• Gorczański Portal Informacyjny
  • Piątek, 26 kwietnia 2024
  • Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
Reklama
Wiadomości
Data: 3 lipca 2019, Środa / Ilość wyświetleń: 3464

Powstał program naprawczy dla szpitala w Rabce-Zdroju. Istnieją przesłanki do ogłoszenia upadłości, ale zarząd chce, żeby szpital działał nadal

Program naprawczy Szpitala Miejskiego w Rabce-Zdroju został opracowany i pozytywnie zaopiniowany przez Radę Nadzorczą i trafił na ręce burmistrza Leszka Świdra oraz radnych. Ograniczenie kosztów funkcjonowania szpitala, pozyskanie kredytu, który poręczy gmina, do tego nowe inwestycje i przyjęcie strategii rozwoju szpitala - to główne filary programu, który ma uchronić szpital przed upadłością. - Jest duża szansa na uratowanie spółki - mówi prezes Witold Latusek.

Składa się on z czterech punktów. Pierwszy to uporządkowanie finansów i ograniczenia kosztów funkcjonowania szpitala o 150 tysięcy złotych miesięcznie. - To jest już realizowane - zapewnia Witold Latusek, prezes lecznicy. - Uzgodniłem z zakładowymi organizacjami związkowymi nową treść Regulaminu Wynagrodzeń, który znacznie obniży koszty dodatkowych składników wynagrodzenia oraz wypłacanych w przyszłości nagród jubileuszowych. Nowy Regulamin Wynagradzania zacznie obowiązywać od 12 lipca 2019 roku. Do końca września 2019 r. zostaną również uporządkowane sprawy związane z zaległymi urlopami wypoczynkowymi pracowników.

Drugi punkt programu naprawczego zakłada pozyskanie kredytu na restrukturyzację spółki, spłatę zobowiązań przeterminowanych i pozyskanie środków na inwestycje. - 24 czerwca brałem udział w spotkaniu z dyrektorem i analitykami Banku Gospodarstwa Krajowego w Krakowie w celu omówienia założeń i realności realizacji programu naprawczego. W pierwszym tygodniu lipca planowana jest wizja lokalna przedstawicieli BGK w Rabce-Zdroju oraz zaplanowano spotkanie z burmistrzem i panią Skarbnik. Realny termin podpisania umowy na kredytowanie to wrzesień 2019 r. - mówi Latusek.

Prezes szpitala dodaje, że program naprawczy nie zakłada dalszego gotówkowego finansowania spółki przez miasto. - W związku z trudną sytuacją finansową spółka nie ma samodzielnie zdolności kredytowej, dlatego konieczne jest poręczenie przez gminę (lub inny rodzaj zabezpieczenia) kredytu zaciągniętego przez szpital. Rozważana jest także zamiana pożyczek udzielonych spółce w 2015 roku na dopłatę do kapitału lub pokrycie strat z lat ubiegłych - tłumaczy.

Trzeci filar programu naprawczego to modernizacja budynków należących do szpitala, budowa nowej przychodni i budynku przechowywania zwłok. Czwarty to opracowanie, przyjęcie i wdrożenie „Strategii Rozwoju Spółki „Szpital Miejski w Rabce-Zdroju” na lata 2020 – 2028”.

Według Latuska, tylko wdrożenie programu naprawczego pozwoli szpitalowi wyjść na prostą.

- Na dzień dzisiejszy istnieją przesłanki do ogłoszenia upadłości spółki, więc zwróciłem się do Zgromadzenia Wspólników, którego obowiązki pełni burmistrz Rabki-Zdroju o podjęcie uchwały o kontynuowaniu działalności szpitala. Zgromadzenie Wspólników odbędzie się 4 lipca 2019 r. W mojej ocenie jest duża szansa na uratowanie spółki i taka jest wola burmistrza i zdecydowanej większości radnych - dodaje.

(mr)
Reklama
Zobacz także

Witold Latusek: "Kurz wyborczy opada"

Piątek, 26 kwietnia 2024 19:07

Budowa ruszyła

Piątek, 26 kwietnia 2024 08:34

Majówka w Amfiteatrze z Meloarte

Piątek, 26 kwietnia 2024 08:33
Reklama