• Środa, 3 czerwca 2020
  • Imieniny: Klotyldy, Leszka, Tamary

Informacje

Młodzież szkolna pamięta o poległych za Ojczyznę

Data: 28 października 2011, Piątek / Ilość wyświetleń: 1885

Tradycyjnie, od wielu już lat, opiekę nad miejscami pamięci w gminie Mszana Dolna sprawują miejscowe szkoły. Teraz, w okresie, kiedy w sposób szczególny dbamy o groby naszych bliskich, również uczniowie szkół z Kasiny Wielkiej, Kasinki Małej i Olszówki posprzątali mogiły poległych w imię Ojczyzny, złożyli tam wiązanki kwiatów i zapalili znicze.

Najtrudniejsze zadanie, a przy tym najwięcej pracy, ma młodzież z Kasiny Wielkiej, bowiem w tej miejscowości znajdują się aż cztery takie mogiły: cmentarz żołnierzy austriackich zlokalizowany w pobliżu stacji PKP, mogiła żołnierzy 24 Pułku Ułanów na miejscowym cmentarzu oraz pomnik ku ich czci na tzw. "Mogile", a także kamień nagrobny w miejscu straceń z 1943 r., zlokalizowany w okolicy cmentarza.

W Kasince Małej uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 opiekują się pomnikiem upamiętniającym poległych w strajku chłopskim w 1937 r. na osiedlu Szczypki, a młodzież z Zespołu Placówek Oświatowych mogiłą tych chłopów zlokalizowaną na miejscowym cmentarzu.

W ubiegłym roku wychowankowie Zespołu Szkoły i Przedszkola w Olszówce przejęli opiekę nad grobem ofiar pacyfikacji ich rodzinnej miejscowości, która miała miejsce 3 września 1939 r.

Taka postawa podopiecznych naszych szkół świadczy nie tylko o szacunku dla zmarłych w słusznej sprawie, ale przede wszystkim o dojrzałości i patriotyzmie - cechach charakteru, które każdy Polak powinien pielęgnować.

Magda Polańska