• Gorczański Portal Informacyjny
  • Środa, 8 maja 2024
  • Imieniny: Stanisława, Lizy, Dezyderii
Reklama
Wiadomości
Data: 1 grudnia 2015, Wtorek / Ilość wyświetleń: 4833

Jubileusz 50-lecia chóru Teresianum (zdjęcia)

RABKA-ZDRÓJ: W kawiarni Zdrojowa spotkali się członkowie chóru Teresianum. Okazja była wyjątkowa, bo rabczański chór działający przy parafii Św. Teresy od Dzieciątka Jezus, obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia założenia.

Chór dał krótki koncert po którym wiceburmistrz Robert Wójciak złożył jego członkom życzenia: „Serdecznie gratuluję 50-lecia działalności Chóru Parafialnego Teresianum i jednocześnie składam podziękowania za wzruszenia i emocje, których nam Państwo dostarczacie. Chór Teresianum rozwija wrażliwość muzyczną i kulturalną nie tylko mieszkańców Gminy Rabka-Zdrój, ale również turystów i kuracjuszy. Wszystkim członkom i sympatykom Chóru życzę, aby dalsze rozwijanie muzycznych pasji nadal przynosiło wiele radości i satysfakcji” – powiedział wiceburmistrz Robert Wójciak, składając na ręce dyrygent chóru Urszuli Sienko życzenia również w imieniu burmistrz Ewy Przybyło. Gośćmi jubileuszu byli też były i obecny proboszcz parafii św. Teresy – ks. Józef Kapcia i ks. Dariusz Pacula.

Chór parafialny „Teresianum”
Pierwszy chór parafialny został założony w 1965 r. przez ks. Władysława Siwka – rektora Kaplicy Zdrojowej. Był to chór jednogłosowy, a z czasem dwugłosowy: soprany i alty. W 1971 r. powstał chór mieszany 4 głosowy – liczył 30 osób. Dyrygował nim ówczesny organista pan Michał Daszyński.

Od 1977 r. dyrygentem chóru został przybyły do Rabki kapelan szpitala miejskiego ks. Roman Sapeta. Muzyk, kompozytor, obdarzony absolutnym słuchem muzycznym. Grał na skrzypcach i fortepianie, kochał muzykę klasyczną i chóralną. W poprzednich placówkach prowadził chóry z orkiestrą. Pod Jego batutą chór rozwinął skrzydła, a Jego osobowość i sposób bycia zjednywały nowych chórzystów. W najświetniejszym okresie chór parafialny liczył około 60 osób w różnym wieku i profesji. Byli to zwykle lekarze, nauczyciele, wychowawcy, pielęgniarki, pracownicy umysłowi i rzemieślnicy. W repertuarze chóru ksiądz dyrygent wykorzystywał utwory Beethovena, Mozarta, Lachmana, Nowowiejskiego, Verdiego, Haendla, Flaszy oraz Schuberta. Znając doskonale zasady harmonii sam pisał muzykę do tekstów religijno-patriotycznych na możliwości chóru. Pod kierownictwem ks. Romana Sapety chór parafialny występował w naszej parafii, ale również wyjeżdżał na zaproszenia z występami do Wadowic, dwukrotnie do Krakowa z repertuarem pieśni patriotycznych i wojskowych, do Łagiewnik, Sulejówka na poświęcenie kościoła, do Tenczynka z repertuarem kolęd oraz do Zakopanego.

Największym przeżyciem i wyróżnieniem był występ chóru podczas Mszy Św. w Kaplicy M.B. Częstochowskiej na Jasnej Górze oraz w kościele Świętego Krzyża w Warszawie w czasie transmisji radiowej Mszy Św. W pamięci chórzystów zostanie również oprawa Mszy Św. celebrowanej przez Ojca Świętego błogosławionego Jana Pawła II w Zakopanem w dniu 6 czerwca 1997 r.

Po przedwczesnej śmierci ks. Romana Sapety w dniu 10 kwietnia 2000 r. opuszczoną pałeczkę dyrygencką podejmuje chórzystka pani Urszula Sienko – sopran, absolwentka Wydziału Muzycznego Uniwersytetu Śląskiego. Tak rozpoczyna się trzeci rozdział w działalności chóru parafialnego. Dołączają do niego chórzyści z rozwiązanego chóru parafialnego przy parafii Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju. W repertuarze chóru pod dyrekcją pani Urszuli Sienko znajdują się utwory wyżej wymienionych kompozytorów, opracowane przez nią samą oraz przez poprzednich dyrygentów.

Obecny chór mieszany 4 głosowy w 30 osobowym składzie wykonuje oprawę muzyczną Mszy Św. i uroczystości religijnych w naszej parafii: Boże Ciało, Boże Narodzenie, Wielkanoc, Odpust parafialny, uroczystość Chrystusa Króla oraz patriotycznych: 11 listopada, 3 maja i innych. Przez wiele lat w Niedzielę Palmową i w Wielki Piątek chór z solistami wykonywał Pasję wg św. Jana opracowaną przez ks. Romana Sapetę.

Chór zapraszany jest również z koncertem kolęd do sąsiednich parafii: Chabówka, Skawa, Mszana Dolna, Spytkowice, Poronin do sanktuarium na Krzeptówkach w Zakopanem oraz do placówek zamkniętych w Rabce-Zdroju: Szpital Miejski, Dom Opieki Społecznej, Szkoła dla Dzieci Niewidomych, Śląskie Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowe im. Dr. Szebesty. Corocznie chór organizuje spotkania opłatkowe dla swoich członków, na których odbywają się wspólne kolędowania z duszpasterzami naszej Parafii. W dniu 18 września 2004 r. w 40. Rocznicę święceń kapłańskich ks. Proboszcza Józefa Kapci zorganizowano wyjazd chóru do Levocy na Słowacji gdzie ksiądz Jubilat odprawił uroczystą Mszę Św. za dar powołania i 40 lat posługi kapłańskiej. Podczas wizytacji duszpasterskich, księża biskupi wizytujący naszą parafię spotkali się z chórem i dokonali w kronice chóru serdecznych wpisów z gratulacjami i wyrazami uznania. Wpisu w 1984 r. dokonał kardynał Franciszek Macharski, w 1993 r. biskup Albin Małysiak, w 2001 r. arcybiskup Kazimierz Nycz i w 2007 r. biskup Józef Guzdek.

Od początku istnienia chóru śpiewało w nim kilkadziesiąt osób. Z pierwszego składu chóru śpiewa w nim nadal kilkanaście osób, a chór niebiański zasiliło ponad 20 naszych chórzystów. Pamiętamy o nich w corocznych Mszach Św. odprawianych w intencji ks. Kapelana i wszystkich naszych zmarłych chórzystach. Dwukrotnie zorganizowaliśmy wyjazdy, w drugą i dziesiątą rocznicę śmierci ks. Romana Sapety, aby pomodlić się przy Jego grobie w rodzinnej miejscowości Cięcina k. Węgierskiej Górki.

Śpiewanie w chórze jest swoistym zaszczytem, publicznym wyznaniem wiary, potwierdzeniem prawdy o tym, że „kto śpiewa ten podwójnie się modli”. Chór istnieje już 42 lata – czas robi swoje, zespół powoli wykrusza się. Potrzebne są nowe głosy aby istniał nadal. Jego los jest więc w nadziei, że wszyscy obdarzeni głosem i słuchem będą mogli poświęcić swój talent Bogu na chwałę a ludziom na pożytek.

Chór zaprasza chętnych na próby chóru, w każdy wtorek po wieczornej Mszy Św., do salek katechetycznych przy plebanii.

„Idź tam gdzie słyszysz śpiew
Bo tam dobre serca mają
Bo pamiętaj, że źli ludzie
Nigdy nie śpiewają”

Tekst opracowała Maria Dragon na podstawie Kroniki Chóru.

Źródło: Urząd Miejski w Rabce-Zdroju
Reklama

Dziękujemy za dotychczasowe komentarze.
Zapraszamy do komentowania artykułów na naszym Facebooku

Komentarze

aaa
02.12.2015 21:43
IP: 83.29.149.147

50 lat i już wystarczy temu "chórkowi"

Ewa
02.12.2015 08:38
IP: 83.7.25.194

Dla mnie chór kojarzy się z Ks. Siwkiem i kolędą:"Nie było miejsca dla Ciebie" Zawsze w świeta śpiewał ją z chóru. Ciarki po plecach przechodziły....Nigdy więcej nie słyszałam tak pięknie wykonanej kolędy!

Zobacz także

Razem dla Bartusia

Środa, 8 maja 2024 13:17

10. Noc Muzeów w Rabce-Zdroju

Środa, 8 maja 2024 09:33

Zagórzańska Msza Święta (zdjęcia)

Środa, 8 maja 2024 08:56

Majówka Papieska w Rabie Wyżnej

Środa, 8 maja 2024 08:54
Reklama