• Wtorek, 20 października 2020
  • Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa

Informacje

Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych (zdjęcia)

Data: 15 października 2020, Czwartek / Ilość wyświetleń: 1417


Dobiega końca program ogłoszony przez Instytut Muzyki i Tańca „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych”, w którym udział wzięli Piotr Majerczyk z Chabówki (mistrz budowy instrumentów pasterskich) oraz członkowie kapeli zespołu regionalnego „Majeranki”.


Projekt trwał od czerwca do października i miał na celu:

- Nauczanie i upowszechnianie techniki budowy instrumentów ludowych tj. piszczałek bezotworowych oraz trombity, propagowanie wiedzy o ich roli w kulturze Podhala na przestrzeni dziejów metodą bezpośredniego przekazu mistrz – uczeń.

- Zainteresowanie młodego pokolenia tradycyjnymi technikami budowy, renowacji i konserwacji instrumentów ludowych oraz upowszechnienie fachu twórcy instrumentu – wspieranie młodych artystów.

- Przekazywanie przez artystów ludowych umiejętności tradycyjnego wykonawstwa w zakresie obróbki surowców, budowy, renowacji i konserwacji instrumentów, a także rekonstrukcji, renowacji i budowy instrumentów ludowych, których tworzenia zaprzestano w XIX i XX wieku oraz wiedzy o ich funkcji w kulturze.

Warsztaty budowy piszczałek i trombit, odbywały się raz w tygodniu w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej w Chabówce.

Materiały prasowe SMKL

Galeria zdjęć