• Gorczański Portal Informacyjny
  • Środa, 22 maja 2024
  • Imieniny: Heleny, Wiesławy, Romy
Reklama
Wiadomości
Data: 27 stycznia 2012, Piątek / Ilość wyświetleń: 4739

Chudy rok w gminie Raba Wyżna. Oszczędności, skromne inwestycje, spłata długów

- Budżet roku 2012 jest budżetem oszczędnościowym. Zapewnia środki na podstawową działalność gminy, zapewnia środki na wkład własny w inwestycje współfinansowane z innych źródeł, daje też obniżenie poziomu zadłużenia gminy - poinformował radnych wójt gminy Andrzej Dziwisz. Największa gminne zadanie przewidziane na ten rok, to montaż solarów. Poza tym są same drobne inwestycje. Chyba, że "wpadną" jakieś niespodziewane pieniądze lub pojawią się interesujące propozycje współpracy.

Rok temu opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej dla budżetu gminy nie była przychylna, bo wskaźnik zadłużenia gminy sięgnął niebezpiecznego poziomu. Doszło do tego, że RIO negatywnie zaopiniowała wykonanie budżetu gminy z 2010 roku. Zaczęło się więc zaciskanie pasa i tegoroczny budżet jest tego wynikiem. Opinia RIO do budżetu na 2012 rok jest pozytywna, ale sam budżet nie zachwyca, przynajmniej radnych. Dużo w nim oszczędności, a niewiele wydatków i inwestycji.

- Nastąpiło znaczne ograniczenie inwestycji w stosunku do poprzednich lat. Inwestycje na poziomie 5 milionów złotych, to nie jest rewelacyjny wynik. Tendencja jest niepokojąca, wskazuje, że te ograniczenia będą jeszcze większe - mówił na sesji przewodniczący Rady Gminy Krzysztof Stachura.

Radny Jacek Zając, wcześniej również przewodniczący Stachura, zwracali uwagę na złą dla samorządów politykę Państwa. Zwracali uwagę, że gminom narzuca się coraz więcej obowiązków za którymi nie idą dodatkowe pieniądze, albo idą niewielkie środki. Obaj skrytykowali też przewidywany wzrost składki rentowej do 2 procent. To wszystko negatywnie odbija się na finansach gminy. - Jestem zbulwersowany i zniesmaczony tą sytuacją, jaką narzuca nam ustawodawca. Zostajemy postawieni pod ścianą. Nasz budżet ubożeje ze względu na ustawodawcę. Są nam narzucane zadania za które gmina musi płacić. Nasze ostatnie marne pieniądze są wyprowadzane z budżetu - mówił.

Konkretne zarzuty do autorów budżetu miał radny Adam Sawina. Jego zdaniem niektóre jego założenia są zbyt optymistyczne. Chodzi o międzygminny projekt instalacji solarów. Gmina spodziewa się, że w tym roku otrzyma na ten cel kilka milionów złotych. - Tymczasem podpisanie umowy było wielokrotnie przekładane, dlatego nie ma pewności, że te wpływy będą - ostrzegał. Krytykował też plany sprzedaży gruntów należących do gminy Rab Wyżna w Nowym Targu, położonych na terenie sortowni odpadów przy ul. Jana Pawła II. - Nie ma nawet uchwały Rady Gminy w tej sprawie - zauważył. Jego zdaniem autorzy projektu budżetu zbyt optymistycznie podeszli do planowanych dochodów, wpisując dochody, które nie są pewne. Uważa, że zostało to zrobione po to, aby uzyskać dobre wskaźniki dla budżetu, żeby mieć dobre wskaźniki zadłużenia, które pozwolą na zaciąganie kolejnych kredytów. Dodajmy, że w tegorocznym budżecie gmina zaplanowała kredyty w wysokości 1,9 mln zł. On również - podobnie jak radni Stachura i Zając - krytykował złą politykę Państwa względem samorządów.

Na niepewne dochody gminy zwracała też uwagę radna Ewa Miśkowiec, przewodnicząca Komisji Budżetowej. Wójt Dziwisz bronił się przed zarzutami twierdząc, że nie ma obawy, iż umowa na solary nie zostanie podpisana. Podpisały już ją Niepołomice, gmina Raba Wyżna jest w kolejce do podpisu. - Tak więc obaw nie ma, że te pieniądze się nie pojawią - podkreślił. - A do sprzedaży gruntów w Nowym Targu zmusza nas konieczność. Musimy zdobyć te środki, żeby zmniejszyć zadłużenie w budżecie - wyjaśniał.

Na sesji dużo miejsca poświecono budowie chodników m.in. przy drodze przez Skawę. Wójt Dziwisz mówił, że rozmawiał o chodnika oraz o drogach ze starostą nowotarskim Krzysztofem Faberem. Dodał, że są wstępne propozycje dotyczące wspólnej budowy. Na razie niekonkretne. - Jeśli będą konkretne propozycje, to będziemy musieli szukać pieniędzy i zabrać je z innych inwestycji. Ale będą musiały się znaleźć - podkreślił.

Ostatecznie radni poparli budżet. Za jego przyjęciem zagłosowało 11 radnych, czterech - nieprzekonanych - wstrzymało się od głosu. Nikt nie był przeciw.

Dochody gminy zaplanowano na poziomie 37 milionów 993 tysięcy zł, a wydatki - 36 mln 586 tys. zł. Nadwyżka w wysokości 1 milion 400 tys. zł zostanie przeznaczona na spłatę kredytów.

Zaplanowane na rok 2012 inwestycje w gminie Raba Wyżna to m.in.: przebudowa placu koło ośrodka zdrowia w Skawie, przebudowa centrum wsi w Rabie Wyżnej, wykonanie projektu drogi "do Kudłoska" w Sieniawie oraz drogi w Rokicinach Podhalańskich, zakup i montaż wiat przystankowych w Rabie Wyżnej, Podsarniu i Sieniawie, zakup komputerów i oprogramowań dla Urzędu Gminy, modernizacja remizy OSP w Rokicinach Podhalańskich, przebudowa wjazdu na teren Szkoły Podstawowej w Rabie Wyżnej i wymiana drzwi wejściowych, modernizacja ogrodzenia przy SP w Skawie, budowa placu zabaw przy SP w Skawie - filia, przebudowa drogi i wejścia na plac przedszkolny przy SP w Podsarniu i instalacja monitoringu na placu szkolnym, monitoring zewnętrzny przy przedszkolu w Rabie Wyżnej, modernizacja schodów przy Gimnazjum nr 1 w Rabie Wyżnej - zejście na boisko sportowe, odwodnienie budynku Gimnazjum nr 2 w Skawie - izolacja fundamentu ściany wejściowej, dalsza realizacja projektu "Odnawialne źródła energii w gminie Mszana Dolna i gminach partnerskich" - montaż kolektorów słonecznych oraz modernizacja oświetlenia ulicznego na terenie gminy.

(mr)
Reklama

Dziękujemy za dotychczasowe komentarze.
Zapraszamy do komentowania artykułów na naszym Facebooku

Komentarze

asystent
08.02.2012 09:52
IP: 31.61.128.254

Kardynał sam ma problemy. Co drugi dzień chodzi na przesłuchania do prokuratury.

zyczliwy
28.01.2012 15:58
IP: 83.22.59.202

A Kardynał nie pomoze?

Zobacz także
Reklama