• Gorczański Portal Informacyjny
  • Sobota, 15 czerwca 2024
  • Imieniny: Jolanty, Wita, Wioli
Reklama
Wiadomości
Data: 6 grudnia 2011, Wtorek / Ilość wyświetleń: 7173

RABCOOL - Kulturowy Produkt Rabki wybrany. Wygrała Natalia Klęsk i jej damskie torebki z filcu

Wieczorem w Zakładzie Przyrodoleczniczym w Rabce-Zdroju odbyła się gala podsumowująca projekt pt. Made in Rabka - Kulturowy Produkt Roku RABCOOL 2011. zorganizowany przez Stowarzyszenie Kulturowy Gościniec. Statuetkę i czek na 1000 złotych odebrała Natalia Klęsk, która zajmuje się wyrobem damskich torebek z filcu. Konkurs internautów wygrała Ewa Piechota, zajmująca się malarstwem, haftem i szydełkowaniem.

Fot.Piotr Kuczaj
Projekt Made in Rabka ma za zadanie znaleźć to co jest nasze - rabczańskie, czym możemy się pochwalić i z czego możemy być dumni. Ma wyciągnąć z szafy i pomóc w promowaniu mało znanych, często wykonujących na własny użytek ciekawych przedmiotów z dziedziny sztuki użytkowej - informowali od samego początku jego twórcy. Udało im się znaleźć, namówić do współpracy i udziału w konkursie osiemnastu takich twórców z Rabki-Zdroju i okolicznych miejscowości. Każdy z nich robi coś niezwykłego. Twórcy-rękodzielnicy w Rabce-Zdroju kojarzą się głównie ze sztuką ludową. W tym projekcie chodziło jednak o pokazanie innych twórców, tworzących przedmioty i artystyczne i użytkowe, niekoniecznie mające cokolwiek wspólnego z regionalizmem, ale będące dziełem rąk, przemyślane i unikatowe o różnych walorach. Większość z uczestników, to twórcy albo mało znani, albo nieznani, albo znani tylko odbiorcom dla których wykonują swoje wyroby. Projekt miał właśnie na celu "wydobycie ich z podziemia" i pokazanie szerszej publiczności.

- Widać, że w Rabce kultura jest potrzebna.Tłumy ludzi na tej imprezie świadczą o tym, że ludzie w Rabce chodzą nie tylko do kościoła i na pogrzeby, ale potrzebują też takich imprez - powiedział podczas ogłoszenia wyników przewodniczący jury Piotr Bies, rabczański artysta-rzeźbiarz. W jury konkursu, obok niego, zasiadała też rabczańska malarka Ewa Łaczek-Daleki i malarz ze Mszany Dolnej Jerzy Treit. Bies zaapelował o stworzenie w Rabce-Zdroju ośrodka kultury z prawdziwego zdarzenia w którym mogliby realizować się tutejsi artyści. Obecny budynek Miejskiego Ośrodka Kultury, jak mówi, jest za mały, nie ma sceny i nie nadaje się do realizacji wielu przedsięwzięć artystycznych. Jego postulat przyjęto brawami.

Ogłaszając decyzję jury Piotr Bies podkreślił, że torebki wykonywane przez Natalię Klęsk są estetyczne, użytkowe, piękne, posiadają też elementy regionalne. - Te rzeczy śmiało mogą reprezentować miasto pod hasłem Made in Rabka, gdyż są niepowtarzalne - dodał. Zwyciężczyni otrzymała w nagrodę statuetkę RABCOOL wykonaną przez Stanisława Mlekodaja z Rabki-Zdroju i czek na 1000 zł ufundowany przez Urząd Miejski. (Więcej o niej i o jej twórczości: http://www.kulturowygosciniec.region-rabka.pl/mir_natalia.html).

- Znakomita impreza - powiedział nam obecny na finale konkursu wiceburmistrz Robert Wójciak. Publicznie zadeklarował, że twórcy biorący udział w projekcie już od czerwca przyszłego roku będą mogli, jeśli tylko wyrażą taką chęć, skorzystać z galerii "Pod Aniołem" Miejskiego Ośrodka Kultury. Gdy tylko MOK przeniesie się do budynku remontowanego i przebudowywanego właśnie amfiteatru, w jego obecnej siedzibie przy ul. Parkowej będą mogli wystawiać i sprzedawać swoje wyroby. - Można zagospodarować to pomieszczenie i stworzyć tu galerię twórców. Warto te rzeczy pokazać mieszkańcom i turystom - podkreślił.

Nagrodę internautów, którzy głosowali w sondzie internetowej, zdobyła Ewa Piechota, druga była Maria Kłeczek (papierowe kwiaty), a trzecia Anastazja Leśniak (zdobione koperty i kartki okolicznościowe). Nagrodę w wysokości 500 złotych przyznaną przez Fundację Rozwoju Regionu Rabka otrzymała Kaja Gościniak (dziobaki - przytulanki dla dzieci), natomiast wyróżnienia przypadły Grażynie Habieda (ceramika użytkowa i artystyczna) oraz Kai Gościniak.

Dodatkowo stowarzyszenie Kulturowy Gościniec przyznało tytuł Kulturowego Miejsca Roku 2011, który otrzymała artystyczna Księgarnio-Kawiarnia "Między Słowami". - Jest to też w pewnym sensie Made in Rabka - powiedział wiceprezes stowarzyszenia Piotr Kolecki. - To nowe, znane miejsce w Rabce, w którym dużo się w tym roku działo i dużo będzie dziać - dodał.

Finał konkursu zakończyły występy muzyczne. Najpierw utwór skomponowany specjalnie na konkurs wykonali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. E. Romera w Rabce-Zdroju. Następnie zaprezentował się nowy rabczański skład, złożony z miejscowych muzyków (Róża, Kajtuś, Bobas, Makumba, River i inni). Piotr Kolecki zapowiedział, że na koniec przyszłego roku odbędzie się konkurs Made in Rabka zorganizowany dla rabczańskiej sceny muzycznej. Jego efektem ma być płyta-składanka z piosenkami zespołów i wykonawców z Rabki-Zdroju.

(mr)
Reklama
Zobacz także

Absolutorium i wotum zaufania

Piątek, 14 czerwca 2024 22:03

Wieczór filmowy dla pań w kinie "Śnieżka"

Piątek, 14 czerwca 2024 12:55

Zagórzańska Msza św.

Piątek, 14 czerwca 2024 12:37
Zaproszenia
Zdjęcia

Koncert Szkoły Muzycznej

Piątek, 14 czerwca 2024

X edycja konkursu "Pięknego Czytania"

Czwartek, 13 czerwca 2024

Archidiecezjalny Dzień Dziecka w Rabce-Zdroju

Poniedziałek, 10 czerwca 2024
Ogłoszenia
Reklama