• Wtorek, 19 lutego 2019
  • Imieniny: Arnolda, Konrada, Mansweta

Informacje

Goście z Łotwy (zdjęcia i video)

Data: 13 maja 2018, Niedziela / Ilość wyświetleń: 1168

W Ponicach i Rabce-Zdroju gościły zespoły regionalne z Wielon na Łotwie. Przyjechały tu na zaproszenie Stowarzyszenia „Po... nice do kłębka” i zespołu regionalnego Prymni.

Członkowie kapeli ludowej BUMBURNEICYS, ludowego zespołu tanecznego seniorów KUMYS, zespołu folklorystycznego VILONISI i dziecięco-młodzieżowej grupa folklorystycznej zamieszkali w Ponicach. Gospodarze zorganizowali dla nich kilkudniowy pobyt z atrakcjami.

Byli tu do soboty. Jeszce przed wyjazdem w amfiteatrze w Rabce-Zdroju wystąpili z koncertem, na którym zaprezentowali swoją kulturę. Wizyta Łotyszy z Wielan stała się okazją dla rabczańskiego samorządu, żeby zawiązać formalną znajomość. Burmistrz Ewa Przybyło i przedstawicielka tamtejszego samorządu podpisały list intencyjny, dający podstawę do nawiązania współpracy kulturalnej.


Rabkę-Zdrój, Ponice i Wielony łączy postać XIX-wiecznej etnolożki i pisarki Stefanii Ulanowskiej, która będąc w tych miejscowościach, pozostawiła po sobie artykuły opisujące kulturę miejsc, w których przez jakiś czas żyła. Ponice zawdzięczają jej artykuł pt. „Boże Narodzenie u Górali zwanych Zagórzanami”, w którym opisała zwyczaje świąteczne panujące na XIX-wiecznej góralskiej wsi.

(mr)

Galeria zdjęć

Komentarze

emeryt
13.05.2018 21:08
IP: 83.22.252.186

smugowa coś smutna ...

Dodaj kometarz

Podaj sumę cyfr 3 i 1: *
* - pole obowiązkowe

Regulamin

Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników – nie są stanowiskiem Redakcji. Redakcja zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy, które łamią niniejszy Regulamin, który stanowi, że: nie będziemy dopuszczać do obrażania ludzi, obrzucania się błotem, wyśmiewanie się z kogoś, z czyichś ułomności lub wad. Usuwane będą komentarze zawierające wulgaryzmy, chamskie wypowiedzi, nawołujące do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, rasistowskie, zawierające pomówienia i oszczerstwa. Mniej zaostrzone kryteria będą się tyczyć osób publicznych - ci nawet z ostrą krytyką muszą się liczyć, bo jest wpisania ich działalność. Nie będą też publikowanie komentarze w sposób rażący odbiegające od tematu, ujawniające dane osobowe, zawierające nieuzasadnione linki do innych stron www, adresy e-mail, dane teleadresowe, reklamy, komunikaty itp.

zobacz więcej »