• Gorczański Portal Informacyjny
  • Środa, 22 maja 2024
  • Imieniny: Heleny, Wiesławy, Romy
Reklama
Wiadomości
Data: 31 stycznia 2012, Wtorek / Ilość wyświetleń: 3377

Parafialne Jasełka w Rabce-Zdroju

W niedziele 15 i 29 stycznia 2012 roku w parafii Marii Magdaleny w budynku parafialnym "Rabcio" odbyły się parafialne Jasełka.

Jest noc. Na scenie Teatru pojawia się malutki aniołek, który zaprasza do scenerii bożego narodzenia. Na scenę wydobywa się głos scholii góralskiej działającej przy parafii, wyśpiewując kolędy i pastorałki tajemnicy Bożego Narodzenia. Świat dobrych aniołów przychodzi na ziemie, aby przygotować ludzi do godnego przyjęcia zbawiciela. W drugim akcie ukazany jest świat ciemności. Z jego pokrętnym mataczeniem i prowokacją, manipulacją i dezinformacją. Zasługuje na uwagę, iż świat ten przedstawia pokolenie dzieci, które mają być symbolem niepokojącej, czekającej nas przyszłości. Na spotkanie tego mrocznego świata przychodzi postać despotycznego Heroda, który jest owładnięty tyranią władzy. Jego chytrość i zachłanność prowadzą go do niechybnego obłąkania i autodestrukcji. Ciekawy jest monolog wypowiadany przez młodego aktora, ucznia II lo. Im. J.Tischnera. Wszystko zostaję spięte spinką szopki , w której w centrum ukazane jest żywe dziecko a obok Niego Maryja i Józef. Przy głośnym śpiewie kolęd górale składają dzieciątku Jezus dary.

Spektakl odniósł sukces. Dobrane słowo, dobra muzyka góralska, śpiew pastorałek i folklor gór nadały pikanteryjności i przyprawiły przedstawienie dobry smak nastroju misterium Bożej Nocy. W niecodziennej scenografii, wszyscy widzowie dzięki ekspresyjnej grze aktorów zostali przeniesieni na pola betlejemskie. W spektaklu wyczuwa się nutę groteski, która w karykaturalny sposób ilustruję niepoprawne zachowanie niektórych elit społecznych. Gratulujemy młodzieży i dzieciom za aktywny udział w życiu społecznym naszego miasta. Ich praca, poświęcenie i zaangażowanie ma wymiar wolontariatu. Dziękujemy również ks. Włodzimierzowi, animatorowi całego przedsięwzięcia, który charyzmatycznie porywa młodzież rabczańską do coraz śmielszych projektów duchowych i kulturalnych. Życzymy całemu zespołowi kolejnych udanych premierowych występów na scenie teatru „Rabcio”.

Jan Latosiewicz
Reklama
Zobacz także
Reklama