• Gorczański Portal Informacyjny
  • Czwartek, 12 grudnia 2024
  • Imieniny: Aleksandra, Adelajdy, Dagmary
Reklama
Wiadomości
Data: 28 stycznia 2012, Sobota / Ilość wyświetleń: 4101

Tamtej Mszany nie ma już - Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu

Z okazji obchodzonego 27 stycznia Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w mszańskim Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół nr 1 wspominano tych, którzy przed II wojną światową współtworzyli historię i kulturę miasta - mszańskich Żydów.

Przed 1939 r. w Mszanie Dolnej mieszkała duża społeczność żydowska - ok. jedna czwarta, może nawet jedna druga mieszkańców wyznawała judaizm. Obok kościoła, w miejscu dzisiejszego Zespołu Szkół Miejskich nr 2, stała synagoga, czyli żydowski dom modlitwy. Nie pozostał dzisiaj po niej żaden ślad. Mszańscy Żydzi prowadzili wiele sklepów, zakładów rzemieślniczych, zajazdów. Wielu z nich było ludźmi wykształconymi, zamożnymi, lecz najwięcej - jak wszędzie - spotkać można było biednych, wielodzietnych rodzin. Żydowscy obywatele Mszany zasłużyli się dla naszego miasta - to oni otworzyli pierwszą bibliotekę publiczną oraz łaźnię, z których mogli korzystać wszyscy mieszkańcy. Byli filantropami, społecznikami. Tworzyli przepiękną muzykę.

W czasie wojny Niemcy, jak w wielu innych miejscach, wymordowali mszańskich Żydów. Pierwszą grupę, 22 (a może 24) osoby rozstrzelano 1. maja 1941 r. w tzw. Leszczynach, nad torami. Ich zbiorowa mogiła znajduje się przy ulicy Ogrodowej. Drugi raz dramat rozegrał się 19. sierpnia 1942 r. - na Pańskim zamordowano 881 obywateli Mszany Dolnej żydowskiego pochodzenia, w tym małe dzieci, starców, osoby chore, ciężarne kobiety. Także chrześcijan, którzy mieli żydowskie korzenie.

Właśnie ze względu na pamięć o nich wszystkich szkolna grupa teatralna "Emet" (hebr. prawda, wierność) w minioną środę (25. stycznia) podjęła próbę pokazania piękna żydowskiej kultury i religii, próbę przywołania choć na chwilę świata, który bezpowrotnie odszedł. Była więc i wspomnieniowa poezja, i żydowskie piosenki wykonane w języku polskim, jidysz oraz hebrajskim. Scenografię przedstawienia tworzyły reprodukcje dzieł żydowskich malarzy: Chagalla i Neumana, a także świeczniki (menory) i macewa - żydowski nagrobek, na którym widniał napis w języku hebrajskim: "Żydzi Mszany Dolnej. Pamiętamy!".

Jako gość honorowy do obejrzenia akademii zaproszony został pan Henryk Zdanowski, jeden z ostatnich świadków pamięci o przedwojennej Mszanie. To dzięki Jego wspomnieniom ten świat nie odszedł w całkowite zapomnienie.
Na koniec uroczystości świece na menorze, siedmioramiennym świeczniku, który jest symbolem judaizmu zapalili: Pan Henryk, Pani Dyrektor Elżbieta Magierska, przedstawiciele uczniów. Wszyscy wspólnie zaśpiewaliśmy także hebrajską modlitwę o pokój "Ose szalom bimromaw".

W sam Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu grupa uczniów naszej szkoły pod opieką p. mgr Kingi Antosz i p. mgr Urszuli Antosz-Rekuckiej, udała się na miejsca zbiorowych mogił, by zapalić tam symboliczne znicze, zanieść kamienie - żydowski znak pamięci o zmarłych, odmówić psalmy. Bo ci, którzy nie chcą pamiętać, skazują się na powtórkę z przeszłości. A przecież nie chcemy, by podobna tragedia kiedykolwiek jeszcze mogła się wydarzyć.

Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół nr 1 / Opracował (mr)
Reklama

Dziękujemy za dotychczasowe komentarze.
Zapraszamy do komentowania artykułów na naszym Facebooku

Komentarze

PAMIEĆ
31.01.2012 09:28
IP: 83.4.0.165

Dobrze ze takie panie nauzcycielki jeszcze sa. W tym zwariwanym świecie gdzie szacunek do drugiej osoby ma juz coraz mniejsza wartośc [część komentarza usunięta ze wzgl. na złamanie regulaminu - moderator}.

jędrek
31.01.2012 00:09
IP: 83.28.63.254

Aż by się chciało to zobaczyć, takie piękne dziewczyny! Pewnie jeszcze ładniej śpiewają.

fAN
29.01.2012 10:52
IP: 178.42.249.173

Brawo za pomysł ! Powinniście pokazać Wasz program szerszej publiczności!

taw
28.01.2012 21:04
IP: 79.191.205.65

To bardzo piękne, że młodzież podejmuje takie ważne tematy.I w Mszanie, i w Rabce (vide "Mroczne tajemnice willi Tereska") Bo rzeczywiście jest takie przysłowie, że historia, którą się wypiera ze świadomości, wraca. A tym tragicznie pomordowanym winniśmy chociaż pamięć.

Zobacz także

Musical "Królowa Śniegu" w "Rabciu"

Środa, 11 grudnia 2024 19:11

Sylwester w Rabce-Zdroju

Środa, 11 grudnia 2024 09:18

Poszukiwania mieszkańca Kasinki Małej

Wtorek, 10 grudnia 2024 23:14
Reklama