• Poniedziałek, 2 sierpnia 2021
  • Imieniny: Alfonsa, Kariny, Gustawa

Informacje

Strażacy pochwalili się nowym samochodem (zdjęcia i video)

Data: 9 września 2020, Środa / Ilość wyświetleń: 1760

Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Rabce-Zdroju mł. bryg. Jacek Fic i jego strażacy zaprezentowali dziś nowy, ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy GCBA 9/60, w którego posiadanie weszła rabczańska jednostka. Przed remizą odbyła się prezentacja wozu, podczas której strażacy mieli okazję zapoznać się z samochodem, jego wyposażeniem i możliwościami.

Samochód napędzany jest wysokoprężnym silnikiem spalinowym generującym moc 430 KM i spełniającym normę emisji spalin Euro 6. Ma uterenowione podwozie, a napęd przenoszony jest za pomocą automatycznej skrzyni biegów. Jednomodułowa kabina przystosowana jest do przewozu 3 ratowników w układzie 1+2. Samochód posiada zbiornik wody o pojemności 8990 litrów oraz zbiornik środka pianotwórczego o pojemności 990 litrów. Zabudowę pożarniczą stanowi jednolita kompozytowa bryła ze skrytkami w układzie 3+3+1. Na dachu znajduje się działko wodno – pianowe DWP 60 STREAM MASTER II, sterowane elektrycznie z pilota lub ręcznie, z zasięgiem prądu wody ponad 90 metrów i maksymalną wydajnością 6000 l/min. Na wyposażeniu dodatkowo znajduje się przenośne działko wodno – pianowe DWP 8/16/24/32 o zasięgu 80 metrów i maksymalnej wydajności 2400 l/min. Na dachu znajduje się również maszt oświetleniowy z wysuwem pneumatycznym i możliwością sterowania z bezprzewodowego pilota. Pojazd wyposażony jest w szybkie natarcie zwijanie elektrycznie lub ręcznie z wężem na zwijadle o długości 60 m, z prądownicą wysokociśnieniową i przedmuchem linii sprężonym powietrzem, oraz układ utrzymywania stałego ciśnienia tłoczenia.
GCBA 9/60 Volvo zastąpi ponad dwudziestoletniego, wysłużonego GCBA 5/24 Jelcz 014.Samochód został pozyskany w ramach projektu „Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap IV” realizowanego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Celem projektu jest zoptymalizowanie efektywności prowadzenia akcji ratowniczych w transporcie drogowym przez Państwową Straż Pożarną. Wartość pojazdu to 1,18 mln zł.

Oprac. (mr)

Galeria zdjęć