• Czwartek, 9 lipca 2020
  • Imieniny: Lukrecji, Weroniki, Anatolii

Informacje

W Rabce-Zdroju cofnął się czas (zdjęcia)

Data: 9 czerwca 2019, Niedziela / Ilość wyświetleń: 2793

Na dwa dni i do czasów przedwojennych. Drugi rok z rzędu, dzięki imprezie "Dawnej Rabki Czar", udało się w Rabce-Zdroju przeżyć niezapomniane chwile, a miasto ma w końcu przyciągającą widzów, widowiskową i piękną imprezę na otwarcie sezonu letniego.

Było jeszcze lepiej niż rok temu, choć już ubiegłoroczna, pierwsza inscenizacja, zebrała całe mnóstwo pochwał. "Dawnej Rabki Czar", to impreza nawiązująca klimatem do okresu przedwojennego, czyli sprzed ponad 100 lat, kiedy to do Rabki-Zdroju przyjeżdżało eleganckie i kulturalne towarzystwo - po zdrowie, ale i dla zabawy i odpoczynku. Po ulicach przechadzały się wytworne damy, którym towarzyszyli eleganccy panowie. I taką też oprawę miała weekendowa impreza historyczna.

Kulminacyjnym momentem była sobota, kiedy to odbyła się inscenizacja przyjazdu kuracjuszy do uzdrowiska. Z Chabówki na dworzec kolejowy w Rabce-Zdroju zajechał pociąg retro, a w nim prawie setka osób w epokowych strojach, witana przez tłum i orkiestrę dętą. Następnie goście przejechali wozami konnymi na deptak zdrojowy, gdzie do późnego wieczora odbywały się różnego rodzaju wydarzenia. Można tu było podziwiać kuglarzy, cyklistów, wystawę starych zdjęć, samochód retro, były pokazy dawnych tańców, dawne gry zabawy dla dzieci, ale oczywiście największą atrakcją byli goście w epokowych strojach. Sobotni wieczór zakończył dancing w kawiarni Zdrojowa.

Burmistrz Leszek Świder, który również wziął aktywny udział w zabawie, zapowiedział, że miasto będzie chcieć jeszcze mocniej włączyć się jej organizację, bo "Dawnej Rabki Czar" okazało się być strzałem w dziesiątkę.

Redakcja "Wiadomości Rabczańskich" przygotowała z tej okazji specjalny numer miesięcznika, który obok bieżących informacji zawiera reprint numeru 8 z czerwca 1937r. Gazeta rozdawana była bezpłatnie uczestnikom imprezy.

Namiastką czaru dawnej Rabki z okresu sprzed II Wojny Światowej pozostaną na stałe zainstalowane na lampach w okolicy kawiarni "Zdrojowa" fotografie ze zbiorów Piotra Kuczaja. Dają one możliwość porównania Zdroju sprzed lat z dzisiejszym wyglądem. Takie prezentowanie dawnej Rabki będzie kontynuowane w kolejnych edycjach "Dawnej Rabki Czar".

Pomysłodawczynią imprezy jest Małgorzata Rybińska, a jej organizacji podjęła się w tym roku Fundacja im. Jerzego Koleckiego przy współpracy z Urzędem Miejskim w Rabce-Zdroju i innymi.


(mr)

Galeria zdjęć