• Niedziela, 12 lipca 2020
  • Imieniny: Jana, Pameli, Weroniki

Informacje

Uroczysta sesja trzech zagórzańskich rad gmin

Data: 10 czerwca 2019, Poniedziałek / Ilość wyświetleń: 930

Wspólna, uroczysta sesja trzech rad: miasta Mszana Dolna, gminy Niedźwiedź oraz gminy Mszana Dolna, odbyła się w Mszanie Dolnej. Wszystkie rady przez aklamację przyjęły oświadczenie upamiętniające 30. rocznicę częściowo wolnych wyborów do parlamentu w 1989 roku.

Jest to data symboliczna, a jednocześnie jedna z ważniejszych dat we współczesnej historii Polski, od której przyjmuje się powstanie III Rzeczypospolitej. - Świętowano w Gdańsku, Warszawie; również nasze samorządy dołączyły do wielu innych miejsc, w których z tej okazji odbyły się okolicznościowe uroczystości – podkreśla inicjator wydarzenia, Jan Chorągwicki.

Uroczystą sesję prowadzili wspólnie przewodniczący: Janusz Matoga, Zenon Dziedzic i Jan Chorągwicki. Obrady rozpoczęły się od odśpiewania hymnu państwowego, potem każda z rad przyjęła Oświadczenie. Następnie rys historyczny dotyczący tego okresu przedstawiła mgr Kamilla Jasińska - pracownik Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, doktorant na Uniwersytecie Wrocławskim.

W sesji udział wzięli: burmistrz Anna Pękała, wójtowie Bolesław Żaba i Rafał Rusnak, ks. Jerzy Raźny, zastępca wójta Katarzyna Szybiak, sołtysi gmin Niedźwiedź i Mszana Dolna, Franciszek Dziedzina i Kazimierz Pajdo.

Mszę świętą w intencji Ojczyzny i Mieszkańców koncelebrowali księża: Jerzy Raźny, Tadeusz Mrowiec, Tomasz Stec. W czasie Eucharystii wystąpił chór Gloria Dei z Poręby Wielkiej, a po Mszy św. chór Gospel z Mszany Dolnej. Utwory na skrzypce i organy wykonali Maria Flig z Piotrem Wójcikiem.

Materiały nadesłane: Natalia Chorągwicka, fot. Agnieszka Józefiak, oprac. (mr)