• Gorczański Portal Informacyjny
  • Poniedziałek, 20 maja 2024
  • Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Bronimira
Reklama
Wiadomości
Data: 23 stycznia 2012, Poniedziałek / Ilość wyświetleń: 7389

XIII Regionalny Przegląd Kolędniczy w Kasinie Wielkiej - wyniki

W Kasinie Wielkiej odbył się XIII Regionalny Przegląd Zespołów Kolędniczych pn. "Zagrojcie ta turoniowi". Wystąpiło na nim 18 grup kolędniczych, w tym 5 grup dziecięcych, 3 grupy młodzieżowe i 10 grup dorosłych z powiatu limanowskiego, prezentujące folklor górali zagórzańskich i lachów sądeckich.

Wyniki:

A.w kategorii dziecięcej ( do lat 13):

- dwa równorzędne I miejsca wraz z dyplomami i nagrodami pieniężnymi w wysokości po 200 zł otrzymują grupy kolędnicze „Z gwiazdą” z Zalesia i „Z turoniem” z Raby Niżnej;
- dwa równorzędne II miejsca wraz z dyplomami i nagrodami pieniężnymi w wysokości po 150 zł otrzymują grupy kolędnicze: „Z gwiazdą” z Jaworznej i „Pasterze” z Wilkowiska;
- III miejsce wraz z dyplomem i nagrodą pieniężną w wysokości po 100 zł otrzymuje grupa kolędnicza: „Z turoniem” z Kasinki Małej;

B.w kategorii młodzieżowej (do lat 17):

- pierwsze miejsce wraz z dyplomem i nagrodą ufundowaną przez ks. Jana Zająca, w postaci jednodniowego pobytu dla grupy do 15 osób w Ośrodku Rekolekcyjnym na Śnieżnicy otrzymuje grupa kolędnicza „Z szopką” z Ujanowic.
- drugie miejsce wraz z dyplomem i nagrodą pieniężną w wysokości 200 zł otrzymuje grupa kolędnicza „Z gwiazdą” ze Szczyrzyca;
- trzecie miejsce wraz z dyplomem i nagrodą pieniężną w wysokości 100 zł otrzymuje grupa kolędnicza „Herody” ze Starej Wsi.
Ponadto na Małopolski Przegląd Grup Kolędniczych „Pastuszkowe kolędowanie” w Podegrodziu zakwalifikowano laureatów pierwszych i drugich miejsc w kategorii dziecięcej i młodzieżowej, a to grupy z: Zalesia, Jaworznej, Wilkowiska, Raby Niżnej, Szczyrzyca, Ujanowic.

C.w kategorii dorosłych:

- sześć równorzędnych I miejsc wraz z dyplomami i nagrodami pieniężnymi w wysokości po 500 zł otrzymują grupy kolędnicze: „Z gwiazdą” z Jurkowa, „Z gwiazdą” z Jaworznej, „Przebierańcy” z Lubomierza, „Przebierańcy” z Kasiny Wielkiej, „Z turoniem” z Sadku - Kostrzy i „Na zapusty” z Mordarki. Nagrodę specjalna w postaci „Zagórzańskiej gwiazdy” otrzymuje grupa „Z turoniem” z Sadku – Kostrzy.
- cztery równorzędne II miejsca wraz z dyplomami i nagrodami pieniężnymi po 300 zł otrzymują grupy kolędnicze: „Z turoniem” z Pasierbca”, „Z gwiazdą” z Laskowej, „Herody” ze Szczawy, „Z turoniem” z Pisarzowej.

Ponadto na Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych w ramach „Karnawału Góralskiego” w Bukowinie Tatrzańskiej zakwalifikowano laureatów pierwszych i drugich miejsc, czyli wszystkie grupy kolędnicze dorosłe z: Pasierbca, Jurkowa, Jaworznej, Lubomierza, Laskowej, Szczawy, Pisarzowej, Kasiny Wielkiej, Sadku-Kostrzy i z Mordarki.

Komisja stwierdza, że Regionalne Przeglądy Kolędnicze "Zagrojcie ta turoniowi" w Kasinie Wielkiej są ważnym miejscem do przekazania tradycji kolędniczych całego regionu lachów limanowskich i górali zagórzańskich. Tegoroczny konkurs stał na wysokim i wyrównanym poziomie artystyczno-merytorycznym, co było powodem przyznania wielu równorzędnych miejsc w kategorii dorosłych. Kontynuacja konkursu jest istotna ze względu na potrzebę kontynuowania tradycyjnych form kolędowania w środowisku regionalnym i lokalnym. Komisja wyraża wdzięczność samorządowym władzom powiatowym z Panem Starostą Janem Puchałą i gminnym z Panem Wójtem Bolesławem Żabą na czele za przychylny stosunek do imprezy i pomoc finansową. Dziękujemy organizatorom, a w szczególności Panu Piotrowi Lulkowi, który od ponad 30 lat jest animatorem i organizatorem przeglądów kolędniczych, a także Pani Elżbiecie Jakubiak za sprawne przeprowadzenie imprezy kulturalnej oraz stworzenie wspaniałej atmosfery grupom kolędniczym i licznie zgromadzonej widowni. Dziękujemy wszystkim sponsorom (...) za okazaną pomoc - napisali w protokole końcowym członkowie jury: Aleksandra Szurmiak-Bogucka, Benedykt Kafel i Stanisław Węglarz.

Opracował (mr)
Reklama

Dziękujemy za dotychczasowe komentarze.
Zapraszamy do komentowania artykułów na naszym Facebooku

Komentarze

turoń
29.01.2012 09:55
IP: 83.22.59.18

i tu sie dzialo sama śmietanka z panem Lodzią na czele dobrze chodziaz ze młodziez nie politykuje

Zobacz także

Majówka na Garncarskiej

Piątek, 17 maja 2024 21:02

Komisje ukonstytuowane

Piątek, 17 maja 2024 19:52
Reklama