Mieszkaniec naszego regionu stracił 93 tysiące złotych, bo chciał zainwestować w kryptowalutę

Komenda Powiatowa Policji w Nowym Targu ostrzega przed kontaktami z nieznajomymi osobami, które obiecują wysokie zyski przy zakupie kryptowaluty. Mieszkaniec powiatu nowotarskiego zaufał nieznajomemu licząc na zarobek i stracił ponad 93 tysiące złotych.

Wszystko zaczęło się niewinnie. Podczas przeglądania Internetu mieszkaniec powiatu nowotarskiego natrafił na reklamę platformy inwestycyjnej dla kryptowalut oferującej szybki zysk i sukces po zakupie kryptowaluty. Zainteresowany kliknął na znajdujący się tam link i wypełnił formularz rejestracyjny, wpisując m.in. adres mailowy i numer telefonu. Po chwili na podany w formularzu numer, zadzwonił mężczyzna ze wschodnim akcentem, który w rozmowie poinstruował mieszkańca powiatu nowotarskiego, co dalej należy zrobić, aby zarobić.

W pierwszej kolejności inwestor musiał wpłacić tzw. kaucję w kwocie 250 dolarów, co też uczynił, potwierdzając operację kodem sms. Na tym kontakt się urwał. Następnego dnia operator platformy ponownie skontaktował się z nim. Poprosił o zainstalowanie i uruchomienie oprogramowania, dzięki któremu operator otrzymał dostęp do komputera inwestora. Po połączeniu się przy pomocy tej aplikacji, operator na ekranie komputera inwestora pokazywał mu zdalnie w jaki sposób należy wykonywać wszelkie transakcje z kryptowalutami. Na koniec poprosił jeszcze o podanie numeru karty kredytowej, aby łatwiej było przekazywać zarobione pieniądze.

Po kilku godzinach z mieszkańcem powiatu nowotarskiego skontaktował się pracownik banku. Okazało się, że z konta mężczyzny wykonano dwa przelewy na zagraniczny rachunek bankowy, na łączną kwotę ponad 93 tysiące złotych. O całym zdarzeniu mężczyzna natychmiast powiadomił policję. Aktualnie Komenda Powiatowa Policji w Nowym Targu prowadzi w tej sprawie dochodzenie.

- Tymczasem przestrzegamy i zalecamy zachować ostrożność przy kontaktach z firmami, które obiecują szybki zysk kupując kryptowaluty - informuje asp. Dorota Garbacz, rzecznik nowotarskiej policji.

(mr)/ KPP Nowy Targ