• Gorczański Portal Informacyjny
  • Środa, 22 maja 2024
  • Imieniny: Heleny, Wiesławy, Romy
Reklama
Wiadomości
Data: 29 listopada 2011, Wtorek / Ilość wyświetleń: 5660

Na terenie Rabki-Zdroju i Mszany Dolnej trwają poszukiwania złóż zasobów naturalnych

Od jakiegoś czasu, głównie w lasach i terenach górskich naszego regionu, spotkać można maszyny, charakterystyczne samochody i pracowników firmy Geofizyka Kraków. Firma ta, na zlecenie inwestora, prowadzi badania geofizyczne - sejsmiczne i odwierty, poszukując pod ziemią zasobów złóż naturalnych m.in. gazu.

Na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Rabce-Zdroju, do którego Geofizyka Kraków zwróciła się z informacją w tej sprawie, czytamy: "Badania wykonywane są metodą sejsmiki refleksyjnej, polegającej na celowym (sztucznym) wzbudzeniu i rejestrowaniu fal sejsmicznych odbitych od granic warstw geologicznych występujących w danym ośrodku skalnym. Rejestracji dokonuje się za pomocą specjalnej aparatury połączonej z rozmieszczonymi na powierzchni ziemi grupami odbiorników fal sejsmicznych. Wzbudzenia fal sejsmicznych dokonuje się poprzez działanie urządzeń wibrujących lub poprzez odpalenie niewielkich ładunków dynamitu. Wiercone są również otwory do głębokości 60 m. w których wykonywane są pomiary. Badania prowadzone są przede wszystkim pod kątem występowania w naszym regionie złóż surowców naturalnych".

Firma zadeklarowała, że pokryje wszystkie koszty napraw szkód, które wyrządzi podczas badań. Chodzi m.in. o zniszczone leśne drogi po których jeżdżą samochody ciężarowe Geofizyki Kraków. Badania mają zakończyć się w połowie stycznia przyszłego roku.

(mr)
Reklama
Zobacz także
Reklama