• Gorczański Portal Informacyjny
  • Wtorek, 16 lipca 2024
  • Imieniny: Mariki, Benity, Dzierżysława
Reklama
Wiadomości
Data: 10 kwietnia 2012, Wtorek / Ilość wyświetleń: 4824

Historyczny dramat na deskach rabczańskiego teatru (zdjęcia)

RABKA-ZDRÓJ: Wczoraj na scenie Teatru Rabcio odbyła się premiera "Pokutnika z Osjaku", dramatu Romana Brandstaettera, w adaptacji księdza Włodzimierza Kurka z parafii św. Marii Magdaleny.

Już w pierwszym akcie zaskoczyła scenografia i choreografia dramatu. Główny bohater, król polski, Bolesław Śmiały, na scenie obnaża swoje oblicze. Następuje metanoja po zbrodni na biskupie krakowskim Stanisławie ze Szczepanowa. Kara jest wymownym następstwem zbrodni.Wyrzut sumienia, przemienia metafizycznie zbrodniarza w pokutnika. Król Polski targany sumieniem ucieka do klasztoru w Osjaku. Pod ubraniem pokutnika puka do furty klasztornej. Zziębnięty, wygłodzony, po wyjawieniu prawdy kim jest,umiera. Czy zdążył odkupić winy?

Dramat Romana Brandstaettera osnuty jest wieloma wątkami. Ten utwór jest pełen symboli, które w sposób profetyczny nawiązują do współczesnych, bolesnych wydarzeń historycznych. Charakterologicznie, główny bohater, przypomina dziś wysoko postawionych urzędników państwowych, którym pycha nie pozwala wynieść się ponad ołtarze pokory. W relacjach państwo-Kościół, zarówno w czasach wieków średnich, rzecz się miała tak samo jak współcześnie. W każdej epoce chrześcijanie przelewali krew za wiarę malując w ten sposób litanię Wszystkich Świętych Męczenników.

W mistrzowski sposób adaptował sztukę "Pokutnika z Osjaku" ks. Włodzimierz Kurek, który ubogacił ją o wątki tragedii Katynia, Smoleńska i wydarzeń sprzed pałacu prezydenckiego. Odprawiana Msza Św. przez biskupa Stanisława i jego skrytobójcze morderstwo trafnie zostało połączone z tajemnicą lotu z dnia 10 kwietnia 2010 r. Adoracja krzyża na scenie nawiązuje do ważnych wydarzeń współczesnej Polski. Gratulujemy reżyserii. Chyba staje się tradycją, że warto przyjść na spektakl zrobiony przez księdza Włodzimierza. Pochwalić chcemy zaangażowanie i jego wkład w pracę z młodzieżą, która z każdą minutą gra na scenie coraz bardziej odważnie i pewnie. "Jestem wdzięczny rodzicom za zaufanie, a młodzieży za oddanie". Te słowa, wypowiedziane przez ks. Włodzimierza, niech będą receptą na współpracę szkoły, domu i Kościoła.

Dawid Leśniak
Reklama

Dziękujemy za dotychczasowe komentarze.
Zapraszamy do komentowania artykułów na naszym Facebooku

Komentarze

Antonina
10.04.2012 11:21
IP: 83.17.122.222

Gratulacje dla ks. Włodzimierza i dla młodzieży!

Zobacz także

Zmarł Józef Mateja

Poniedziałek, 15 lipca 2024 16:53

Lustro Historii 2024

Poniedziałek, 15 lipca 2024 13:09

Jarmark w Muzeum im. Wł. Orkana

Poniedziałek, 15 lipca 2024 13:07
Reklama