• Poniedziałek, 25 października 2021
  • Imieniny: Darii, Wilhelminy, Sambora

Informacje

Uchwała opozycji odrzucona (zdjęcia)

Data: 15 września 2021, Środa / Ilość wyświetleń: 1153

RABKA-ZDRÓJ: 7 radnych zagłosowało przeciwko projektowi uchwały przygotowanej przez część radnych, w której m.in. wzywali burmistrza Leszka Świdra do działań zgodnych z prawem i przywrócenia działalności Przedszkola nr 2 na dotychczasowych warunkach i w dotychczasowej formie. Projekt poparło czterech radnych, ale większość była innego zdania.

Dzisiejsza sesja była kolejną odsłoną sporu między samorządem a parafią, który narastał od ubiegłego roku. Najpierw poszło o to, kto ma płacić za odbiór śmieci z parkingu przy cmentarzu, potem o podwyżkę czynszu, teraz chodzi o nieudane negocjacje między proboszczem a burmistrzem. Radni długo spierali się dziś o to, po czyjej stronie jest racja, kto całej sprawie szkodzi, kto jątrzy, a kto na tym zyskuje.

Przypomnijmy, iż od 1 września przedszkole wróciło do siedziby parafii przy ulicy Orkana, bo Wojewoda Małopolski dopatrzył się złamania przepisów, a uchwała o przeniesieniu placówki do budynku Szkoły Podstawowej nr 1 ostatecznie nie weszła w życie z powodu negatywnej opinii Małopolskiej Kurator Oświaty, której stanowisko podtrzymał Minister Edukacji.

Z powodu konfliktu między parafią a samorządem nie udało się odpowiednio przygotować starej siedziby przedszkola do ponownego uruchomienia w nim zajęć. 1 września przedszkole otwarto, ale nie było prądu, dzieci nie miały posiłków, ciepłej wody, nie wszystkie zostały przyjęte, a czas pracy przedszkola skrócono.

W przygotowanej i przedstawionej po raz drugi propozycji uchwały radni opozycji domagali się od burmistrza m.in. działań zgodnych z prawem oraz przywrócenia stanu sprzed konfliktu. Leszek Świder, który nie pojawił się na sesji, przekazał za pośrednictwem swojej zastępczyni Małgorzaty Gromali, że taka uchwała, jeśli zostanie podjęta, będzie miała wady prawne. Jak dodaje, rada nie może mu wyznaczać kierunków działania.

Ostatecznie, po trzygodzinnej debacie, projekt został odrzucony.

(mr)

Galeria zdjęć