• Gorczański Portal Informacyjny
  • Czwartek, 2 maja 2024
  • Imieniny: Zygmunta, Atanazego, Anatola
Reklama
Wiadomości
Data: 27 marca 2012, Wtorek / Ilość wyświetleń: 3754

Finał badań wód geotermalnych w Porębie Wielkiej - Gorczańskie Wody Termalne coraz bliżej

W Porębie Wielkiej, na dawnych polach dworskich, gdzie znajduje się odwiert IG-1, dobiegają końca roboty geologiczne związane z badaniem oraz przystosowaniem otworu do eksploatacji wód termalnych.

Prace wykonywane przez Krakowski Instytut Nafty i Gazu miały na celu rekonstrukcję otworu Poręba IG-1, zgodnie z projektem prac geologicznych, w celu aktualizacji zasobów eksploatacyjnych wód termalnych dla otworu Poręba Wielka IG-1, opracowanym przez Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN - Zakład Energii Odnawialnej w Krakowie. Realizując zadanie wymieniono w otworze rury produkcyjne, dokonano demontażu istniejącej głowicy eksploatacyjnej i montażu nowej specjalistycznej głowicy geotermalnej oraz rozpoczęto sporządzanie dokumentacji niezbędnej do ubiegania się Spółki o koncesję na wydobycie złóż solanki.

Ponadto dokonania próbnego pompowania pomiarowego wody termalnej. Solanka o temperaturze 42 stopni Celsjusza trafiła do zbiornika poniżej szybu wiertniczego Zanim do zbiornika o pojemności około dwóch tysięcy metrów sześciennych zaczęła lecieć czysta, gorąca woda, z dna odwiertu wypompowano ciężką solankę. Specjaliści z AGH na zlecenie PAN podjęli badania wydajności i składu chemicznego źródła. Na podstawie ich badań powstanie tzw. dokumentacja zasobowa. Dopiero to przesądzi o eksploatacji gospodarczej ujęcia. Dotychczasowe działania przyniosły bardzo dobre informacje. Ciśnienie zbadane w latach 70. XX wieku nie zmniejszyło się, a nawet bywa większe. Wynosi do 60 atmosfer. Temperatura notowana u wylotu może z czasem się podwyższać ze względu na systematyczne ogrzewanie rur i całego górotworu do głębokości dwóch kilometrów.

Źródło: Urząd Gminy Niedźwiedź
Reklama
Zobacz także
Reklama