• Gorczański Portal Informacyjny
  • Niedziela, 28 kwietnia 2024
  • Imieniny: Pawła, Walerii, Ludwika
Reklama
Wiadomości
Data: 26 września 2022, Poniedziałek / Ilość wyświetleń: 1499

Dna moczanowa. Czym jest i co trzeba o niej wiedzieć?

Czym jest dna moczanowa? Chodzi o chorobę objawiającą się powracającym zapaleniem stawów. Inaczej nazywa się ją artretyzmem lub podagrą. Powodem jej występowania jest zwiększona zawartość kwasu moczowego we krwi (stąd bierze się nazwa). Brak leczenia może prowadzić do postaci przewlekłej i sprzyjać wielu innym chorobom. Co warto wiedzieć o dnie moczanowej?

Dna moczanowa to choroba stawów powodowana przez wysoki poziom kwasu moczowego we krwi. Nawracające zapalenie stawów może być nie tylko bolesne i uciążliwe, prowadząc przy braku leczenia do postaci przewlekłej, ale także stać się powodem innych groźnych chorób. Duże znaczenie ma przy tym odpowiednio zestawiony jadłospis.

Czym jest dna moczanowa?

Czym właściwie jest dna moczanowa? Chodzi o pewien rodzaj zapalenia stanów. Jego pierwszą przyczyną jest zbyt wysokie stężenie kwasu moczowego. Skutkuje ono powstawaniem kryształów, które odkładają się w stawach, powodując stan zapalny u silny ból. Interesujący jest fakt, że chorobę tę znano już od starożytności. Po raz pierwszy pisał o niej już Hipokrates. Dna moczanowa o wiele częściej występuje u mężczyzn. Najczęściej dotyka osoby po 40 roku życia.

Skąd bierze się dna moczanowa?

Skąd bierze się dna moczanowa? Jakie są przyczyny tej choroby? Przede wszystkim chodzi o te czynniki, które powodują zwiększenie stężenia kwasu moczowego we krwi. Predyspozycje do tego mogą mieć przy tym charakter genetyczny.

Zwiększeniu poziomu kwasu moczowego we krwi i ryzyku dny moczanowej będą sprzyjały:

•spożycie bardzo dużej ilości mięsa;
•duża ilość cukru owocowego fruktozy w diecie;
•choroby nerek powodujące zmniejszone wydalanie kwasu moczowego (torbielowatość, nefropatia);
•nadużywanie alkoholu;
•choroby takie, jak czerwienica pospolita lub niedokrwistość hemolityczna, niedoczynność tarczycy, padaczka;
•przebyty zawał;
•niewydolność oddechowa.


Objawy dny moczanowej

Jakie są najbardziej rozpoznawalne objawy dny moczanowej? Choroba pojawia się w postaci nagłych i powtarzających się napadów, ale może mieć też charakter przewlekły (zwłaszcza w przypadku jej zlekceważenia i braku leczenia). Najbardziej charakterystyczne są w tym przypadku dwa objawy: powstanie nagłego bólu w stawie i jego obrzęk. Ostatni przebiega często wraz z zaczerwienieniem skóry.


Właśnie wygląd skóry w okolicy stawu jest bardzo charakterystyczny. Występuje jej napięcie, jest ona błyszcząca i często się złuszcza. Powstający silny ból odbiera możliwość ruchu. Napad dny moczanowej bez podjęcia leczenia trwa dość długo, bo najczęściej do 21 dni. Bezpośrednio za aktywację napadu mogą odpowiadać różne zdarzenia. Chodzi np. o:

•zwiększony wysiłek fizyczny;
•spożycie alkoholu;
•zakażenie;
•uraz;
•przyjęcie niektórych leków;
•nietrzymanie diety.


Okazuje się, że dna moczanowa może objawiać się napadami bólu i zaczerwienienia różnych stawów. W przypadku jej wystąpienia w obrębie palucha jest mowa o podagrze. W innych przypadkach może chodzić o stawy skokowe, kolanowe, stawy kończyn górnych czy staw paliczkowy. W przypadku przewlekłego występowania choroby dochodzi do zapalenia wielostawowego, powstawania zmian w postaci guzków i postępującej niewydolności nerek. Szacuje się, że u 95% osób dotkniętych dną moczanową prędzej lub później dochodzi do podagry.


Guzki dnawe, występujące w zaawansowanym stadium dny moczanowej, są efektem odkładania się kryształków kwasu moczowego. W przypadku nagromadzenia guzków w jednym miejscu mogą pojawić się nadżerki kostne. Rekordowej wielkości guzki mogą mieć wielkość kurzego jaja, ale na szczęście zwykle ich rozmiary są o wiele mniejsze. Z tego powodu ich usunięcie czasem musi być dokonywane za sprawą zabiegu operacyjnego.

Leczenie dny moczanowej

Na czym polega leczenie dny moczanowej? W zasadzie można wymienić dwa rodzaje działań związanych z walką z tą chorobą. Pierwszym i podstawowym jest obniżenie poziomu kwasu moczowego we krwi. Drugim ważnym elementem będzie zawsze podjęcie próby opanowania objawów klinicznych choroby.

Przebieg napadu dny moczanowej będzie wymagał leczenia farmakologicznego. Wykorzystuje się tu glikokortykosteroidy i niesteroidowe leki przeciwzapalne. Pomocnymi w leczeniu substancjami bywają także kolchicyna i kanakinumab. W przypadku leczenia przewlekłego stosuje się takie substancje, które trwale obniżają stężenie kwasu moczowego we krwi.

Dieta w dnie moczanowej

Oczywiście w przypadku walki z dną moczanową bardzo ważne jest unikanie tych czynników, które sprzyjają jej pojawieniu się. Chodzi zwłaszcza o zmniejszenie masy ciała w przypadku osób otyłych, rezygnację z picia alkoholu i stosowanie diety ubogiej w puryny. Chodzi o związki, których najbardziej bogatym źródłem jest mięso i jego przetwory. Ważne jest to, że taka dieta musi być kontynuowana nawet wtedy, gdy objawy ataku dny moczanowej ustąpią. Jednocześnie zaleca się w takim przypadku regularne rozplanowanie posiłków w ciągu doby. Powinny być spożywane co 3 lub 4 godziny.

Źródła informacji:

https://apteka.superpharm.pl/poradnik/dieta-w-dnie-moczanowej-co-jesc-a-czego-unikac-chorujac-na-dne-moczanowa

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gout/symptoms-causes/syc-20372897

https://www.cdc.gov/arthritis/basics/gout.html
Reklama
Zobacz także
Reklama