• Gorczański Portal Informacyjny
  • Wtorek, 16 lipca 2024
  • Imieniny: Mariki, Benity, Dzierżysława
Reklama
Wiadomości
Data: 5 kwietnia 2012, Czwartek / Ilość wyświetleń: 3877

Kalwaryjska droga Jana Cieplińskiego

RABKA-ZDRÓJ: Na otwartej w Starym Kościółku wystawie, rabczański fotograf-dokumentalista Jan Ciepliński zaprezentował zdjęcia, które w okresie kilku lat wykonał podczas słynnego religijnego widowiska teatralnego - Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Tradycja kalwaryjskiego misterium liczy ponad 300 lat. Żywe i barwne przedstawienie, co roku przyciąga rzesze wiernych. To ono rozsławiło Kalwarię Zebrzydowską i stworzyło z niego popularny cel pielgrzymek. Rabczanie i mieszkańcy okolicznych miejscowości zawsze stanowili liczne grono uczestników odbywających się tam uroczystości religijnych. - Pierwszy raz byłem na misterium w Kalwarii około 20 lat temu i już wtedy zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Udział w nim to ogromne przeżycie - wspomina Jan Ciepliński. Pierwsze zdjęcia, jaki tam wykonał, były czarno-białe, ale jak sam podkreśla, nie oddają one barwności całego przedstawienia. Dlatego wszystkie 24 zdjęcia, które można obejrzeć na wystawie w kościółku są kolorowe. Fotografie przedstawiają nie tylko sceny z misterium, ale dokumentują je, jako całość, wydarzenie społeczne. Są więc na zdjęciach żołnierze i Jezus, są tłumy podążające za nimi i zwykli, pojedynczy ludzie, którzy przeciskają się przez tłum, żeby dotknąć choć przez moment drewnianego krzyża.

Na kalwaryjskie misteria przyjeżdżają tłumy. Z uwagi na panujący ścisk, mało kto ma okazję być w samym centrum wydarzeń i widzieć wszystko z bliska. Janowi Cieplińskiemu udało się podejść najbliższej, jak to było możliwe. I choćby po to warto odwiedzić jego wystawę, żeby na własne oczy zobaczyć upadającego pod ciężarem krzyża Jezusa, jego spojrzenie i krew cieknącą mu po czole.

Wernisaż wystawy Jana Cieplińskiego, która nosi tytuł "Polska Jerozolima-Droga Krzyżowa" odbył się w środowe popołudnie. W imieniu gospodarzy gości spotkania powitał wicedyrektor Muzeum Orkana Wojciech Kusiak, a krótki wykład inaugurujący wystawę, a poświęcony historii kalwaryjskiego misterium, wygłosiła Katarzyna Ceklarz z Kulturowego Gościńca.

r/

Reklama

Dziękujemy za dotychczasowe komentarze.
Zapraszamy do komentowania artykułów na naszym Facebooku

Komentarze

autor
07.04.2012 09:36
IP: 164.126.128.7

tłumy na tym otwarciu...

katolik myślący
06.04.2012 22:29
IP: 164.126.164.214

Od kiedy to misterium Drogi Krzyżowej w Kalwarii jest "religijnym widowiskiem teatralnym"? Od tego samego czasu kiedy w Wielkim Poście zaczęto urządzać uczty w postaci konkursów na stoły wielkanocne? Jakie "przedstawienie"? przedstawienie czyli odtworzenie - tak. Ale nie przedstawienie - spektakl teatralny. Przydało by się trochę więcej wyczucia i szacunku dla własnej (i cudzej) religii, że o wiedzy nie wspomnę. Autorowi tekstu polecam dzisiejsze słowo podczas papieskiej Drogi Krzyżowej. Tam znajdzie te same słowa.

Zobacz także

Zmarł Józef Mateja

Poniedziałek, 15 lipca 2024 16:53

Lustro Historii 2024

Poniedziałek, 15 lipca 2024 13:09
Reklama