• Gorczański Portal Informacyjny
  • Czwartek, 2 maja 2024
  • Imieniny: Zygmunta, Atanazego, Anatola
Reklama
Wiadomości
Data: 3 czerwca 2020, Środa / Ilość wyświetleń: 3176

Co powiat zrobił dla Rabki?

Z okazji jubileuszu 20-lecia samorządu powiatowego, rabczański radny powiatowy Marek Szarawarski przygotował sprawozdanie prezentujące, co powiat nowotarski zrobił do tej pory dla miasta i gminy Rabka-Zdrój i co jeszcze planuje zrobić.

"Działalność samorządów powiatowych jest mało eksponowana w różnych mediach i dlatego wiedza społeczeństwa na ten temat jest niewielka. Jubileusz 20-lecia to dobra okazja do przedstawienia informacji o zadaniach, finansach i roli powiatu.

Powiaty, w obecnym kształcie, powołane zostały do życia na mocy ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa. Funkcjonowanie powiatów uregulowane zostało w uchwalonej 5 czerwca 1998 r. ustawie o samorządzie powiatowym. W art. 4 wyżej wymienionego aktu prawnego, określone są zadania publiczne dla tego samorządu o charakterze ponadgminnym.

Władzę powiatu, prawodawczą i kontrolną, stanowi rada powiatu wybierana w wyborach powszechnych i bezpośrednich na okres 5 lat (do 2018 kadencja trwała 4 lata). Władzę wykonawczą sprawuje 5-osobowy zarząd, w skład którego wchodzą starosta, wicestarosta i trzej członkowie zarządu.

Powiat Nowotarski jest jednym z 379 powiatów w Polsce i jednym z 22 powiatów małopolskich. Jego powierzchnia wynosi 1474,66 km² a liczba ludności to 190 592.

Od II kadencji (od 2002 roku) do Rady Powiatu Nowotarskiego wybieranych jest 29 radnych. W Radzie Powiatu Nowotarskiego trzy mandaty przypadają Rabce-Zdroju.

Radni z naszej miejscowości i pełnione przez nich funkcje w kadencjach I-VI:

I. 1999-2002 Kazimierz Zapała - Członek Zarządu, Piotr Kapłon, Antoni Rapacz, Wojciech Skałka, Ewa Szajner, Marek Ziemianin

II. 2002-2006 Zuzanna Rogowiec - Zastępca Przewodniczącego Rady, Bogdan Sroka - Zastępca Przewodniczącego Rady, Antoni Rapacz

III. 2006-2010 Marek Szarawarski - Przewodniczący Komisji Budżetowej, Leszek Świder - Przewodniczący Komisji Edukacji, Antoni Rapacz

IV. 2006-2010 Leszek Świder - Członek Zarządu, Antoni Rapacz, Marek Szarawarski - Przewodniczący Komisji Budżetowej,

V. 2014-2018 Leszek Świder - Członek Zarządu, Marian Leszczyński, Marek Szarawarski-Przewodniczący Komisji Budżetowej

VI. 2018-2023 Marek Szarawarski - Przewodniczący Komisji Budżetowej, Stanisław Kiersztyn, Bartosz Leksander.


W 2006 roku władzę w Powiecie Nowotarskim przejęła koalicja „Wspólnie dla Powiatu” utworzona z samorządowców komitetów wyborczych:

„Razem Podhale, Spisz, Orawa” oraz „Prawica Powiatu Nowotarskiego”.

W 2014 r. do klubu dołączył trzeci komitet „Podhalańska Wspólnota”.

Powiatowy Zarząd Dróg wydatkował w latach 2005-2018 kwotę 25 000 000 zł na drogi powiatowe (blisko 14 km) i mosty znajdujące się w granicach Miasta i Gminy Rabka-Zdrój (ulice: Sądecka, Podhalańska, Rynek, Kilińskiego oraz drogi do Ponic i Rdzawki). Finanse przeznaczono między innymi na: opracowania dokumentacji, ekspertyzy techniczne, remonty nawierzchni, przebudowa oraz odbudowa dróg, przepustów i mostów. (Fot. 12 - 15)

Powiatowe Centrum Kultury organizuje każdego roku imprezy sportowe dla dzieci i młodzieży w Rabce-Zdroju (Fot.16), utrzymuje etaty pracowni muzycznej „Triola” (Fot.17) oraz instruktorów MKS-ów. Przeznacza na to około 120 000zł.

W 2015 Powiat zakupił dla Podhalańskich stacji GOPR za 37 500zł zestaw noszy KONGA oraz sanie niezbędne do ratowanie ludzkiego zdrowia i życia w terenach niedostępnych.

Zrealizowane inwestycje oświatowe, kulturalne, socjalne:

Budowa nowego obiektu edukacyjnego i sali gimnastycznej oraz remont starego budynku „Jaworzyna”, w I L.O. im. E. Romera (Fot.7-10) - 12 000 000 zł
Budowa sali gimnastycznej i łącznika, modernizacja cieplna w II LO (Fot.11) - 11 000 000 zł
Remont Przychodni Psychologiczno – Pedagogicznej w „Primaverze” (Fot.4) - 2 500 000 zł
Dom Pomocy Społecznej zmodernizowany zgodnie z wymogami UE (Fot.1,2) - 3 700 000 zł
Budowa siedziby Teatru Lalek (Fot.5,6) - 18 000 000 zł

Razem: 47 200 000 zł

Rada Powiatu przyznała Teatrowi „Rabcio” Medal „Zasłużony dla Podhala". „Medal Pamiątkowy Podhala” przyznawany przez Starostę Powiatu otrzymało 8 instytucji z Rabki-Zdroju i 13 mieszkańców naszej miejscowości

Najważniejsze wydarzenia w Radzie Powiatu Nowotarskiego dotyczące Rabki-Zdroju

28 II 2008
Brak samodzielnego kontraktu dla Szpitala Miejskiego w Rabce-Zdrój

27 I 2011
Zagrożenie istnienia sanatoriów oraz uzdrowisk dla dzieci i młodzieży

24 V 2018
Zwiększenie kontraktowania w zakresie rehabilitacji medycznej w Śląskim Ośrodku Rehabilitacji Dzieci im. A. Szebesty w Rabce-Zdroju

28 XI 2019
Przywrócenie przystanku autobusowego w miejscowości Chabówka

29 III 2007
Nadzwyczajna, wyjazdowa sesja Rady Powiatu Nowotarskiego w Górnośląskim Ośrodku Rehabilitacji Dzieci im. A. Szebesty w Rabce-Zdroju (w ramach akcji „Ratujmy Sanatoria dla Dzieci”)

NIEPOWODZENIA

O Powiat Gorczański, ze stolicą w naszej miejscowości, wnioskowała posłanka z Rabki-Zdroju Zofia Krasicka-Domka. 6 gmin rejonu gorczańskiego wyraziło wolę społeczności lokalnych do utworzenia powiatu. Wniosek poparł Małopolski Sejmik Wojewódzki oraz Związek Gmin Dorzecza Raby. W projekcie reformy administracyjnej Powiat Gorczański został uwzględniony. Niestety szansa na powstanie powiatu gorczańskiego została stracona bezpowrotnie, ponieważ ówczesne „siły przewodnie” Rabki-Zdroju, pismem z 12 maja 1998 roku do komisji sejmowych, skutecznie sprzeciwiły się powołaniu tej jednostki samorządowej.

Nowy most przez Rabę łączący ulice Jana Pawła II i Sądecką. W latach 2002-2006 rozpoczęto przygotowania do tej inwestycji. Podpisano porozumienie powiatu nowotarskiego z miastem Rabka-Zdrój. Zrobiono projekt, uzyskano pozwolenie na budowę, wykupiono działki, przeniesiono mieszkańców budynków przewidzianych do rozbiórki. W 2011 r. samorząd rabczański zdecydowanie wycofał się z realizacji tego zadania.

ZAGROŻENIA

Na budżety samorządów ogromny wpływ mają między innymi decyzje dotyczące zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych, podwyżki wynagrodzeń w oświacie, podniesienia płacy minimalnej (a samorząd jest największym polskim pracodawcą!), a także podwyżki cen mediów (m. in. energii, odpadów, ciepła) skutkujące wzrostem kosztów usług. Spowoduje to odłożenie w czasie inwestycji, realizację zadań w innych standardach niż dotychczas albo też co najgorsze, brak możliwości wykonania rozpoczętych zadań.

Od 2006 r. porządkowaliśmy placówki oświatowe w powiecie. Dzięki temu do 2017 roku z subwencji oświatowej mogliśmy wydzielić każdego roku przeszło 4 miliony złotych, przeznaczając je na „wkład własny” do np. programów unijnych. Pozwoliło to, między innymi, na wybudowanie w Powiecie Nowotarskim przy „naszych” szkołach ośmiu hal sportowych kosztem 54 000 000 zł. Tzw. reforma zwiększyła wydatki na oświatę, których nie rekompensuje subwencja. W tym roku straciliśmy wydzielane środki i „dołożyliśmy” na funkcjonowanie szkół ponad 2,5 miliona złotych.

PLANY NA VI i VII KADENCJĘ
1. Rondo na skrzyżowaniu ulic Sądecka i Kasprowicza (zadanie powiatu i gminy)

2. Boisko przy I LO (zadanie powiatu)


3. Budowa dwupoziomowego skrzyżowania pod torami kolejowymi w okolicach ul. Podhalańskiej, o które skutecznie zabiegał obecny Burmistrz Rabki-Zdroju Leszek Świder. Inwestorami będą: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Samorząd Rabczański i Powiat Nowotarski

Na podstawie Uchwał Budżetowych Powiatu Nowotarskiego, sprawozdań jednostek samorządowych oraz dokumentów archiwalnych.

Opracował Marek Szarawarski - Przewodniczący Komisji Budżetowej Rady Powiatu
Reklama
Zobacz także
Reklama