• Poniedziałek, 25 października 2021
  • Imieniny: Darii, Wilhelminy, Sambora

Informacje

Muzeum Gorczańskie Jana Fudali ożyło na nowo (zdjęcia)

Data: 28 czerwca 2014, Sobota / Ilość wyświetleń: 5039

W piątek po wieloletniej przerwie otwarte zostało Muzeum Gorczańskie przy ulicy Sądeckiej, które teraz, po zmianach wprowadzonych przez nowych gospodarzy, nazywa się Muzeum Górali i Zbójników.

Twórcami muzeum są Mira i Wiktor. Tak proszą by ich przedstawiać. To przyjezdni, którzy mieszkają w Rabce-Zdroju od kilku lat i dali się poznać m.in. jako twórcy trasy narciarstwa biegowego w Parku Zdrojowym i wypożyczalni Świstak.

- Robimy to, co sobie wymyślił Jasiek z Gorców i to, co sami sobie umyśliliśmy - mówił podczas otwarcia Wiktor. Ośrodek Kultury Wołoskiej Jana Fudali nosi teraz nazwę Muzeum Górali i Zbójników. Na bazie zbiorów byłego dyrektora Muzeum Orkana powstało muzeum ukazujące kulturę materialną górali, w szczególności gorczańskich. Wiele miejsca poświęcono też samemu Jaśkowi z Gorców, który ma na terenie nowo powstałego muzeum swoją izbę pamięci, jest też wystawa jego malarstwa na szkle. Muzeum ma być też, według założeń jego twórców, miejscem ciekawym dla dzieci, stąd też kilka atrakcji specjalnie dla nich, również interaktywnych.

Przedsięwzięcie pobłogosławiły wdowa po Janie Fudali - Lubomira Noeva-Fudala oraz jego córka Katarzyna. - Takich młodych ludzi z pasją, fantazją, miłością do góralszczyzny jeszcze nie spotkałam. Oni z nieba nam spadli - powiedziała Lubomira Noeva-Fudala wyrażając się w superlatywach o całym przedsięwzięciu.

Ciepłych słów nie szczędziłam też córka Jana Fudali. - Mają taką samą energię jak tata. Nie są stąd, ale kochają góry i góralszczyznę jak niejeden góral.

Nowe muzeum pobłogosławił ks. Paweł Duźniak, proboszcz parafii p.w. Św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju. - Cieszę się, że powstają takie miejsca, które nawiązują do przeszłości - podkreślił.

Wstęp do muzeum jest płatny. Bilet normalny kosztuje 12 zł, ulgowy 9 zł. Obiekt czynny jest 7 dni w tygodniu w godzinach od 9:30 do 18:00.

(mr)

Galeria zdjęć

Dziękujemy za dotychczasowe komentarze.
Zapraszamy do komentowania artykułów na naszym Facebooku

Komentarze

piuu
01.07.2014 21:43
IP: 83.10.133.226

O ile dobrze pamiętam, to ta tradycja muzealna sięga daleko głębiej, niż opisane w artykule, bo "Jaśko z Gorców" jest Dolnoślązakiem, urodzonym w Dobrzykowicach, w powiecie wrocławskim. :-) Więc tradycja prowadzenia muzeum przez "przyjezdnych", jest jak najbardziej kontynuowana. Na WIELKI PLUS dla nowych właścicieli - nie wycięli drzew, nie zniszczyli unikatowego dębu czerwonego przy wjeździe, nie wycinali drzew ( których nie widać) ,gdy stawiali ogrodzenie, a ścieżki wewnętrzne zrobili z przepięknego, granitowego bruku. A jakie słupki od strony rzeki! Aż serce rośnie. To podejście do przyrody i architektury, jest tak niezwykle NIE góralskie i tak dramatycznie inne, niż zaniedbanie i wycinki pomników w Muzeum Orkana. Jakby dwie strony jednej monety, którą jest dbałość o kulturę tych ziem.

rabczanin
01.07.2014 10:22
IP: 91.231.23.12

Wszędzie w muzeach i tego typu instytucjach są bilety wstępu .Swietnie że w Rabce sa ludzie którzy chcą coś zorganizować niebanalnego i oryginalnego.

DOOPA JAŚ
30.06.2014 07:13
IP: 176.100.194.235

Do LulzSec |RBK|. Za darmoszkę to się nawet w "ryj" nie dostaje (zwłaszcza w Rabce). Chwała więc ludziom, którzy chcą inwestować w tak chimeryczne przedsięwzięcie jakim jest muzeum. Powodzenia życzę i jak najwięcej dutków z tej działalności.

I.I.
29.06.2014 13:25
IP: 217.70.50.77

Jak to dobrze, że młodzi pamiętają... Cieszmy się razem z nimi. Miruniu i Wiktorze! Jesteście Wielcy!!!

LulzSec |RBK|
29.06.2014 01:22
IP: 91.225.8.226

Co odbudowuja? Za darmoszke bym poparł. Ale oni dutki chca na tym krecic widać po cennikul.