• Gorczański Portal Informacyjny
  • Środa, 22 maja 2024
  • Imieniny: Heleny, Wiesławy, Romy
Reklama
Wiadomości
Data: 25 stycznia 2012, Środa / Ilość wyświetleń: 5150

Rekordową kolekcję grzywien - w sumie 33 600 zł - zgromadziła burmistrz Ewa Przybyło. Kolejne 10 tys. zł ma zapłacić rabczańska Rada Miejska

Co druga sprawa rozpatrywana przez II Wydział Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie dotyczyła grzywien dla Ewy Przybyło, burmistrz Rabki. Sąd początkowo nie stosował kar, ale w końcu uznał, że za notoryczne łamanie prawa trzeba zapłacić - informuje "Dziennik Polski".

Chodzi o skargi składane przez mieszkańców na postępowania administracyjne, głównie w sprawie nie udzielenia informacji publicznej. Każdy mieszkaniec musi złożyć takie zażalenie najpierw w Urzędzie Miejskim, a prawnik urzędu załącza do niego swoją opinię i komplet dokumentów wysyła do wojewódzkiego sądu administracyjnego, który orzeka o winie lub jej braku. Rabczański magistrat i Radę Miejską WSA w Krakowie ukarał już kilkakrotnie grzywnami za nie przekazywanie skarg mieszkańców do sądu. Pierwsza grzywna wynosiła 100 zł, kolejna 500 zł, a następne 2 tys. zł, 3, 5 i 15 tys. zł, bo sąd uznał, że władze miasta naruszają przepisy notorycznie. Łącznie wyszło do tej pory 33 600 zł grzywien.

Burmistrz broni się, że dotychczas uprawomocniły się tylko trzy grzywny na 2600 zł. - Zapłaciliśmy z kasy miasta, bo postępowanie wyjaśniające nie pozwoliło przypisać nikomu winy - tłumaczy "Dziennikowi Polskiemu". Na pozostałe grzywny, podkreśla, miasto złożyło skargi. Gazeta informuje jednak, że z jej ustaleń wynika, iż zażalenia burmistrz wpłynęły po wymaganych terminach i pozostałe grzywny trzeba będzie jednak zapłacić.

Zdaniem przewodniczącej Rady Miejskiej Marii Górnickiej-Orzeł podatników nie wolno obciążać grzywnami, które otrzymuje burmistrz. Podobnie jest z prawnikiem miejskim, którego opieszałość sprawiła, że także Rada Miejska ma do zapłacenia 10-tysięczną grzywnę. - Na ostatniej sesji prawnik oświadczył, że zapłaci z własnej kieszeni. Trzymamy za słowo - dodaje Górnicka-Orzeł.

- Grzywna jest z jednej strony karą, a z drugiej - ostrzeżeniem. Tu grzywny rosły, bo nie było poprawy, a wręcz przeciwnie - tłumaczy "Dziennikowi Polskiemu" sędzia Anna Szkodzińska, rzecznik WSA.

Ewa Przybyło zapewnia, że w sprawie grzywien, które już się uprawomocniły, przeprowadziła drobiazgowe dochodzenie i okazało się, że nikt w urzędzie nie zawinił. Ani ona, ani żaden z pracowników, ani obsługujący samorząd radca prawny Paweł Kukla. Pani burmistrz sugeruje, że grzywna jest efektem intrygi uknutej przez radnego opozycji - czytamy w artykule "Dziennika Polskiego". I dalej: Burmistrz Przybyło odpowiada, że "wiele urzędów zalega z terminami i nie jest to jakieś przestępstwo". Informuje zarazem, że "dla poprawy sytuacji i wizerunku gminy" od 1 stycznia zatrudniła w urzędzie prawnika - "do pilnowania skarg i terminów".

Źródło: Dziennik Polski
Reklama

Dziękujemy za dotychczasowe komentarze.
Zapraszamy do komentowania artykułów na naszym Facebooku

Komentarze

MIESZKANIEC
25.01.2012 20:51
IP: 176.100.195.132

Każda szanująca firma zwolniłaby dyscyplinarnie prawnika . który naraża na takie straty. Dlaczego p.Burmistrz tego nie robi? Nawet dzieci w przedszkolu wiedzą kto w tej sprawie zawalił, a za chwilę może się okazać że zaniedbań może być więcej.Rabka w niedługim czasie dzięki rządom P.Przybyło straci cały swój urok. Nie wystarczy odnowić park .Trzeba zadbać o zagospodarowanie czasu turystom i kuracjuszom.W Rabce brak kina,basenu,nowoczesnego zaplecza do uprawiania sportów zimowych i wieli innych atrakcji które mniejsze miejscowości już dawno posiadają.Niestety P.Burmistrz nie zajmują takie problemy.Najważniejsza jest walka w obronie prawnika który nie radzi sobie z podstawowymi zadaniami. TYLKO TAK DALEJ .A NIEDŁUGO DO NASZEGO MIASTA NIE ZAWITA PIES Z KULAWĄ NOGĄ . NO BO I PO CO ?!!!!!!

SQ9
25.01.2012 18:45
IP: 83.29.211.144

Cytat: "Ewa Przybyło zapewnia, że (-)..., przeprowadziła drobiazgowe dochodzenie i okazało się, że nikt w urzędzie nie zawinił. Ani ona, ani żaden z pracowników, ani obsługujący samorząd radca prawny Paweł Kukla. Pani burmistrz sugeruje, że grzywna jest efektem intrygi uknutej przez radnego opozycji". Nic mnie tak nie ubawiło, jak ta wypowiedź. Rzeknę - wierutna bzdura i próba otumanienia światłych skąd inąd rabczan. W takiej sytuacji niezawisły Sąd winien skazać tego radnego, ale jakoś skazał kogo innego. Więc kto jednak zawinił Pani Burmistrz ? Pytanie oczywiście retoryczne ... . Wszyscy bowiem znają na nie odpowiedź. A z tego co wiem to szykują się kolejne sprawy i ...pozwy do SA.

abc
25.01.2012 13:23
IP: 178.42.14.203

A kto będzie pilnował tego drugiego prawnika ? Na Titanicu też bawili się do końca ...

Wanda
25.01.2012 11:42
IP: 46.115.37.57

to nie Pazerna Ewa zaplaci ale my podatnicy :/

Jerry
25.01.2012 11:33
IP: 87.206.149.49

Gratulacje dla autora tekstu :) Mam nadzieję, że pozostałe miejscowe media, będą baczniej się przyglądały działalności Urzędu Miasta. Pani burmistrz jest specjalistką od pokazywania się publicznie, prezentowania fantastycznego efektu pracy specjalistów hollywood smile, jednak kiedy przychodzi do pracy nie idzie jej już to najlepiej czego przykładem jest powyższy tekst. Pokrycie grzywien i kosztów nie będzie problemem dla burmistrza zarabiającego kilkanaście tysięcy złotych. Nie wypełniało się swoich obowiązków - trzeba płacić!!!

Marta
25.01.2012 11:02
IP: 83.4.155.38

TO skandal . Przybyło to najgorszy burmistrz w historii Rabki, a jej arogancja lekceważenie petentów i bezczelność to norma. Odczułam to na własnej skórze. pytam, gdzie jest ta PRAWDA ZGODA I SPRAWIEDLIWOŚĆ, które to hasło było jej mottem wyborczym

zen
25.01.2012 10:47
IP: 79.191.82.42

Kpina! na to idą nasze podatki!

kli
25.01.2012 10:33
IP: 188.47.233.156

Gratulacje!!

Zobacz także
Reklama