• Czwartek, 19 maja 2022
  • Imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna

Informacje

Długo wyczekiwana premiera Misterium Męki Pańskiej w Mszanie Dolnej (film i zdjęcia)

Data: 21 marca 2013, Czwartek / Ilość wyświetleń: 7120

Głośnymi brawami i owacją na stojącą zakończyła się premiera Misterium Męki Pańskiej "Pójdź za mną", która odbyła się w czwartek wieczorem na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Mszanie Dolnej. Przygotowany z ogromnym rozmachem spektakl cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców miasta i gminy. Wszystkie 1110 wejściówek rozeszło się mig, jeszcze przed pojawieniem się na ulicach afiszy zapowiadających przedstawienie.

Na uwagę zasługują niemal wszystkie elementy spektaklu. Dopracowana muzyka i gra świateł tworzą odpowiedni nastrój każdej ze scen. Duże wrażenie robi scenografia, a największe - kostiumy. Ociekające złotem, pełne przepychu stroje faryzeuszy, mundury żołnierzy rzymskich jakby żywcem wyjęte z najlepszego hollywodzkiego filmu, klasycznie proste i piękne codzienne szaty Jezusa i jego matki - dodają przedstawieniu autentyczności i wprowadzają w atmosferę tamtych czasów.

W spektaklu występuje ponad 50 aktorów. Każdy gra na miarę swoich możliwości. Podczas premiery nie było pomyłek, przejęzyczeń, nikt nie zapomniał tekstu. Było rzetelnie i solidnie.

Ciekawostką jest udział w przedstawieniu lokalnych samorządowców m.in. burmistrza Tadeusza Filipiaka, wójta Bolesława Żaby, przewodniczących - rady miasta Adama Malca i rady gminy Jana Chorągwickiego, oraz radnych. Wcielili się oni głównie w tzw. dobrych bohaterów, przede wszystkim apostołów. Można się zastanawiać, o ile byłoby ciekawiej, gdyby zagrali postacie Judasza, faryzeuszy, Piłata czy diabła - odbyło by się to z pewnością z zyskiem dla całego widowiska, które nabrałoby dodatkowych rumieńców. Odwagą wykazał się przewodniczący Malec, który wystąpił w roli Kajfasza, tworząc jedną z barwniejszych postaci w całym przedstawieniu.

Do minusów należy zaliczyć czasami zbyt głośną muzykę, skrzypiącą podłogę, zbyt cicho wypowiadane kwestie szczególnie przez kobiety i... piosenkę w wykonaniu Jezusa. Scena, gdy rozmodlony, klęczący w skupieniu w ogrodzie oliwnym Chrystus nagle bierze do ręki mikrofon i zaczyna śpiewać piosenkę, zresztą jedyną w całym ponad godzinnym spektaklu, wygląda trochę jak z "innej bajki".

Mimo iż przedstawienie ma wady typowe dla teatru amatorskiego, to giną one na tle jego licznych zalet. Spektakl ogląda się z przyjemnością.

***

Na zakończenie aktorzy i twórcy przedstawienia dostali od publiczności liczne brawa, a główny "sprawca" całego zamieszania - ks. Rafał Piórkowski - bukiet kwiatów.

(mr)

Galeria zdjęć

Dziękujemy za dotychczasowe komentarze.
Zapraszamy do komentowania artykułów na naszym Facebooku

Komentarze

Oburzony
25.03.2013 17:14
IP: 79.185.239.13

Do *-* skrzypiąca podłoga jest ok, oprawa tez tylko za mało w tym Misterium jest Misterium. sztuka ta dla niektórych jest ateistyczna biorąc pod uwagę całą otoczkę - równie dobrze niektórzy nasi lokalni aktorzy mogliby sie lansować w szopce noworocznej.... za mało w tym Misterium jest Misterium.

jeden ze sceny
25.03.2013 11:10
IP: 95.48.71.18

Niestety, cieniem na transmisję rzuciła się ta koszmarna reklama - to samo wydarzyło się parę tygodni temu podczas relacji z mszy św. dla chorych z Bazyliki w Limanowej. I wtedy, i wczoraj powodem było korzystanie internetowej tv z darmowgo serwera, na którym niestety, bez wiedzy i zgody emitowane są takie właśnie reklamy. Właścicielom tego serwera zabrakło taktu i wyczucia. Żeby tego uniknąć potrzebne były dwa tysiące zł - tyle kosztuje wyłączność na serwer podczas transmisji live. Dużo i niedużo, ale jest to gwarancja, że nikt nie wejdzie z gumkami w czasie transmisji. To nauczka na przyszłość. Przepraszamy za tę wpadkę. Nam też jest głupio i bardzo przykro.

obserwator
25.03.2013 08:06
IP: 83.31.88.204

Oglądałem wczoraj transmisję live z tego spotkania.Widać było ogrom włożonej pracy w przygotowanie spektaklu.Wspaniała gra świateł,muzyka,scenografia,kostiumy no i gra aktorów,mimo że amatorzy.Tylko że wszystko popsute przez koszmar odgłosów skrzypiącej podłogi.Co krok aktora to wielki skrzyp.A wszystko przebiła reklama PREZERWATYW przed transmisją.Jak można było na coś takiego pozwolić.To nie był film erotyczny tylko misterium męki Pańskiej.

pit
24.03.2013 22:44
IP: 193.242.212.10

Gratuluję pomysłu !! sądzę, że w remizie OSP miejsca dla aktorów było by równie dużo a dla widowni znacznie więcej ...

*-*
24.03.2013 01:45
IP: 46.171.33.229

Do Oburzony, pleciesz bzdury, kostium był na miejscu i stosowny o roli i czasów, szukasz dziury w całym, dziwna twoja wypowiedz, głupia chciałes cos powiedzieć nie wyszło, kształty ok

Oburzony
23.03.2013 11:00
IP: 83.9.243.107

ciekawe kto zaprokjektował suknie Marii Magdalenie z czyjej inspiracji doszło do odsłony piersi Pani Musze na zdjeciu nr.17? czy strój był dla Magdaleny wzorowany był na ówczesnych strojach czy może dla podniesienia zainteresowania dokonuje sie niegodnego tej sztuce ekschibinicjonizmu

*-*
22.03.2013 21:30
IP: 46.171.33.229

Ja oprócz spiewu przez Jezusa dziwnego utworu, który zburzył atmosferę modlitwy w Ogrojcu, jeszcze widziałabym tam Jezusa klęczącego podczas tej modlitwy. Reszta ok, a na skrzypiąca podłoge nie ma co narzekac, dobrze że było gdzie wystawic takie przedstawienie, bo innej możliwości w Mszanie nie ma , Galerie handlowe się do tego nie nadają

obserwator
22.03.2013 19:28
IP: 83.6.28.123

Autor !!!! Nie prowokuj z tą zamianą ról.Dobrze wiemy wszyscy kto by się najlepiej nadawał do roli pewnego apostoła.