Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce-Zdroju otrzymał od WOŚP nowoczesną aparaturę medyczną dla oddziałów zajmujących się leczeniem dzieci. Do rabczańskiej kliniki trafił aparat do znieczulenia oraz urządzenie do elektrokoagulacji, które poprawiają bezpieczeństwo zabiegów u najmłodszych pacjentów.
Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce-Zdroju poinformował o uruchomieniu nowego sprzętu przekazanego przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy dla Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej oraz Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii dla Dzieci. Aparatura zastąpiła wysłużone urządzenia używane dotąd w placówce.
Nowy aparat do znieczulenia zwiększa bezpieczeństwo badań i zabiegów wykonywanych w pracowni bronchoskopowej. Dzięki funkcji „Jet ventilation” możliwe jest szersze stosowanie technik laserowych w endoskopii układu oddechowego. Drugim elementem wyposażenia jest zaawansowany technologicznie aparat do elektrokoagulacji.
Jak podkreśla kierownictwo kliniki, urządzenie skraca czas operacji, ogranicza krwawienie śródoperacyjne i zmniejsza ryzyko powikłań. Sprzęt już jest wykorzystywany w leczeniu pacjentów. W piśmie skierowanym do fundacji lekarze zaznaczają, że wsparcie ma znaczenie dla funkcjonowania jedynego w kraju oddziału torakochirurgii dziecięcej i poprawy jakości opieki nad dziećmi.
mr/ źródło: Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii dla Dzieci w Rabce-Zdroju