• Poniedziałek, 27 maja 2019
  • Imieniny: Jana, Juliusza, Radowita

Informacje

Zaryte poza aglomeracją. Opozycja się sprzeciwia

Data: 26 marca 2015, Czwartek / Ilość wyświetleń: 3221

RABKA-ZDRÓJ: Zdaniem opozycji, zmniejszenie obszaru aglomeracji i wyłączenie z niej Zarytego sprawi, że dzielnica ta straci szansę na kanalizację. Zdaniem burmistrz opozycja nie wie, o czym mówi.

Według opozycyjnego klubu Nasze Miasto, wyłączając z aglomeracji Zaryte, burmistrz zrezygnowała z budowy ponad 40 km sieci kanalizacyjnej dla ponad 3 tysięcy z mieszkańców. - Natomiast w aglomeracji w nowym obszarze przewiduje się budowę 4,12 kilometra sieci kanalizacyjne dla obsługi 419 stałych mieszkańców. Po podjęciu tej uchwały mieszkańcy będą pozbawieni złudzeń, co do wykonania kanalizacji ściekowej poza aglomeracją. Jeśli nie udało się to do tej pory, przy wsparciu środków zewnętrznych, to patrząc ja kosztowne jest to zadanie, nie będzie już takich szans - mówił szef klubu Rafał Hajdyła.

Według Hajdyły, burmistrz w ogóle zaniedbała temat budowy kanalizacji na terenie gminy.

Ewa Przybyło wyjaśniała, że w nowej aglomeracji znalazły się tylko te rejony gminy, które spełniają wymogi Ministra Środowiska, czyli te obszary miasta, gdzie jest wystarczająco wysoka gęstość zaludnienia i wykonanie kanalizacji w takim obszarze jest opłacalne. Gdyby bowiem ciągnąć sieć kanalizacyjną do odległych i słabo zaludnionych przysiółków, to wpływ kosztów oczyszczania na cenę ścieków byłby być tak wysoki, że przeciętny mieszkaniec nie mógłby udźwignąć opłat. - Chodzi o to, żeby tylu ludzi korzystało z kanalizacji, żeby opłata za oczyszczenie 1 m.sześć. ścieków nie wynosiła więcej niż ok. 5-6 zł - tłumaczyła Ewa Przybyło. To z tego powodu ministerstwo wydało rozporządzenie, aby aglomeracje wyznaczać tylko tam, gdzie tzw. wskaźnik koncentracji wynosi przynajmniej 120 mieszkańców na kilometr sieci, a w terenach górskich 90. I z tego powodu Zaryte nie znalazło się w aglomeracji. Co ważne, tylko te aglomeracje, które mieszczą się w tych wskaźnikach, mogą liczyć na dofinansowanie z Unii Europejskiej na budowę kanalizacji z poziomu krajowego. Tereny będące poza aglomeracjami, będą natomiast finansowane z budżetu wojewódzkiego. Burmistrz wyjaśniała też, że decyzja o wyznaczeniu aglomeracji nie ma nic wspólnego z decyzją o budowie kanalizacji. - Budowa kanalizacji zależy tylko i wyłącznie od nas, od tego czy mamy na to pieniądze i czy chcemy to realizować. Przykładem niech będzie fakt, że obszary, które nie były w dotychczasowej aglomeracji, zostały przez nas skanalizowane - mówiła.

(mr)

Dziękujemy za dotychczasowe komentarze.
Zapraszamy do komentowania artykułów na naszym Facebooku

Komentarze

mieszkaniec wsi Zaryte
28.03.2015 23:49
IP: 77.254.148.124

Przypominamy co nam Pani radna obiecywała przed wyborami, m.in: -kompleksową kanalizację całej Gminy, -pozyskanie środków unijnych na odnawialne źródła energii i termomodernizację budynków. Burmistrzowa też obiecywała rozbudowę kanalizacji sanitarnej. Minęły 3 miesiące i już wiemy że Zaryte jest w czarnej d...e!!!

Alberto
28.03.2015 23:36
IP: 77.254.148.124

Po co nam kanalizacja?? chcecie płacić dodatkową kasę? nie lepiej jak do tej pory wypuszczać szambo do potoka?? To nic że śmierdzi , że brudno, że sami siebie i nasze dzieci trujemy skoro nasi włodarze nie podejmują działań związanych z ochrona środowiska. Tuż za miedzą za 2500zł można mieć w domu solary, a u nas? Mamy sortownie i oczyszczalnie ścieków, co z tego jak nie chcą nas do niej podłączyć. Ja już nie mam złudzeń, za około 4 lata , przed wyborami na burmistrza wyremontują nam drogę do kościoła i to będzie tyle dla Zarytego w tej kadencji. No chyba że staniemy się wioską no a wtedy to.......

stały czytelnik " gorców"
28.03.2015 22:10
IP: 94.254.145.10

Teraz widzicie ile znaczy karta wyborcza.Po dwóch kadencjach należało ocenić dotychczasową pracę kandydatów do rady i na burmistrza i wybrać właściwie.Dwie kadencje to kilkadziesiąt pensji burmistrza, w każdym roku po kilkanaście sesji rady/ ile to diet radnych/. "Zarycianinowi podpowiadam:pani radna Smietana wraz z proboszczem Zarytego powinni udać się do o.Dyrektora; może wesprze bo Zaryte kanalizację mieć musi.Wyraźnie proboszcz nie zna się na ludziach.Pani radna z waszego okręgu spija w "aglomeracji" śmietanę a wy jesteście bez kanalizacji. Pozdrawiam

mma
28.03.2015 20:30
IP: 5.174.10.125

Głosowaliśmy na p. Przybyło bo drugi kandydat to obcy człowiek, bliżej nikomu nie znany, mieszkający w Rabce zaledwie kilka lat. A znowu w Zarytym nie było na kogo głosować bo też nikt nie chciał, a konkurentka p. Śmietany chyba znana jest w Zarytym z niczego nie robienia będąc radnym. Musimy gonić radnych i nękać ich, aby zajęli się problemami mieszkańców a nie jedynie załatwianiem swoich interesów. Po to ich wybraliśmy. A swoją drogą p. Śmietana to szczególnie dla Zarytego się na poprzedniej kadencji nie napracowała. Plac zabaw przy szkole oraz kostka przy kościele to zagrywka pijarowska przed wyborami aby zyskała głosy p. Śmietana oraz p. Przybyło. KANALIZACJE TRZEBA ZROBIĆ BO W KOŃCU ZARYTE TO JEST ULICA W RABCE-ZDRÓJ (UZDROWISKU) I JEST W ZARYTYM WIELU TURYSTÓW.

staszka
27.03.2015 17:44
IP: 178.43.129.7

@zarycianin Niestety ja również dałam się wprowadzić w błąd. Będąc na mszy w październiku ksiądz proboszcz w zarytym wyraźnie sugerował kogo mamy wybrać na burmistrza i na radnego. Nie wiem jaki miał w tym cel, ale uważam że wyrządził nam wielką krzywdę. Wygląda na to że następne lata zostaną zmarnowane przez nieudaczników i pazernych "samorządowców"

Ania
27.03.2015 17:30
IP: 178.43.129.7

Mieszkańcy Zarytego, pytam co zrobiła dla nas radna Józefa śmietana. Czy wiecie że radna Śmietana działa na naszą niekorzyść głosując m.in za wyłączeniem Zarytego z aglomeracji, czyli tym samym pozbawiając nas możliwości pozyskania pieniędzy na kanalizację. Ludzie ale daliście się nabrać wybierając mierną Śmietanę, która "załatwiła" wybrukowanie kawałka placu koło kościoła i tandetne plastykowe urządzenia wchodzące w skład placu zabaw koło szkoły. Jeżeli wam płacącym podatki do gminy to wystarcza to współczuję Nie mogę w to uwierzyć żeby w Zarytym nie znalazła się osoba która umiałaby godnie reprezentować nasze osiedle. Kobieto miej honor i podaj się do dymisji bo sobie nie radzisz. PANI ŚMIETANIE JUŻ DZIĘKUJEMY. PANI ŚMIETANIE

marek
27.03.2015 14:52
IP: 91.231.23.12

Dziwię się że tylu wyborców biadoli maci to co wybraliście więc po co biadolić ,ci co byli przeciw maja chociaż poczucie honoru i dobrej decyzji reszta ma to na co zasłużyła. Radni burmistrzowej koleją kadencję będą garnąć pod siebie a was śmieszni wyborcy mają w swoich czterech literach. Jak można wybrać po raz trzeci ludzi którzy przez poprzednie 8 lat nic dla was nie zrobili,daliście im na kolejne lata koryto .

Wwacuś
27.03.2015 11:14
IP: 77.254.249.181

no tak jak się nie zgłosi o DOTACJE TO POTEM NAJLEPIEJ WYŁĄCZYĆ Z AGLOMERACJI i mam was wszystkich w czterech LITERACH NIEDBALSTWO IGNORANCJA dla mnie ci ludzie nie powinni zajmować takich stanowisk w POLE

marek
26.03.2015 20:57
IP: 91.231.23.12

A tak zarzekała się już- trzeci raz podczas kampanii że skanalizuje Zaryte -to właśnie hipokryzja i zakłamanie tej osoby ,a ZARYCIANIE KOLEJNY RAZ JEJ UWIERZYLI.

mma
26.03.2015 20:48
IP: 5.174.94.151

A w Zarytym jest oczyszczalnia ścieków, do której podłączono Skomielną Białą (inny powiat) a zaryte nadal kanalizacji nie ma. Dziwne, w Starożytnym Rzymie był wysoko rozwinięty system wodno-kanalizacyjny a w XXIw się nie da...

alberto
26.03.2015 18:24
IP: 77.254.148.124

Nic nam Rabka i Pani burmistrz nie dała, tylko parking koło kościoła tuż przed wyborami by zyskać poparcie !!! Niech Zaryte oderwie sie od zasmrodzonej Rabki i zostanie wsią. Wtedy sami zaczniemy dysponować pieniędzmi bo do tej pory od Rabki nic nie dostaliśmy. Jak to jest że osiedle na którym zbudowano oczyszczalnie ścieków nie ma kanalizacji !!! Przez całe Zaryte biegnie rura ze ściekami z Rabki do oczyszczalni czy to taki problem podpiąć tych kilkadziesiąt domów do tej rury?? Jak wybierano miejsce na śmierdzącą oczyszczalnie i sortownie śmieci to Zaryte było fajne a jak trzeba zrobić kanalizację to Zaryte mamy w d...e. Wstyd mi za Rabkę i to że nic się nie robi dla ochrony środowiska, opisują nas ciagle w gazetach, że śmierdzi że brudno, to ja chyba wole nie mieszkać w Rabce a we wsi Zaryte.

To ja
26.03.2015 14:55
IP: 83.7.10.244

Ale kanalizację do swojego domu to p. burmistrz podciągnęła, a innych to ma w głębokim poważaniu. Przez lata robiła niewiele - tylko drogi, żeby zamknąć ludziom buzie. Zniszczyła uzdrowisko zapominając o ekologii. Ludzie czekają na dofinansowanie; do wymiany pieców (nie chciało się pisać aplikacji do projektu KAWKA), solarów (okoliczne miejscowości mają je z dopłatami już od lat), na kanalizację i wodę. Konieczna jest modernizacja oczyszczalni. A p. Przybyło koncentruje się na wylewaniu asfaltu. Już widać, że turystów przyjeżdza do Rabki coraz mniej. Przyjeżdżają posiedzieć 3-4 godziny i koniec - wyjazd do domu.

Renia
26.03.2015 14:14
IP: 83.7.10.244

Tylko dofinansowanie z poziomu województwa dotyczy terenów wiejskich. Czy górna część ul. Poniatowskiego (właściwie trochę za szkołą), ul. Podhalańska jeszcze przed policją, Gilówka i ul. Zaryte to obszary wiejskie? Wg definicji : Obszary wiejskie są to tereny położone poza granicami administracyjnymi miast. Więc kolejne ...[Fragment usunięty - naruszenie Regulaminu]... burmistrz. Zostawienie znowu ludzi bez możliwości dofinansowania do budowy sieci. Z poziomu ogólnopolskiego się nie należy bo są poza aglomeracją, a z poziomu wojewódzkiego i lokalnych grup działania też nie bo nie są obszarami wiejskimi. Znowu Rabka w czarnej d.... Zgoda buduje! Dziękujemy tym którzy wybrali panią. żeby wam sprowadzila tyle szczęscia w domu ile nieszczęścia sprowadza na gminę.

zarycianin
26.03.2015 14:01
IP: 178.43.186.168

Pani śmietana muszę powiedzieć że dałem się nabrać że zagłosowałem na panią, gdyż zasugerowałem się poparciem proboszcza z Zarytego. .Myślałem że jest pani uczciwą osobą której zależy na dobru tego miasta. Niestety jest pani bezwolną masą w rękach burmistrz. Nigdy pani tego nie zapomniemy że aktywnie uczestniczy w rozprzedawaniu majątku komunalnego w zablokowaniu budowy kanalizacji w Zarytym Życzę pani ABY NADCHODZĄCE ŚWIĘTA WIELKIEJ NOCY były czasem do refleksji nad pani postępowaniem, ponieważ podczas ślubowania prosiła o pomoc Boga (TAK MI DOPOMÓŻ BÓG). Czyżby to były puste słowa, może na pokaz? Niech pani zapamięta, NA CUDZEJ KRZYWDZIE SZCZĘŚCIA SIĘ NIE ZBUDUJE. Mam na myśli oczywiście pani szczęście i jej rodziny. I jeszcze jedno. BOŻE MŁYNY MIELĄ POWOLI i o tym też proszę pamiętać, bo wielu się o tym przekonało na własnej skórze. Na szacunek trzeba sobie zapracować, a pani pracuje na to aby ludzie odwracali głowy na pani widok.