• Gorczański Portal Informacyjny
  • Wtorek, 16 lipca 2024
  • Imieniny: Mariki, Benity, Dzierżysława
Reklama
Wiadomości
Data: 6 kwietnia 2012, Piątek / Ilość wyświetleń: 4452

List otwarty Pani Burmistrz Rabki, a prawo do rzetelnej wymiany argumentów i troska o Gminę

POLEMIKA. "Można mieć poważne wątpliwości, kto tu bardziej dba o interes Gminy. Czy tak działająca Pani Burmistrz - czy jeden obywatel, który śmiał w tej Gminie wystawić głowę ponad wiejącą z siła huraganu poprawnością i układnością" - pisze w liście przesłanym redakcji Gorce24.pl dr inż. Feliks Stalony-Dobrzański. To jego polemika z listem otwartym burmistrz Ewy Przybyło, w którym odpowiadała na krytyczne artykuły "Dziennika Polskiego" m.in. "Burmistrz odpowie za łamanie prawa" oraz "Burmistrz może stracić fotel za łamanie prawa".

O sprawie pisaliśmy w tekstach: "Burmistrz Rabki-Zdroju grozi utrata stanowiska?". Po tym tekście ukazał się list burmistrz Ewy Przybyło "Burmistrz Rabki-Zdroju odpowiada na krytyczne artykuły", do którego odnosi się poniższy list naszego Czytelnika.

List otwarty Pani Burmistrz Rabki, a prawo do rzetelnej wymiany argumentów i troska o Gminę
Jak sądzę warto nie rezygnować z reakcji na list otwarty Pani Burmistrz odpowiadającej na - podkreślmy rzetelną bo opartą na dokumentach - informację dziennikarza w sprawie Jej działań. Kanwą jest artykuł red. Bartusia w „Dzienniku Polskim”. Po kolei zastanówmy się nad treścią tego listu, a na koniec dodajmy to, o czym dziennikarz niestety nie napisał. Choć warto by było.

List zaczyna się od ataku personalnego mającego na celu dezawuowanie tego kogoś, kto śmie mówić coś krytycznie. Prawie niezrównoważony. I cóż za katusze przeżywa władza z takim nawiedzonym. Powiem słowami fraszki Leca: „Kto nigdy na rękach nie stał nie pojmie co to piedestał”. Sama Pani chciała, to i jest na piedestale władzy. Jakoś ludzi widać przekonała. To zobowiązuje.

Ów atak ma chyba zastępować konieczność wyjaśnienia dlaczegóż to owe skargi choć jednego, a uporczywego ale jednak obywatela - znalazły zrozumienie i poparcie w formie decyzji Sądu. Ot i zagadka.

Że jest On jeden? W bajce też był tylko jeden, który zauważył, że król jest pozbawiony szat - reszta schowała rozsądek i rozum wobec politycznej poprawności. Z tego więc, że jeden i uporczywy, wcale nie wynika koniecznie, że wariat i to nie kasuje konieczności odpowiedzi na to proste pytanie - czy Sąd też ma skłonności maniakalne? Mówmy o dokumentach i to na nich oparł się dziennikarz opisując sprawę. O nich odpowiedź listem otwartym - jakoś milczy. Bo terminy nie były dotrzymywane a pisma chowane pod stertę innych - bo nie wypływały. I to jest fakt sucho stwierdzony orzeczeniem Sądu.

Winna jest kancelaria i co najbardziej mi się nie podoba - per saldo zapłacą za te wyczyny mieszkańcy - kasą Gminy.

Osobiście twierdzę, że za działalność i zaniechania Pani Burmistrz Rabka niebawem zapłaci i to wiele bardziej sowicie. Ludzie się zdziwią - ale dziś Im mówię - sami wybraliście i dajecie się prowadzić za nos dyskusjami o charakterze ad personam.

Zacytujmy ów list otwarty: „Kopia mapy Studium Uwarunkowań i Zagospodarowania Przestrzennego jest niedostępna, ponieważ uważam, że ją wykonujący korzysta z ochrony gwarantowanej przez prawo autorskie”.

To zapytajmy czy Pan urbanista - sam osobiście tą mapę wykonywał? Chodził, mierzył, składał i rysował? Korzystał, bo musiał, z istniejących podkładów - te nie są jego dziełem. Są one tylko tłem dla graficznej prezentacji rezultatów pracy jaką wykonał Pan urbanista. I nad tym ma nadzór autorski. Jednak Pan urbanista wykonywał pracę zleconą polegającą na zaprojektowaniu, postawieniu propozycji sposobu zagospodarowania przestrzennego konkretnego terenu. W ten sposób po odebraniu pracy - jako wytwór, swe dzieło - opracowanie - przekazał zamawiającemu. W tym momencie to, za co zamawiający - Gmina - zapłaciła, staje się jej własnością, i to pozyskaną przez nią z publicznych pieniędzy. Ma Pan urbanista prawa autorskie do zastosowanych rozwiązań - ale rezultat Jego pracy z natury jest jawny. Podlega przecież dyskusji w Urzędzie, w Radzie Miasta, ma być z litery prawa wyłożony do publicznego wglądu, przed uchwaleniem ma być konsultowany.
Wynika z tego jak na dłoni, że albo Pani Burmistrz nie przyjmuje do wiadomości pojęcia dostępu do informacji publicznej albo chce coś ukryć. Gdyby ktoś chciał w dziele Pana urbanisty grzebać lub je wykorzystywać (co raczej jest niemożliwe - bo praca została wykonana - jak buty - dla konkretnego klienta na miarę) - wtedy byłoby naruszenie Jego praw autorskich A tak? Widać - coś co ma pozostać tajne dla ludu.

Co do nie udostępnienia „danych zawartych w decyzji o warunkach zabudowy, ponieważ dane te podlegały ochronie ze względu na prawo do prywatności mieszkańców naszej gminy. Moje decyzje w sprawie odmowy udostępnienia tych danych (pisze Pani Burmistrz) za każdym razem podtrzymało Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Nowym Sączu. Mimo to w dalszym ciągu wskazane osoby składały skargi i żądały wydania chronionych prawem informacji”.

W tej gmatwaninie już tracę rachubę. Albo jakoś Sąd był innego zdania - skoro zapadł wyrok, a trudno zakładać, iż Sąd się nie zastanowił nad konieczną ochroną prywatności albo Pani Burmistrz w tej akurat kwestii jest nadwrażliwa, aż do przekroczenia prawa - skoro Sąd tak właśnie powiedział, nakładając karę.

Co do wyjaśniania opóźnienia wysyłek listów działaniami Kancelarii w sprawie Szpitala - to już w ogóle jest podejście iście sztubackie. Co ma piernik do wiatraka? Termin jest terminem, a w Kancelarii - nie sądzę by pracował jeden człowiek. Kancelaria bierze pieniądze od Gminy za wykonanie pracy, którą się podejmuje. Nawał pracy można zrozumieć - ale nadzór nad terminami i przepływem dokumentów - w takich przypadkach nakazuje może zatrudnienie jeszcze jednej osoby umiejącej pisać pod dyktando ale to jest problem kancelarii a nie Gminy! Szanujmy się. Bo co, komu oraz kiedy trzeba wysłać, to już ma wiedzieć ten, kto podjął się sprawy pilnowania interesów prawnych Gminy.

Zresztą sprawa Szpitala i kontraktu z NFZ - to oddzielna kwestia, którą też należałoby się zająć w kontekście tego, co Gmina czyni w zakresie nie tylko opieki zdrowotnej stałych mieszkańców, ale i tych mieszkańców chwilowych czyli kuracjuszy. A może by było warto zauważyć, że ci ostatni nie tylko nie są dla Gminy obciążeniem wrzodem i kłopotem, ale i mogą być traktowani jako źródło jej szans w zyskownym zarządzaniu dobrem, jakim jest ugruntowana sława Rabki jako uzdrowiska.

Utrzymanie statusu uzdrowiska powinno być dla Rabki zagadnieniem strategicznym. Niestety właśnie Plan Zagospodarowania, tzw. Rewitalizacja Parku Zdrojowego (wycinka 520 drzew i założenie fantasmagorii ogrodów różanych czy azaliowych wymagających w perspektywie kosztownego utrzymania i o delikatnie mówiąc słabej funkcji zdrojowej) ekspansja inwestorska itd. pozwalają stawiać tu wielki znak wątpliwości.

Wątpliwości - o co tu w istocie chodzi.

Propozycje w tym zakresie - postawione artykułem (A.Generowicz F.Stalony-Dobrzański „Utrzymanie statusu uzdrowiska jako warunek zyskownego zarządzana Rabką” Przegląd Komunalny 6/2010 s 28-32) - nie tylko nie zostały podjęte, a spotkały się z przyjęciem jakoby był to atak na Gminę i Panią Burmistrz. Cóż poradzić - takie podejście do informacji też o czymś świadczy. Głównie o pewności co do jedynie słusznej, przyjętej linii postępowania. Tak została ta informacja potraktowana, choć to była tylko propozycja do rozważenia. Zero chęci jakiejkolwiek poważnej rozmowy.
Samo to, też coś mówi o podejściu do problemów podstaw, na których musi się opierać rozwój Gminy. I z tej też perspektywy już można mieć poważne wątpliwości, kto tu bardziej dba o interes Gminy. Czy tak działająca Pani Burmistrz - czy jeden obywatel, który śmiał w tej Gminie wystawić głowę ponad wiejącą z siła huraganu poprawnością i układnością. Dziennikarz podjął swój obowiązek. Takie czasy droga władzo.

I jest - jak to w małej społeczności bywa.

Sumując - jak już pisać list otwarty -to z sensem i nie z argumentami dobrymi w szkole - góra podstawowej.

Dr inż. Feliks Stalony-Dobrzański, Kraków

Autor jest członkiem Zarządu Okręgu Małopolska Polskiego Klubu Ekologicznego
Reklama

Dziękujemy za dotychczasowe komentarze.
Zapraszamy do komentowania artykułów na naszym Facebooku

Komentarze

A.Z
12.04.2012 11:45
IP: 83.26.77.141

Duda, forum dziala, trzeba tylko poszukać niezaleznejrabki. Jest mi wstyd, że takie miasto zwane Zdrojem, pod władaniem kobiety jest od wielu lat tak brudne. Bo pięknie wygląda przejrzysty park w polami ryzowymi po deszczach i deptak z fontanną. Tam nawet czasem się sprzata. Niestety inne ulice i trawniki już nie. Zeszłoroczne liście, piach, kupy popiołu na placyku gdzie składuje się zimowy śnieg. Nikt nie jest zainteresowany sprzataniem. Chyba, że takie postępowanie "nieekologiczne" w najbliższej przyszłości da nam powstanie lokalnego huraganu, który raz na miesiąc przeleci przez miasto i wymiecie smieci. Oby szybko.

Juras
11.04.2012 17:56
IP: 176.100.192.108

Ja też droga Pani głosowałam jak Pani pisze na Ewe ale to chyba był rzucony urok na mnie przez Ewe . No i prosze państwa nigdy więcej nie będe głosować na Ewe PA

Kacper
10.04.2012 22:30
IP: 176.100.192.108

Ci co są za Przybyłową niech im się oczy otworzą bo są w takiej samej agoni jak ona

już uciekłem
10.04.2012 22:02
IP: 83.14.28.130

Szanowny Rabczaninie, a ty co zrobiłeś dla tej miejscowości poza krytykowaniem działań innych. Nie chcę tu bronić ekologów, ale odnoszę wrażenie, że ich działania są w słusznej sprawie. Sprzątanie, sadzenie drzewek to zadanie władz, a ekolodzy mogą jedynie, jako organizacja non-profit, wspierać i wymuszać pewne działania na władzy która dysponuje odpowiednimi funduszami na realizację.

Rabczanin
09.04.2012 15:50
IP: 83.29.219.202

Mam pytanie do "ekologów":jakimi pozytywnymi działaniami możecie się wykazać na terenie gm. Rabka-Zdrój np. - ile posadziliście drzew w ciągu ostatnich lat? - jakie prowadzicie działania w zakresie uświadamiania mieszkańców aby nie wyrzucali śmieci do lasów i krzaków? - jakie akcje związane ze sprzątaniem tych śmieci były przez was przeprowadzone? Może więcej pracy u podstaw a nie tylko pisanie za biurkiem petycji i morałów oraz protestowanie przeciw wycince każdego drzewa (nawet tych suchych w parku)

PANDORASBOX
09.04.2012 00:08
IP: 46.112.163.52

"- Władza ma psi obowiązek przesłać skargę w terminie. To przecież oczywiste" - kwituje przewodnicząca rady. Cytat z artykułu z DP z dnia 23.01.2012r. tego samego autora jest najlepszym tego tekstu uzupelnieniem i odpowiedzią na tłumaczenia burmistrz. Sąd ma dostać skargę od urzędu w ustawowym terminie i rozpatrzyć jej zasadność. I tyle w temacie.

uciekinier
08.04.2012 21:59
IP: 109.243.143.104

z Rabki młodzi mieszkańcy uciekają za ganice lub do innych miast,turystów mało,inwestorzy Rabkę omijają.poprostu super,moze medal dla pani Ewy za wyludnione ulice.pewnie ,że klimat (mikroklimat) Rabka ma.ale oprócz tego potrzeba w Rabce pracy dla ludzi,miejsc do zabawy i bezpieczeństwa.ostatnio prawiem na zawał umarł a dziecko płakało mi na rękach godzine-ot - karetka nagle wyjeżdżając zza poczty właczyła sygnał. jakiś menel pod mikołajem przy PKP poprosił mnie o 5 złotych,a idąc nad rzeką na spacerze widziałem tylko śmieci po drodze.w lecie na basen trzeba bedzie pewnie jechać poza Rabke.Rabka to świetne miasto,zeby sobie pochodzić,zróbcie coś Włodarze ,żeby ludzie chcieli w Rabce posiedzieć....

proksa
08.04.2012 17:19
IP: 178.43.226.76

A propos mapy studium-świetna koncepcja uznać przeznaczenie tysiecy prywatnych działek za objete tajemnicą prawa autorskiego. To co, bo nie rozumiem-plan jest dla mieszkańców, czy wała im do tego na co gmina przeznacza ich grunty?? najbardziej kretyńska koncepcja jaką mozna było wymysleć, żeby nie dopuścić obywatela do możliwości zapoznania sie z przeznaczeniem w studium jego działki!!!Sprawa dla Sądu Karnego...

pytajnik
08.04.2012 16:52
IP: 79.189.44.126

A sprawa sali operacyjnej ? Ujrzała światło dzienne????

śandra
08.04.2012 16:03
IP: 83.29.218.226

warszawski deszcz nigdy nie pracowałam w urzędzie i nie bedę pracować- zajmuję sie czymś innym niż poiltyka miejscowa. Park w poprzednim wydaniu był zagrażajacy życiu i zdrowiu tam spacerujacych. Konary nigdy nie sprawdzane były tak spruchniałe że strach było tam z dzieckiem przebywać. Czy ty będąc burmistrzem brałbyś odpowiedzialność za zycie kogoś? Nie wiem czy pamiętasz ale nie tak dawno na sądeckiej spadł właśnie konar na przejeżdzający samochód . Zginął człowiek! nikt mu nie wróci życia- co na to ekolodzy? przecież nie pozwolili wczesniej tej topoli wyciąć.... Ewa nie wycinała na łapucapu drzew - konsultowała się ze specjalistami . mówiła o tym na zebraniach osiedlowych)Powiedz mi jaki specjalista jest z Żurka? Jest może dendrologiem, botanikiem z jakąś specjalizacją?Daj spokój z obroną tej grupy bo ja uważam że nie zajmują się tym co trzeba . Dlaczego nie sprawdzą czy palą zakłady stolarskie, zakłady produkujace pantofle.... Niech zainwestują w czujniki i tym się przysłużą Rabce!

ania
08.04.2012 00:46
IP: 75.3.122.157

Przykro czytać ale wydaje mi się,że to koniec rządów pani Przybyło.Ona się poprostu wypaliła,jeszcze z początku miała jakąś inicjatywę ale teraz to już rutyna.Za bardzo się utwardziła w swoim stanowisku ,że jest najlepsza i niezastąpiona.A to najgorszy grzech jak następuje stagnacja a nie ma postępu.Jak narazie to postępu żadnego nie ma w zarządzaniu tej pani,a wręcz odwrotnie ta funkcja jest wykonywana byle jak i z pewną nonszalancją.Może myśli,że nikt jej nie może ''ruszyć'',mimo tego że będzie byle jak tę funkcję wykonywała.Głosowałam na nią ale już nigdy więcej tego nie zrobię i mam nadzieję,że ta pani nie odważy się więcej startować na włodzarza miasta.Może by też było najlepszą opcją dla nas jak by ją poprostu odwołali.

Cannabis
07.04.2012 22:38
IP: 178.43.230.8

urzędnikom proponuje się wyluzować!!!Nie bójcie się o stanowiska, będzie dobrze elo do góry głowa!!

warszawski deszcz
07.04.2012 22:36
IP: 178.43.230.8

Droga Sandro "ostoja dla niedobitków" nierobów, nieudaczników i popleczników jest Urząd Miejski jaką ty funkcję tam pełnisz? Szanowny "obcy" proszę o argumenty, jeśli wycinka 500 drzew w strefie A uzdrowiska jest czepianiem się szczegółów to ja chce aby się ich czepiali!!!

Stasek
07.04.2012 22:28
IP: 178.43.230.8

Hańba odwołać tego szkodnika!!! Premierze bierz się do roboty!!!

z ulicy krótkiej
07.04.2012 22:27
IP: 178.43.230.8

Po wielu latach szczęśliwie wracam do Rabki. Obserwując obecną władzę i tą sitwę odnoszę wrażenie, że gdyby nie działania ekologów to zieleń w miejskim parku i nie tylko zostałaby całkowicie zdewastowana. Atutem Rabki, który mnie tu po latach przyciągnął ponownie jest środowisko naturalne i specyfika klimatu uzdrowiskowego. Zrewitalizowany park utracił swój niepowtarzalny klimat. Teraz już tego nie cofniemy, chrońmy to zostało. Obecnej władzy już dziękujemy. Pozdrawiam

duda
07.04.2012 22:16
IP: 178.43.230.8

Dobrze, że są jeszcze wolne media i możemy swobodnie komentować co nam się podoba. Wielka szkoda tylko, że komentujemy na innych portalach, a nie na forum Rabki, które zostało usunięte od momentu przejęcia władzy przez mgr. inż "Brzytwę" Przybyło.

Antonina
07.04.2012 21:25
IP: 178.43.220.203

Pytanie, czy Pan ekolog przechadzał się alejkami po starym parku? Wątpię...aż strach było spacerować w obawie czy nie spadnie na głowę jakiś konar. Jestem rodowitą rabczanką i cieszę się, że w końcu cos w tej Rabce się zmienia na lepsze. Krytykantom jedna rada... wziąć ster w swoje ręce...

obcy
07.04.2012 20:07
IP: 46.205.85.147

osobiście mam już dość tych ekologów. mącą, jątrzą, niby w słusznym celu, ale nic z tego nie wynika, wadzą się o pierdułki, czepiają szczegółów. mam wrażenie, że chodzi im tylko o to, żeby za wszelką cenę przyłożyć burmistrz Ewie, a nie żeby służyć jakiejś ważnej sprawie

rabczanka
07.04.2012 19:33
IP: 83.29.230.113

ooooo... ilu tutaj jest przeciwników Ewy. To ciekawe bo przecież wygrała wybory demokratycznie.Gdzie byliście jak było głosowanie?Ja głosowałam na Ewę i nadal ją popieram.

Angelus the angel of the Lord
07.04.2012 10:42
IP: 82.113.106.168

Pani Przybylo słoma z butów wystaje. Kompetencji brak. smutne ale rzeczywiste.......taki ktoś nas reprezentuje

sandra
07.04.2012 09:18
IP: 178.43.219.121

Don Kichot z tego Żurka... ale jakoś nikt nie pamięta jak zgłaszał veto przeciwko punktom obrad które sam zgłaszał pod obrady...jak zawsze byl przeciw zanim dowiedział sie o co chodzi....Facet zrobil wiele złego gdy byl radnym , a teraz nadal próbuje. To ludzie go nie wybrali ... dałby sobie juz spokój , i przestał szukac dziury w całym . Ten klub ekologiczny to dla mnie ,,ostoja dla niedobitków"tam zawsze mozna sie do czegos przyczepić ...

osukany wyborca
06.04.2012 23:29
IP: 178.43.226.8

Bardzo trafny i mądry artykół- nic dodać nic ująć,obecna pani burmistrz utraciła całkowicie kontakt z rzeczywistością,wydaje się jej że jest hrabiną na włościach Rabczańskich .Mam nadzieję że już niedługo ,tylko że zostanie po niej ogromny dług i dużo smrodu.

HELA
06.04.2012 23:09
IP: 178.43.223.82

Bardzo dobra riposta do listu otwartego napisanego przez E Przybyło. Ciekawe jakie argumenty ma teraz Przybyłowa. Czyżby rozstania ze stanowiskiem nadszedł już czas? Oby jak najszybciej, bo zniszczy tą miejscowość do reszty.

Zobacz także

Zmarł Józef Mateja

Poniedziałek, 15 lipca 2024 16:53

Lustro Historii 2024

Poniedziałek, 15 lipca 2024 13:09

Jarmark w Muzeum im. Wł. Orkana

Poniedziałek, 15 lipca 2024 13:07
Reklama