• Czwartek, 18 lipca 2019
  • Imieniny: Erwina, Kamila, Wespazjana

Informacje

Orkiestra OSP Mszana Dolna wierna majówkowej tradycji

Data: 16 maja 2012, Środa / Ilość wyświetleń: 1753

Zgodnie z tradycja sięgającą 1945 roku, w miesiącu maju z wieży kościoła św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej płyną melodie pieśni Maryjnych. Codziennie, gdy tylko ucichnie dzwon oznajmiający godzinę 6 rano, kilku członków Orkiestry OSP zaczyna półgodzinny koncert ku czci Najświętszej Marii Panny.

Ta piękna tradycja na stałe wrosła w koloryt naszego miasta. Z przekazów ustnych wiadomo, że w niektórych domach specjalnie uchyla się okna, by wysłuchać porannych majówek. Przy dobrych warunkach pogodowych melodie grane przez hejnalistów można usłyszeć w miejscach bardzo odległych od wieży kościoła. Cieszy fakt, że w poranne granie angażują się także młodzi orkiestranci - najmłodszy ma 9 lat. Jest więc nadzieja, że pałeczka trwającej od kilkudziesięciu lat sztafety pokoleń, zostanie przekazana i podtrzymana. Repertuar stanowią pieśni: Kiedy ranne, O Maryjo witam Cię, Po górach, Chwalcie łąki, Serdeczna Matko, Pieśnią wesela, Gwiazdo zaranna, Już od rana, Królowej Anielskiej, Najświętsza Panno Gidelska, Matko Najświętsza, Cześć Maryi, Gwiazdo Śliczna, Zdrowaś Mario, Z dawna Polski, Czarna Madonno, Apel Jasnogórski, Ponadto dnia 4 maja - Dzień Strażaka, hejnaliści grają Hymn do św. Floriana.

Źródło: www.osp.mszana-dolna.pl

Dziękujemy za dotychczasowe komentarze.
Zapraszamy do komentowania artykułów na naszym Facebooku

Komentarze

też gramy
16.05.2012 23:28
IP: 83.7.193.202

Jak sam strażnik miejski to nadzoruje, to muszą grać. Chwała im za to !!!

jionasz
16.05.2012 14:49
IP: 83.9.191.182

Dzięki, żeście tym napisali, bo nadarza się okazja, by naszych muzyków z OSP poprosić, żeby o 6 rano nie grali Apelu Jasnogórskiego, bo on jest przypisany godzinie 21.00 i drugiego utworu pt. "Zapada zmrok, już świat ukołysany", bo szczególnie jego refren o treści "Panience swej piosenkę na dobranoc, zaśpiewać chcę w ostatniej chwili dnia" brzmi o szóstej rano w naszej strefie czasowej, dość dziwnie. A reszta ? Cudowna tradycja, byle tylko młodzi i nie tylko młodzi wytrzymali. A trzeba wiedzieć, że inni muzycy z tej orkiestry grają pieśni maryjne z wieży drugiego mszańskiego kościoła