• Gorczański Portal Informacyjny
  • Środa, 22 maja 2024
  • Imieniny: Heleny, Wiesławy, Romy
Reklama
Wiadomości
Data: 8 lutego 2012, Środa / Ilość wyświetleń: 3601

Honorowi dawcy w ZST-I oddali krew

MSZANA DOLNA: Po raz kolejny uczniowie i pracownicy Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych nie pozostali obojętni na apel Oddziału Terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. To już druga w tym roku szkolnym akcja oddawania krwi, ale, ze względu na ogromne zainteresowanie, nie ostatnia.

We wtorek, 7 lutego krew oddały 33 osoby (w tym jeden pracownik szkoły), po 450 ml każdy. Akcja oddawania krwi już na stałe wpisała się do kalendarza szkolnych wydarzeń. Pracownicy Oddziału Terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie odwiedzają szkołę dwa razy w roku szkolnym. Efektem trwającej kilka godzin zbiórki jest zawsze kilka litrów życiodajnej substancji, jaką jest krew.

Wtorkowa akcja, jak zwykle, cieszyła się ogromny zainteresowaniem. Przed prowizorycznym laboratorium i gabinetem lekarskim, na który zamieniono szkolną aulę, całe przedpołudnie ustawiała się kolejka. Ze względów medycznych i proceduralnych nie zawsze wystarczą dobre chęci, aby zostać honorowym dawcą krwi. Oddanie krwi poprzedza badania lekarskie i szczegółowa ankieta dotycząca zdrowia. W przypadku uczniów konieczne jest spełnienie jeszcze jednego warunku - dawca musi mieć ukończone 18 lat. Po raz pierwszy honorowymi dawcami krwi mogli stać się uczniowie klas trzecich, którzy są już pełnoletni, dlatego kolejka przed szkolną aulą była dwa razy dłuższa niż w październiku. Niestety, ze względów technicznych możliwe było pobranie krwi tylko od 33 osób. Na liście oczekujących znalazło się jeszcze 35 nazwisk. Ci dawcy będą mogli oddać krew 28 lutego.

Nadesłała Agnieszka Biel-Habieda / oprac. r/
Reklama
Zobacz także
Reklama