• Gorczański Portal Informacyjny
  • Czwartek, 9 maja 2024
  • Imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny
Reklama
Wiadomości
Data: 20 czerwca 2016, Poniedziałek / Ilość wyświetleń: 2825

Festiwal jubileuszowy

Jubileuszowy 40. Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju za nami. Rozpoczął się tradycyjnie w sobotnie popołudnie roztańczoną, rozśpiewaną, głośną i kolorową paradą zespołów biorących w nim udział, które przeszły ulicami miasta do Amfiteatru Miejskiego. Prawdziwy kalejdoskop kultur, regionów, strojów, pieśni i tańców.

Tu, ze sceny, wchodzących pod muszlę jego uczestników przedstawiała konferansjerka festiwalu Dorota Majerczyk, a zespoły witali gospodarze miasta, miejsca i imprezy - burmistrz Ewa Przybyło i dyrektor MCK „Sokół” Antoni Malczak, którzy dokonali ceremonii oficjalnego otwarcia festiwalu, oraz wiceburmistrz Robert Wójciak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Joanna Lelek i wicedyrektor „Sokoła” Małgorzata Kalarus.

Powitanie było okazją do złożenia sobie wzajemnych podziękowań za 40-lenią współpracę. W imieniu samorządu rabczańskiego, podziękowania za serce, życzliwość, profesjonalizm, szacunek do tradycji i wzorową współpracę przy organizacji Festiwalu Karpackiego, na ręce dyrektorów Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu – Antoniego Malczaka i Małgorzaty Kalarus – złożyła burmistrz Ewa Przybyło. Adresatem podziękowań została też dyrektor MOK Joanna Lelek – to dzięki jej wysiłkowi i jej najbliższych współpracowników, Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju jest jednym z najważniejszych festiwali dziecięcy w kraju prezentujących folklor najmłodszych. Za trud wkładany w jego organizację dziękowała też w liście do dyrektor Lelek, odczytanym ze sceny muszli koncertowej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wanda Zwinogrodzka. Do życzeń i gratulacji dla Joanny Lelek przyłączył się dyrektor Malczak. - 40 lat temu, w tym miejscu, prezentowały się dzieci, które uczyły się kultury od swoich dziadków. Dzisiaj te dzieci, to pokolenia dziadków, a na scenie występuje pokolenie ich wnuków. Mamy przepiękną ciągłość pokoleniową, tradycję, która trwa przez pokolenia. To radość, z której możemy być dumni. Moim marzeniem jest by za 40 lat ktoś mógł powiedzieć, z tego miejsca, to samo co ja – mówił szef MCK „Sokół”, dziękując i gratulując Joannie Lelek jubileuszu festiwalu. Także dyrektor MOK włączyła się w podziękowania, osobiście dziękując i przekazując dyplomy dla tych wszystkich osób i instytucji, które przez wszystkie poprzednie lata włączały się w organizację imprezy, wspierały ją merytorycznie, finansowo i swoją pracą. - Dziękujemy za to – mówił.

Dobra pogoda sprawiła, że w ciągu dwóch dni występy zespołów obejrzały setki widzów, którzy z różnym natężeniem odwiedzali od popołudnia do wieczora rabczański amfiteatr. W ciągu dwóch dni na scenie pod muszlą wystąpiło czternaście zespołów. W tym roku do Rabki-Zdroju przyjechały dziecięce zespoły regionalne z południowej Małopolski: MAŁA POLANA MAKOWSKA z Makowa Podhalańskiego, MAŁE PODHALE z Jurgowa, ZOBIELSKO GROMADA z Białki, MALI SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca, MALI LIPNICZANIE z Lipnicy Wielkiej, BUDZOWSKIE KLISZCZAKI z Budzowa, MALI WIERCHOWIANIE z Bukowiny Tatrzańskiej, NIECZAJNIANIE z Nieczajnej Górnej i Dolnej, MALI GROJCOWIANIE z Wieprza, ORAWSKIE DZIECI z Lipnicy Wielkiej, MALI ŁONIOWIACY z Łoniowej, MALI ŁONIOWIACY z Łoniowej, MAŁE OLDRZYCHOWICE z Oldrzychowic (Czechy), PIECUCHY z Nawojowej i występujący w roli gospodarzy - MAJERANKI z Chabówki, którzy zaprezentowali program pt. „O dziewczynce, która przyjechała na leczenie do uzdrowiska Rabka-Zdrój”. Zespoły te prezentowały folklor dziecięcy – tradycyjne gry, zabawy i scenki z życia wiejskich dzieci. Ich występy oceniało jury, w którym zasiedli: Aleksandra Bogucka, Małgorzata Kiereś, Benedykt Kafel i Wiesława Hazuka – specjaliści od etnografii, stroju, muzyki, tańca i zwyczajów.

Finał imprezy odbył się w niedzielne popołudnie. Był nim wspólny koncert jubileuszowy dziecięcych zespołów regionalnych Zemplinik ze Słowacji i Majeranki z Chabówki, ze wspólnym śpiewem, tańcem i muzyką. Festiwal zakończył zaś koncert zespołu folkowego Tryptyk, który wystąpił przy licznie wypełnionej publicznością widowni amfiteatru.

Imprezami towarzyszącymi były: kiermasz twórców ludowych i fotograficzna wystawa plenerowa „40 lat festiwalu” na zdjęciach Jana Cieplińskiego, Piotra Kuczaja i Jerzego Sierosławskiego.

Patronat honorowy nad festiwalem sprawował Piotr Gliński - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło: Urząd Miejski w Rabce-Zdroju

Reklama

Dziękujemy za dotychczasowe komentarze.
Zapraszamy do komentowania artykułów na naszym Facebooku

Komentarze

stara baba co zęby jak pnioki ma
20.06.2016 19:44
IP: 88.128.80.59

Dobre sobie,dziekować tym z Sącza za to,ze niby za czasów komuny ukradli festiwal?

Zobacz także
Reklama