• Gorczański Portal Informacyjny
  • Środa, 22 maja 2024
  • Imieniny: Heleny, Wiesławy, Romy
Reklama
Wiadomości
Data: 30 listopada 2011, Środa / Ilość wyświetleń: 4018

W Rabce-Zdroju otwarto pierwszy w uzdrowisku Punkt Informacji Turystycznej

Od dziś każdy turysta, który przyjedzie do Rabki-Zdroju, może przyjść do budynku Urzędu Miejskiego i zapytać w nowo otwartym Punkcie Informacji Turystycznej, jak miło i ciekawie spędzić w uzdrowisku i w okolicy wolny czas. Czeka tu na niego codziennie od poniedziałku do piątku wykwalifikowany pracownik wyposażony w wiedzę i materiały promocyjne.

Punkt w Rabce-Zdroju powstał we współpracy Województwa Małopolskiego i Urzędu Miejskiego w ramach programu pt. Małopolska Sieć Informacji Turystycznej. Podobnych biur informacyjnych utworzono w 35 w atrakcyjnych turystycznie miastach i miejscowościach Małopolski m.in. w Nowym Targu, Zakopanem, Białym Dunajcu, Poroninie, Białce Tatrzańskiej, Witowie, Suchej Beskidzkiej czy Limanowej. Rabczańskie czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16. Burmistrz Ewa Przybyło zapowiedziała jednak podczas dzisiejszego otwarcia, że będzie dążyć do tego, aby w wakacje punkt informacji turystycznej w Rabce-Zdroju działał także w weekendy, oraz żeby taki punkt powstał jeszcze w Zakładzie Przyrodoleczniczym czy przy Tężni Solankowej.

- To projekt, który ma zintegrować promocję województwa małopolskiego i wypromować markę Małopolski na forum krajowymi międzynarodowym - powiedział obecny na otwarciu rabczańskiej jednostki odpowiedzialny za turystykę członek Zarządu Województwa Małopolskiego Witold Latusek. - Turystyka jest coraz ważniejszą gałęzią gospodarki. W tym roku turyści w Małopolsce wygenerowali 9 miliardów złotych przychodu. Musimy jednak podchodzić bardzo realnie do tego, co robimy, bo nie jest to tworzone po to, żebyśmy byli z tego zadowoleni, ale żeby to też służyło mieszkańcom. Dlatego ten system ma spowodować, żeby jak najwięcej turystów przyjeżdżało do Małopolski, do tak pięknych zakątków i tutaj zostawiało swoje pieniądze dla dobra mieszkańców. Mamy na dzień dzisiejszy dwa cele: zinwentaryzować, to co mamy i pokazać to, a dwa, cały czas uaktualniać to, co mamy, bo turystyka, to nie tylko miejsca do zwiedzania, ale także liczne wydarzenia na przykład artystyczne, które można organizować, a które spowodują, że przyjadą tutaj turyści.

- Znaleźliśmy się w Małopolskim Systemie Informacji Turystycznej dzięki Województwu Małopolskiemu. To bardzo ważne jest, żeby ktoś zorganizował coś dla wszystkich. Jak ważne to jest w Rabce, jako burmistrz mogę powiedzieć, bo od czterech lat chciałabym utworzyć Rabczańską Organizację Turystyczną. I trudno jest to zrobić, jeśli nie ma komu się tym zająć. Dlatego ten punkt informacyjny będzie tworzył struktury Rabczańskiej Organizacji Turystycznej. Tak więc otwieramy kolejny punkt informacji turystycznej, ale w Rabce ma on podwójny wymiar - jest to także rozpoczęcie działania na rzecz integracji turystyki - powiedziała burmistrz Ewa Przybyło.

Witold Latusek podkreślił, że w kolejnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej pojawią się środki do promocji takich małych miejscowości jak Rabka-Zdrój na rynkach zagranicznych. I że przy współpracy obu samorządów, będzie można z tych pieniędzy skorzystać.

Okres wspólnego finansowania punktu informacji turystycznej w Rabce-Zdroju przez samorząd miejski i wojewódzki wynosi pięć lat. - Nie ma co ukrywać, że powinno to iść w takim kierunku, żeby kiedyś to zarabiało na siebie. Ten projekt, jeśli się uda, ma bardzo dobre perspektywy, nawet komercyjne. Jeśli wykorzystamy ten pięcioletni okres dobrze, to w przyszłości może nawet na tym zarobimy - dodał wicemarszałek.

(mr)
Reklama
Zobacz także

Dzień Dziecka w Teatrze Lalek "Rabcio"

Środa, 22 maja 2024 11:01

Konkurs Pięknego Czytania

Środa, 22 maja 2024 07:04

Nominacje dyrektorskie

Wtorek, 21 maja 2024 19:18
Reklama