkowski. - Być może przyczyni się ona do tego, że te obiekty nie znikną - dodał.

(mr)
Reklama

Dziękujemy za dotychczasowe komentarze.
Zapraszamy do komentowania artykułów na naszym Facebooku

Komentarze

rabczanin)free
28.04.2014 21:08
IP: 77.255.114.161

..MYŚLĘ ZE PAN JAN...WIĘCEJ POWIEDZIAŁ..I TROSZKĘ WYGARNĄŁ..TYM GOŚCINNYM...)

Zobacz także

Mszanicanki zaśpiewały na sesji

Wtorek, 5 grudnia 2023 19:23

Uruchomiono punkt informacji turystycznej

Wtorek, 5 grudnia 2023 15:49

Poradnia w nowym miejscu

Wtorek, 5 grudnia 2023 09:15
Reklama