• Piątek, 17 września 2021
  • Imieniny: Franciszka, Hildegardy, Roberta

Informacje

Szpital w Rabce-Zdroju kontra NFZ. Reportaż w Kronice Krakowskiej (zdjęcia)

Data: 18 marca 2014, Wtorek / Ilość wyświetleń: 8223

Dyrekcja Szpitala Miejskiego w Rabce-Zdroju domaga się ukarania siedemnastu urzędników Małopolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie. Oskarża ich o przekroczenie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków. Chodzi o to, że choć placówka spełniała wymogi Funduszu w 2010 roku, to nie dostała kontraktu na oddział chorób wewnętrznych i izbę przyjęć. Proces w tej sprawie wciąż nie ruszył. Dzisiaj krakowski sąd odroczył posiedzenie - informuje Kronika Krakowska TVP, która z sporu sądowego między rabczańskim szpitalem a NZF uczyniła główny materiał wieczornego wydania Kroniki.

Sąd miał dziś zdecydować, czy proces w tej sprawie ruszy. Jednak z uwagi na to, że nie wszyscy oskarżeni stawili się na rozprawie, odroczono ją na inny termin.

Przypomnijmy, iż NFZ ostatecznie podpisał kontrakty z rabczańską placówką, ale pieniądze wpłynęły do kasy lecznicy z opóźnieniem i bez wyrównania. Sprawa trafiła do prokuratury, która już dwukrotnie ją umarzała.

W sądzie obecni byli: prezes szpitala Małgorzata Skwarek, burmistrz Rabki-Zdroju Ewa Przybyło, wiceburmistrz Robert Wójciak, ordynator Maria Luba i radca prawny Paweł Kukla. Pełnomocnikiem procesowym w tej sprawie jest mecenas Małgorzata Wassermann.

Reportaż Kroniki Krakowskiej można obejrzeć TUTAJ.

Również w Tematach Dnia TUTAJ.(mr)

Galeria zdjęć

Dziękujemy za dotychczasowe komentarze.
Zapraszamy do komentowania artykułów na naszym Facebooku

Komentarze

DOOPA JAŚ
27.03.2014 01:28
IP: 176.100.194.235

Do Jeszcze jeden. Inteligentny człowiek wychwyciłby sarkazm. Jak widzą ty masz z tym problem. No cóż, nawet nowotarski szpital nic ci na to nie poradzi. Ad rem. „Sprawę wyjaśniał Leszek Świder, członek Zarządu Powiatu Nowotarskiego, któremu podlega nowotarski szpital. Był na rabczańskiej sesji i przysłuchiwał się obradom. - To samo słyszałem. Mówiło mi to wiele osób – przyznał”. To powiedział „człowiek powiatu”. Ale co kto mówił o nowotarskim szpitalu nie było istotą dyskusji na sesji Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju (kto był na sesji i uważnie słuchał to wie o czym mówię). Chodzi o to, że Rabka chce mieć wsparcie powiatu w kwestii prowadzenie szpitala. „Starostwo odpowiada nie tylko za Nowy Targ, ale za cały powiat - stwierdziła przewodnicząca Rady Miejskiej Maria Górnicka-Orzeł”. I tu leży istota problemu. Powodem do tak postawionego problemu był przykład sąsiedniego powiatu limanowskiego, w którym funkcjonują bez przeszkód dwa szpitale. Jeden w Limanowej – duży powiatowy a drugi mały w Szczyżycu. Tam oba szpitale proporcjonalnie dzielą się kontraktem z NFZ. U nas Nowy Targ występuje o cały kontrakt przewidziany na nasz rejon próbując „w pień” wyciąć konkurencję (mając świadomość, że nie są w stanie obsłużyć wszystkich przypadków z całego rejonu). Jako mieszkańcy powiatu mamy chyba prawo domagać się równoprawnego traktowania przez Starostwo. Jakoś nie oburzają nikogo stwierdzenia Pana Starosty „Takie publiczne nawoływanie do wsparcia jest śmieszne” lub „Najlepiej wyjść na drogę i krzyczeć "Złodzieje!"”. To, co Pana Starostę tak śmieszy czy oburza to akt desperacji mieszkańców (czytaj wyborców). Jednym z kryteriów moralności uznaje się zazwyczaj krzywdę, bądź jej brak. Dlatego Dyrekcji nowotarskiego szpitala oraz Staroście dedykować można hasło: „Żyj i pozwól żyć innym”. A Tobie Jeszcze jeden życzę dużo zdrowia i oby Ci żaden szpital nie był potrzebny.

pacjentka II
23.03.2014 14:55
IP: 83.6.157.91

DOOPA JAŚ. Brawo!! Ja też wolę ten swój biedniejszy niż Nowy Targ czy Limanową, gdzie o leczeniu lepiej nie mówić. Lekarze nie są cudotwórcami tylko ludźmi ale chamstwo, arogancja i niekompetencja niektórych przechodzi ludzkie pojęcie. W Rabce nigdy nie spotkałam się nawet z nietaktownym zachowaniem lekarzy i pielęgniarek.

Jeszcze jeden
22.03.2014 20:03
IP: 83.10.239.65

do Doopa Jaś. Dużo zrozumiałeś i wiele jeszcze przed Tobą. Ale to pewnie kwestia tej flachy, nadużycie wpływa na rozum. I to niestety negatywnie. A co do zgody to następny artykuł pokazuje, że jak się nie ma argumentów to można obwiniać wszystkich o wszystko (że niby z Rabki są gorzej traktowani w Nowym Targu). Fakty i jeszcze raz fakty a nie, że tak mówią.

DOOPA JAŚ
21.03.2014 22:24
IP: 176.100.194.235

Do jeszcze jeden. No to "podsowiecę" Ci stówę z portfela, bo mi brakuje na flaszkę. Ale się nie obażaj o to na mnie, bo tylko zgoda buduje. Lepiej zmień miejsce przechowywania portfela. Sorry!

Jeszcze jeden
21.03.2014 19:29
IP: 83.29.56.56

Może z innej beczki. Szpital, który nie ma SOR tylko Izbę przyjęć (notabene działającą od 15.00). Odsyłanie pacjenta od Izby do poradni chirurgicznej i z powrotem, w nocy godzinne czekanie aż lekarz się dobudzi .... można tak długo. Do tego wszechobecna bieda za którą trzeba z budżetu gminy corocznie dopłacać. Fakt bezsprzeczny, że szpital powinien być ale nie w obecnym kształcie i od tego należało by zacząć. A co do ciągłych procesów - może trzeba się skupić na podniesieniu standardu usług a nie na obrażaniu się, że nie ma kontraktu? Zgoda buduje:)

pu
21.03.2014 17:41
IP: 178.43.123.153

to tak mamy marnych mecenasów w UM że trzeba zatrudniać jeszcze mecenasa z KRAKOWA zgroza ile to wszystko kosztuje

pacjentka II
21.03.2014 11:45
IP: 83.24.113.89

Nie znam powiązań Pani Burmistrz ale pamiętam ten szpital z siedmioma oddziałami plus blok operacyjny. Wiem, że uratowano tam wielu ludzi, również z wypadków na pobliskiej zakopiance.Czasem liczy się każda minuta. Szpital jest położony w centrum 4 powiatów i moim zdaniem nie powinno się go likwidować tylko doposażyć w potrzebny sprzęt. Powinien wrócić do dawnej formy. Leżałam w tym szpitalu wiele razy i uważam go trochę za "swój" i zawsze jeśli zajdzie taka potrzeba będę się do niego pchała bo zawsze otrzymałam tam fachową pomoc. A również dzięki temu szpitalowi mój mąż żyje. I to nie jest żadna zgroza!!!

rabczanka
20.03.2014 21:16
IP: 178.43.124.14

pacjentka ! dla ciebie niestety nie ma oddziału. Psychiatryczny jest w Nowym Targu. Przestań bredzić- ludzie wolą do Rabki niz do Nowego Targu.Przyczyna: tutaj sa pacjentami a nie złem koniecznym

Swój
20.03.2014 19:30
IP: 83.30.80.238

Po co połączyli szpitale to się spytajcie Hamerskiego, przecież przyjeżdża do Rabki często na imprezy PIS-u. Pani burmistrz startując do wyborów powiedziała ... ja przejmę szpital i poprowadzę jaki to jest problem. No życie pokazało, że jest.

DOOPA JAŚ
20.03.2014 15:28
IP: 176.100.194.235

Szanowna pacjentko. Selerek jest naturalnym i sprawdzonym od pokoleń środkiem na pamięć, której Pani brakuje (mam nadzieję, że to nie zła wola). Przypomnę tylko, że przejęcie szpitala rabczańskiego nastąpiło za czasów Ś.P. Burmistrza Antoniego Rapacza (mimo jego starań w obronie placówki). Gloryfikowana przez Panią "czujność" radnych powiatowych przypominała czujność oddanych "komsomolców" siedzących cichutko i klepiących pomysły Starostów. Dopiero na początku kadencji obecnej Pani Burmistrz Rabka przejęła od Nowego Targu szpital. Nikomu nie życzę pobytu w szpitalu (nie ze względu na jakość obsługi lecz tak zwyczajnie po ludzku). Pani pacjentce również. Lecz gdyby zaszła u Pani taka potrzeba, to życzę miłego pobytu w nowotarskim szpitalu. Ja wolę może biedniejszy ale swój.

pacjentka
20.03.2014 09:34
IP: 83.5.126.36

Dobrze jest się sądzić za pieniądze podatników, tylko po co, skoro i tak w tym szpitalu nie leczą. Za każdym razem kiedy zaczyna się okres przedwyborczy, jest sprawa szpitala. Na tym koniu Pani Burmistrz jedzie a potem znowu 4 lata Pani Prezes Skwarek nie się martwi. Hamerski jest winien to fakt, teraz pcha się do władzy to odrestauruje ten szpital. Już się integruje z Panią Burmistrz. Rabczański PiS obejmie władzę, to się Wam polepszy. Tylko czy obecna Pani Burmistrz ma tam miejsce ? Już pisałam wcześniej w komentarzach, że Pani Burmistrz na stołek wjechała dzięki szpitalowi, którego miała uzdrowić i osiem lat nic, tylko wojna z NFZ. Przecież zaraz po objęciu władzy Pani Burmistrz cichaczem chciała oddać Szpital Starostwu, tylko czujność radnych powiatowych przeszkodziła jej w tym niecnym planie. Skoro sobie go wzięła, to niech ma. Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych. A do Szpitala Rabczańskiego, to się nie pchajcie - zgroza.

DOOPA JAŚ
20.03.2014 07:04
IP: 176.100.194.235

Młódy. Koszty to kilka milionów złotych, których NFZ chciał pozbawić Szpital w Rabce poprzez swoje delikatnie mówiąc niejasne decyzje podejmowane przy rozstrzyganiu konkursu ofert.

kiks
20.03.2014 02:45
IP: 37.30.32.215

Złodzieje nowotarskie niech oddadzą sprzęt,który wywiezli podczas nieudanej likwidacji!!!

młódy
19.03.2014 13:11
IP: 151.248.36.182

Może ktoś poda jakie są koszty związane z kolejną sprawą sądową? Po co jest dwóch prawników w UM skoro i tak większość spraw prowadzi mec. Wassermann?

medyk
19.03.2014 09:53
IP: 83.142.187.163

Trzeba też pociągnąć do odpowiedzialności byłego starostę Hamerskiego (obecnie członka PISu i przyjaciela poseł Paluch) za podpisanie likwidacji szpitala i przejęcia go przez Nowy Targ