Rabka-Zdrój bez Muzeum Orderu Uśmiechu. Zaskoczenie i smutek

Kanclerz Kapituły Orderu Uśmiechu i były Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak poinformował, że znajdujące w Rabkolandzie Muzeum Orderu Uśmiechu zostanie przeniesione do Głuchołazów. Informacja ta wywołała duże zaskoczenie wśród mieszkańców i włodarzy. Burmistrz Leszek Świder liczy, że jeszcze nie wszystko przesądzone.

Wczoraj rozpoczęły się obchody 55-lecia Orderu Uśmiechu. "Dzisiaj z Magdą Maciak odwiedziliśmy Głuchołazy - Miasto Orderu Uśmiechu, gdzie w tym roku usytuowane zostanie Muzeum Orderu Uśmiechu, którego do tej pory siedzibą była Rabka" - poinformował na Facebooku Marek Michalak.

Głuchołazy to miasto, któremu pięć lat temu przyznano tytuł Miasta Orderu Uśmiechu. Jest tam m.in. Skwer Kawalerów Orderu Uśmiechu, a kanclerz Kapituły Orderu Uśmiechu, którym jest Marek Michalak, jest honorowym obywatelem miasta. W jednym z miejskich budynków ruszył też już remont pomieszczeń pod planowane tu Muzeum Orderu Uśmiechu.

Informacja o przenosinach muzeum do Głuchołazów spotkała się z negatywnymi komentarzami w Rabce-Zdroju. "Gdy o tym fakcie dzisiaj rano dowiedziałem się z konferencji online dla dyrektorów szkół noszących imię Kawalerów Orderu Uśmiechu z Kanclerzem Markiem Michalakiem od razu zadzwoniłem z tą dla naszego Miasta Dzieci Świata smutną informacją do burmistrza, aby powstrzymać ten proces. Niestety jak widać na zdjęciach wszystko jest przygotowane. Jeżeli muzeum jest własnością Kapituły Orderu Uśmiechu, to wydaje mi się, że pomimo to powinny być jakieś ustalenia z władzami naszego miasta. Jest to tym bardziej smutne, że Rabka ma w swoim gronie bardzo wielu odznaczonych tym zaszczytnym orderem" - napisał na FB Krystian Mordarski, dyrektor Zespołu Szkół Uzdrowiskowych w Rabce-Zdroju, w którego skład wchodzi Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu.

O sprawie wie już burmistrz Leszek Świder. - Zaproponowaliśmy nowe miejsce dla Muzeum Orderu Uśmiechu, w remontowanej willi "Anioł". Chcielibyśmy, żeby muzeum pozostało w Rabce-Zdroju. Liczymy, że temat przenosin nie jest jeszcze zamknięty - dodaje.

mr/