• Gorczański Portal Informacyjny
  • Wtorek, 16 lipca 2024
  • Imieniny: Mariki, Benity, Dzierżysława
Reklama
Wiadomości
Data: 8 grudnia 2011, Czwartek / Ilość wyświetleń: 5501

Gimnazjum nr 1 z Raby Wyżnej laureatem nagrody głównej Małopolskiego Projektu pt. Mieć wyobraźnię miłosierdzia

Grupa wolontariuszy BARKA z Gimnazjum nr 1 im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Rabie Wyżnej zdobyła nagrodę główną w tegorocznej, V edycji Małopolskiego Projektu "Mieć wyobraźnię miłosierdzia". Uczniowie w nagrodę, za swoją pracę, wzięli udział w trzydniowych warsztatach kulturalno-edukacyjnych zorganizowanych w Krakowie od 4-6 grudnia, które zakończyły się uroczystą galą w Filharmonii Narodowej.

Wolontariusze z Raby Wyżnej wzięli udział w projekcie już po raz piąty. W tym roku, podobnie jak i w latach poprzednich, ich głównym działaniem było odwiedzanie Zakładu Opiekuńczo Leczniczego im. Świętej Faustyny Kowalskiej w Rabie Wyżnej prowadzonego przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Celem cotygodniowych wizyt było umocnienie duchowe pensjonariuszy poprzez wspólną modlitwę (msze święte, nabożeństwa) a także dostarczenie im rozrywki i umożliwienie atrakcyjnego spędzenia wolnego czasu (wieczorki regionalne, ogniska, przedstawienia teatralne, koncerty).

Gimnazjaliści przeprowadzili także akcję zbierania plastikowych zakrętek z przeznaczeniem na rehabilitację chorego dziecka, nagłośnili akcję w środowisku lokalnym i zaprosili do współpracy przedszkole. Uzyskane środki przekazali na konto Fundacji Dzieciom "Zdążyć z pomocą".

Wolontariusze z Raby Wyżnej włączyli się również w organizację koncertu charytatywnego „Oddech dla Wiktorii”, który odbył się 30 stycznia 2011 roku. Ich wkładem w tę imprezę było przygotowanie i sprzedaż domowych ciast i ciasteczek oraz organizacja sali. Jednym z zadań grupy BARKA było również przeprowadzenie w przedszkolu akcji informacyjnej na temat wolontariatu, w celu propagowania tej idei wśród najmłodszych. Gimnazjaliści codziennie po lekcjach odwiedzali przedszkolaków i przez godzinę czytali im książki, aby umilić dzieciom czas oczekiwania na rodziców.

Działania podejmowane przez wolontariuszy zostały docenione przez organizatorów, co z pewnością będzie motywowało ich do dalszej pracy.

Tekst: Marta Dziwisz-Wojciechowska / zdjęcia Kamil Faber i Maria Zembal


Reklama
Zobacz także

Zmarł Józef Mateja

Poniedziałek, 15 lipca 2024 16:53

Lustro Historii 2024

Poniedziałek, 15 lipca 2024 13:09
Reklama