Dodatkowe pieniądze dla stulatków

Osobom, które skończyły sto lat przysługuje comiesięczne tzw. świadczenie honorowe. W Małopolsce ZUS wypłaca 145 takich wyjątkowych świadczeń. Od marca 2022 r. wynosi ono 4 944,79 zł brutto.

Najwięcej świadczeń honorowych w regionie wypłaca oddział ZUS w Nowym Sączu i jest ich 51. Na drugim miejscu natomiast jest ZUS w Chrzanowie z 33 świadczeniami honorowymi. Krakowski oddział wypłaca 31 takich świadczeń, a tarnowski – 30. Wśród małopolskich stulatków są trzy osoby, które ukończyły 106 lat.

Wysokość świadczenia honorowego równa jest kwocie bazowej, którą używa się do obliczania emerytur i rent. Jest ona ustalana corocznie od 1 marca, a jej wysokość to 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pomniejszonego o pobrane składki na ubezpieczenie społeczne w poprzednim roku kalendarzowym. Obecnie świadczenie honorowe wynosi 4 944,79 zł brutto. Dodatek za 100 lat jest więc co roku wyższy, a raz przyznany nie podlega waloryzacji, co sprawia, że emeryci otrzymują równe kwoty tego samego świadczenia honorowego.

Osoby, które pobierają emeryturę lub rentę z ZUS nie składają żadnego wniosku o świadczenie honorowe. W momencie ukończenia stu lat świadczenie honorowe przyznawane jest z urzędu przez Prezesa ZUS. Wniosek muszą złożyć ci stulatkowie, którzy dotychczas nie pobierali żadnego świadczenia z ZUS. Sytuacja ta najczęściej dotyczy kobiet, które zrezygnowały z pracy, aby zająć się dziećmi. Wniosek o przyznanie świadczenia honorowego można złożyć w najbliższej placówce ZUS.

ZUS nie jest jedyną instytucją, która dla swoich emerytów i rencistów, którzy ukończyli 100 lat, wypłaca świadczenie honorowe. Oprócz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych takie wypłaty realizowane są również przez KRUS i resortowe zakłady emerytalne: MSWiA i MON.

Źródło: ZUS