• Gorczański Portal Informacyjny
  • Czwartek, 20 czerwca 2024
  • Imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny
Reklama
Wiadomości
Data: 2 grudnia 2011, Piątek / Ilość wyświetleń: 4265

Właściciel przychodni lekarskiej w Rabce-Zdroju skazany przez sąd

Przed Sądem rejonowym w Nowym Targu zapadł wyrok w procesie przeciwko Rafałowi S., właścicielowi przychodni lekarskich w Rabce-Zdroju i w Czarnym Dunajcu, oskarżonemu o zatrudnianie stomatologów bez prawa do wykonywania zawodu w Polsce.

Mężczyzna zatrudniał w swoich gabinetach trzech dentystów - dwóch z nich pochodziło z Ukrainy, jeden był Polakiem. Ukraińcy byli dyplomowanymi stomatologami, ale nie spełnili wszystkich wymogów, aby leczyć na terenie Polski. Uchybienia, jak ustaliła prokuratura, były formalne (brak zdanego egzaminu z języka polskiego), ale nie pozwalały cudzoziemcom na wykonywanie swojego zawodu na terenie naszego kraju. Dentyści ci nie narazili jednak pacjentów na niebezpieczeństwo, uznała prokuratura. Trzecia osoba, Polka, wykonywała zawód dentysty mimo iż nie ukończyła studiów stomatologicznych.

Właściciel przychodni, który jako ostatni odpowiadał przed sądem, został oskarżony o to, że działając w krótki odstępie czasu, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, zlecał zatrudnionym przez siebie pracownikom wykonywanie świadczeń zdrowotnych polegających na leczeniu stomatologicznym, wiedząc, że pracownicy ci nie mają do tego stosownych uprawnień.

Wyrokiem sądu został skazany na 6 tys. zł grzywny, ma pokryć koszty sądowe w kwocie 2,1 ty. zł i ma 3-letni zakaz prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie stomatologii.

(mr)
Reklama
Zobacz także
Reklama