• Gorczański Portal Informacyjny
  • Niedziela, 28 kwietnia 2024
  • Imieniny: Pawła, Walerii, Ludwika
Reklama
Wiadomości
Data: 12 grudnia 2016, Poniedziałek / Ilość wyświetleń: 4069

38. Święto Poezji Góralskiej w Rabie Wyżnej (zdjęcia)

Na zaproszenie dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Anny Piaskowy już po raz 38. poeci z Podhala, jak długie i szerokie - od Zakopanego po Rabkę, i od Szczawnicy po Jabłonkę - przyjechali do Domu Parafialnego w Rabie Wyżnej na XXXVIII Święto Poezji Góralskiej. W tym roku na liście obecności było 20 uczestników, wśród nich starzy bywalcy i osoby całkiem nowe.

Poeci, którzy prezentowali swoje wiersze i nie tylko, a przybyli do Raby to: Stanisław Jabłoński, Danuta Truty-Pałasz, Adam Kwiatek, Józef Szaflarski, Renata Klamerus, Joanna Słodyczka, Andrzej Dziedzina „Wiwer”, Wanda Szado-Kudasik, Renata Liptowska, Krzysztof Kokot, Wanda Czubernat, Maria Langer, Izabela Zając, Roman Oleksy, Zdzisław Barglik, Małgorzata Bucior, Julian Staniewski, Wojciech Kusiak, Julian Klamerus, Małgorzata Szarlej.

Rabiańskie święto poezji to kameralne spotkanie poetów z szeroko pojętego Podhala, piszących gwarą lub językiem literackim. Przyjeżdżają tu poeci uznani, nagradzani w regionalnych i lokalnych konkursach oraz ci, którzy stawiają pierwsze kroki lub tworzą w cichości. Spotykają się, żeby przy kawie i drobnym poczęstunku rozmawiać o liryce, zasiąść na scenie i podzielić się swoją twórczością, pogawędzić towarzysko. W swoim gronie czują się pewniej. Tu łatwiej przychodzi im publicznie odczytać swój wiersz.

Gościem święta poezji była dr hab. Anna Mlekodaj z Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, badacz teksów regionalnych. Z uczestnikami spotkał się i przywitał wójt gminy Raba Wyżna Andrzej Dziwisz. Obecnym na spotkaniy przygrywała muzyka góralska Zwyk.

- Działając w imieniu Gminnego Ośrodka Kultury w Rabie Wyżnej witam serdecznie na 38 Święcie Poezji Góralskiej, które zainicjowała nasza rabiańska poetka Wanda Czubematowa oraz pan Jan Fudala. A tradycję corocznych spotkań pielęgnowała dotychczasowa dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rabie Wyżnej pani Elżbieta Smółka – podkreśliła zwracając się do zebranych Anna Piaskowy, dyrektor GOK w Rabie Wyżnej. - Dziś, ponieważ Święto wpisało się w kalendarz imprez Raby Wyżnej na stałe, mogę śmiało powiedzieć, że Święto Poezji Góralskiej jest tradycją Raby Wyżnej.

- Chcąc nie chcąc Drodzy Państwo – kontynuowała - dzisiejszym spotkaniem tworzymy tradycję i historię Raby Wyżnej, czy góralszczyzny - w każdym sensie — także terytorialnym. Co ważne, dzisiaj wpisujemy się także w historie literatury polskiej. Bo przecież badacze literatury regionalnej, ludowej, badacze poezji góralskiej mają Święto Poezji Góralskiej w Rabie Wyżnej za fakt historycznoliteracki.

Podczas spotkania wybrani poeci zaprezentowali swoje wiersze. Była też okazja do miłej rozmowy na różne tematy i towarzyskie pogawędki.

Oprac. (mr)
Reklama
Zobacz także
Reklama