Finał branżowego konkursu "Zawód nie zawodzi" rozstrzygnięty (zdjęcia)

W Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej odbył się wielki finał III edycji konkursu "Zawód nie zawodzi" - wsparcie wyboru ścieżki kariery zawodowej przez uczniów szkół podstawowych”, będącego nową inicjatywą ZSTI, adresowaną do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych.

Rywalizacja była bardzo zacięta i trwała od kwietnia. Niewątpliwym liderem w regionie po raz kolejny została Szkoła Podstawowa w Skomielnej Białej, która zdobyła aż 4 miejsca na podium.

ZSTI od wielu lat angażuje się w projekty mające na celu promocję szkolnictwa zawodowego i pomoc uczniom, którzy muszą się zmierzyć z często niełatwym wyborem własnej kariery, w określeniu preferencji zawodowych. Od marca uczniowie najstarszych klas szkół podstawowych mogli za pośrednictwem specjalnie stworzonej na stronie ZSTI platformy e-learningowe poznawać nie tylko ciekawostki dotyczące promowanych branż, ale też ofertę rynku pracy.
W etapie szkolnym wzięło udział 200 uczniów. W piątek 65 zwycięzców etapu szkolnego reprezentujących 9 szkół regionu wzięło udział w wielkim finale. Rywalizacja była zacięta, o miejscu na podium decydowała nie tylko wiedzy, ale też i czas udzielenia odpowiedzi.

W obszarze spawalniczo-mechanicznym I miejsce zajął Mateusz Pustuła ze Szkoły Podstawowej w Skomielnej Białej, II Julian Książek ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Rabce Zdroju, a III Karol Wojtyczka reprezentujący Szkołę Podstawową w Ponicach, w obszarze elektrycznym zwyciężyła Wiktoria Czyszczoń ze Szkoły Podstawowej w Skomielnej Białej, II miejsce zajął Adrian Kowalczyk reprezentujący tę samą szkołę, a III – Milena Kowalska ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Rabce-Zdroju. W obszarze informatycznym zwyciężył Daniel Kubowicz ze Szkoły Podstawowej w Porębie Wielkiej, II miejsce przypadło Piotrowi Korcie ze Szkoły Podstawowej w Olszówce, a III Dominice Bali ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Rabce-Zdroju, natomiast arkana reklamy najlepiej zna Iga Jurczakiewicz ze Szkoły Podstawowej w Ponicach, tuż za nią uplasował się Bartłomiej Antosz ze Szkoły Podstawowej w Skomielnej Białej, a ostatnie miejsce na podium w tej kategorii zajęła Aleksandra Nawara ze Szkoły Podstawowej w Olszówce. W obszarze budowlanym najlepszy okazał się Jakub Ślaga ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kasinie Wielkiej, II miejsce zajął Kacper Grygiel ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kasinie Wielkiej , a III – Daniel Stachnik reprezentujący Szkołę Podstawową w Olszówce.

Projekt był realizowany pod patronatem sądeckiego stowarzyszenia Humaneo, z którym szkoła współpracowała od wielu lat, m.in. przy organizacji ogólnopolskiego konkursu Zawód nie zawodzi adresowanego najpierw do uczniów gimnazjów, a potem absolwentów szkół podstawowych, lidera, zajmującego się organizowaniem szkoleń i egzaminów zawodowych w standardach europejskich ECCC i VCC. Sponsorem nagród, oprócz Humaneo była także firmę BLACHOTRAPEZ, partner szkoły w obszarze budowlanych oraz firma PalletenWerk, partner szkoły w obszarze mechanicznym.