Zmarł Zygmunt Wójtowicz

RABKA-ZDRÓJ: W wieku 89 lat zmarł Zygmunt Wójtowicz - twórca ludowy, rzeźbiarz, artysta, gawędziarz i społecznik. Był uhonorowany tytułem Osobowość Rabki-Zdroju. Pogrzeb odbędzie się 13 czerwca o godz. 11 w kościele św. Teresy w Rabce-Zdroju.

ZYGMUNT WÓJTOWICZ działalnością artystyczną zajmował się od 1974 roku, był laureatem wielu konkursów ogólnopolskich m.in. w Toruniu, Gdyni, Bielsku Białej, Krakowie, Skawinie, Chrzanowie, Alwerni, Nowym Sączu, Starym Sączu, Nowym Targu, Zakopanem, Bukowinie Tatrzańskiej, Rabce-Zdroju; brał udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych zbiorowych, jego prace znajdują się w muzeach w Bukowinie Tatrzańskiej, Krakowie, Nowym Targu, Nowym Sączu, Rabce, Starym Sączu, Toruniu oraz u kolekcjonerów w kraju i za granicą, kilkadziesiąt rzeźb przekazał bezpłatnie na aukcje i imprezy charytatywne.

Był założycielem w 1990 roku koła Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Rabce-Zdroju i pierwszym prezesem, od 1994 r. jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Inicjator i współorganizator galerii "Drzewiej" i Galerii „Pod Lilianną" w Rabce-Zdroju zrzeszające plastyków amatorów z regionu Podhala. W swojej pracowni „Śleboda" bezpłatnie prowadził warsztaty nauki rzeźby w drewnie dla dzieci z całej Polski, które w Rabce przebywają na leczeniu sanatoryjnym. Biografia Z. Wójtowicza została zamieszczona w wydawnictwie Podhalanie" oraz "Who is who w Polsce". Został nagrodzony wieloma dyplomami za szczególne osiągnięcia na rzecz upowszechniania kultury, za osiągnięcia rzeźbiarskie i zaangażowanie w tworzeniu zwartej grupy twórczej na terenie Rabki-Zdroju oraz odznaczeniami m.in. medalem 50-lecia Rabki-Zdroju i w 2009 roku Medalem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zasłużony dla kultury polskiej".

mr/ CKiP w Rabce-Zdroju