• Gorczański Portal Informacyjny
  • Wtorek, 16 lipca 2024
  • Imieniny: Mariki, Benity, Dzierżysława
Reklama
Wiadomości
Data: 12 grudnia 2011, Poniedziałek / Ilość wyświetleń: 3606

Mszańskie obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

MSZANA DOLNA. We wtorek, 13 grudnia o godz. 18.oo w kościele parafialnym p.w. św. Michała Archanioła zostanie odprawiona uroczysta Msza św. za ofiary stanu wojennego w Polsce oraz w intencji Ojczyzny.

Niewielu z nas tamtej grudniowej nocy z 12/13 grudnia 1981 roku oglądało TV - tuż po północy z ekranów telewizorów i radiowych głośników przemówił do Polaków gen. Wojciech Jaruzelski, ogłaszając wprowadzenie na terytorium całego kraju stan wojenny. Parę minut po północy do tysięcy mieszkań i domów działaczy Solidarności zapukali milicjanci i funkcjonariusze SB. Do Krakowa, Gdańska, Warszawy, Katowic i wielu polskich miast wjechały czołgi i opancerzone transportery. Tak, jak dziś tak i wtedy był Adwent - śpieszący na Roraty nie wiedzieli i nie rozumieli, co na ulicach robią żołnierze w czołgach, dlaczego na większości skrzyżowań stoją uzbrojeni milicjanci ?

Podobnie było i w naszym mieście - kto był na porannej mszy św. 13 grudnia 1981 roku, ten pamięta przekazaną na samym początku liturgii przez ówczesnego proboszcza parafii św. Michała, ks. Antoniego Pawlitę informację - dziś w nocy wprowadzono w Polsce stan wojenny. Cisza, niedowierzanie, strach i ciche, tu i ówdzie w kościelnych ławach, szlochy. Wtedy nikt z nas nie wiedział, co będzie dalej ? Jak potoczą się losy Ojczyzny ?

Dziś wiemy, że był to najbardziej ponury i straszny czas w powojennych dziejach Polski - w niewyjaśnionych okolicznościach zamordowano prawie 100 osób, tysiące internowano. Sprawców tych zbrodni w ogromnej większości nigdy nie osądzono i nie ukarano. Twórcy stanu wojennego cieszą się dziś z przywilejów i wysokich apanaży, a pytani odpowiadają, że dziś postąpiliby tak samo. Ale również i Polacy są niestety podzieleni w ocenie tego, co wydarzyło się 30 lat temu.

Na nas pamiętających tamte dni ciąży obowiązek przekazywania i dawania świadectwa o czasie wypowiedzenia wojny własnemu narodowi - jeśli nie przekażemy tej prawdy młodemu pokoleniu, zrobią to za nas, ale po swojemu, inni i za lat kilka większość Polaków uzna stan wojenny już nie za mniejsze zło, ale zbawienną konieczność, a bohaterami godnymi pomników staną się generałowie Jaruzelski i Kiszczak.

Urząd Miasta Mszana Dolna
Reklama
Zobacz także

Zmarł Józef Mateja

Poniedziałek, 15 lipca 2024 16:53

Lustro Historii 2024

Poniedziałek, 15 lipca 2024 13:09

Jarmark w Muzeum im. Wł. Orkana

Poniedziałek, 15 lipca 2024 13:07
Reklama