• Gorczański Portal Informacyjny
  • Piątek, 26 kwietnia 2024
  • Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
Reklama
Wiadomości
Data: 18 października 2014, Sobota / Ilość wyświetleń: 3432

Żeby wcześnie rozpoznać niepełnosprawność (zdjęcia)

Rabka-Zdrój gościła pedagogów, logopedów i rodziców z najdalszych zakątków Małopolski. Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Zaburzeniami Rozwoju z siedzibą w Tenczynie w ramach FIO Małopolska Lokalnie zorganizowało w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Rabce-Zdroju szkolenie pt. "Znaczenie wczesnej diagnozy i terapii u dzieci z zaburzeniami rozwoju".

Szkolenie poprowadziła pani mgr Agnieszka Bala - logopeda Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej , terapeuta Centrum Rozwoju Dziecka w Rabce-Zdroju oraz specjalista, dzielący się swym doświadczeniem na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie prowadząc m.in. zajęcia ze studentami na kierunku Wczesna Interwencja Terapeutyczna.

Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się , jak ważne jest wczesne rozpoznanie niepełnosprawności i zorganizowanie postępowania terapeutycznego dla dziecka. Prelegentka wyjaśniała, że im wcześniej rozpocznie się stymulację rozwoju psychoruchowego dziecka, tym stwarza się większe możliwości osiągnięcia lepszych efektów terapii zaburzeń rozwoju.

Agnieszka Bala podkreśliła, iż w tym procesie ważną rolę pełnią rodzice. To rodzice mogą najwcześniej spostrzec nieprawidłowości u swojego potomstwa. Niektóre bowiem zjawiska trudne do uchwycenia w niemowlęctwie, mogą się ujawnić w wieku późniejszym. Dlatego tak ważna jest wczesna prawidłowa diagnoza i kompleksowa terapia, by nie dopuścić do nawarstwiania się kolejno działających czynników patogennych, a dać szansę na pełną normalizację rozwoju lub ograniczenie skutków choroby.

W tym samym czasie w Mszanie Górnej, w stadninie koni APACZ, Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Zaburzeniami Rozwoju w ramach tego samego projektu - FIO Małopolska Lokalnie rozpoczęło zajęcia hipoterapii . Pod okiem terapeutów można było nakarmić , pogłaskać i pojeździć na koniu . Dzieciom wymagającym terapii zajęcia bardzo się podobały, niejednokrotnie był to pierwszy bliższy kontakt z koniem zarówno dla maluchów jak i ich opiekunów. Bardzo pomocna na zajęciach hipoterapii okazała się obecność dzieci zdrowych, które swoją postawą pokazywały, że konia nie trzeba się bać i terapię można potraktować jak świetną zabawę. Zajęcia z hipoterapii w ramach projektu potrwają do połowy przyszłego miesiąca.

pf/
Reklama
Zobacz także

Gminny konkurs na plakat teatralny

Czwartek, 25 kwietnia 2024 16:05

Jak pozbyć się gruzu zgodnie z prawem?

Czwartek, 25 kwietnia 2024 15:34

The Flash na Roztoki

Czwartek, 25 kwietnia 2024 14:45
Reklama