• Gorczański Portal Informacyjny
  • Wtorek, 16 lipca 2024
  • Imieniny: Mariki, Benity, Dzierżysława
Reklama
Wiadomości
Data: 9 grudnia 2011, Piątek / Ilość wyświetleń: 5818

Za zbieranie puszek - w nagrodę do Spały

Już od kilku lat uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Zespole Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej zbierają puszki aluminiowe. W roku szkolnym 2010/11w tę akcję ekologiczną zaangażowało się aż 34 uczniów i przedszkolaków oraz ich rodziny. W sumie zebrano 1691 kg puszek, co w przeliczeniu na jednego ucznia wynosi 13 kg.

Akcja zbierania puszek była urozmaicona licznymi dodatkowymi działaniami mającymi na celu podniesienie świadomości ekologicznej uczniów oraz mieszkańców lokalnego środowiska, m.in. w szkole w czasie lekcji przyrody i godzin do dyspozycji wychowawcy przeprowadzono prezentacje i pogadanki na temat szkodliwości śmieci aluminiowych dla środowiska oraz na temat recyklingu, uczniowie i przedszkolacy wzięli udział w konkursie plastycznym wykonując z aluminiowych puszek po napojach bardzo ciekawe prace artystyczne. Te wszystkie działania zostały podsumowane i wykazane w sprawozdaniu szkoły z realizacji XV edycji Programu puszkowego: "Szkolne i Przedszkolne projekty recyklingowe" zorganizowanego przez warszawską fundację "Recal". Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło w maju 2011 roku, uczniowie Zespołu Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej wygrali trzydniowy udział w zajęciach zielonej szkoły w Centralnym Ośrodku Sportu w Spale. Była to nagroda połączona z aktywną edukacją dla najlepszych uczestników programu puszkowego.

Najaktywniejszymi zbieraczami puszek aluminiowych okazali się Adrian Dawiec z kl. V oraz Wiktoria Skiba z kl. IV i to właśnie oni pod opieką nauczycielki, Małgorzaty Dawiec byli w Spale. Program trzydniowego pobytu w najpiękniejszej w Polsce ,,leśniczówce” był bardzo bogaty. Uczestnicy zwiedzili w Michrowie zakłady produkujące Pepsi Colę, fabrykę produkującą aluminiowe puszki do napojów firmy Ball Packaging Europe i Centrum Recyklingu aluminiowych puszek po napojach "recan" w Radomsku, byli też na wycieczce w miejscowości Konewka, gdzie zwiedzili bunkry z czasów II wojny światowej. Oprócz tego, organizatorzy zielonej szkoły zapewnili uczestnikom różne formy rozrywek, np. zawody sportowe w Parku Linowym Adrenalina oraz gry i zabawy edukacyjne i ruchowe o podłożu ekologicznym na basenie. W ostatnim dniu zajęć przedstawiciele poszczególnych grup zaprezentowali swoje wyniki i rezultaty udziału w Programie, a organizatorzy rozdali uczestnikom dyplomy oraz upominki.

Poziom organizacyjny Zielonej Szkoły został oceniony bardzo wysoko, uczniowie mieli okazję prześledzić drogę aluminiowej puszki od produkcji po recykling, przyjemnie spędzili czas w miejscu, które swym niepowtarzalnym urokiem przyciąga ogromne rzesze turystów, ale najważniejsze jest to, że przekonali się, iż trzeba i warto dbać o naturalne środowisko, w którym żyjemy.

Helena Flig
Społeczność szkolna serdecznie dziękuje p. mgr Helenie Flig - koordynatorowi akcji.
Reklama
Zobacz także

Zmarł Józef Mateja

Poniedziałek, 15 lipca 2024 16:53

Lustro Historii 2024

Poniedziałek, 15 lipca 2024 13:09

Jarmark w Muzeum im. Wł. Orkana

Poniedziałek, 15 lipca 2024 13:07
Reklama