• Gorczański Portal Informacyjny
  • Wtorek, 30 kwietnia 2024
  • Imieniny: Katarzyny, Mariana, Lilii
Reklama
Wiadomości
Data: 24 lutego 2012, Piątek / Ilość wyświetleń: 4204

Wstępne wyniki badań złóż wód termalnych w Porębie Wielkiej są optymistyczne: jest ciśnienie, jest solanka, jest wysoka temperatura

Wspólnicy spółki Gorczańskie Wody Termalne wizytowali wczoraj prace wieży wiertniczej przy otworze IG - 1 w Porębie Wielkiej. Wstępne wyniki badań są bardzo optymistyczne. Potwierdzają się, znane już od lat 70-tych ubiegłego wieku fakty, a są nimi - ciśnienie wody, jaka wypływa z otworu oraz jej temperatura. Co więcej, aktualne wyniki są lepsze, niż się spodziewano.

Fot. Archiwum Starostwo Powiatowe w Limanowej
- Okazuje się, że na głębokości dwóch tysięcy metrów panuje ciśnienie wynoszące 268 atmosfer, natomiast u wylotu otworu, czyli na powierzchni owo ciśnienie wynosi 58 atmosfer. Te wstępne wyniki są lepsze, niż się spodziewaliśmy. Podobnie jest zresztą z temperaturą solanki, która na dole osiąga temperaturę ok. 59 stopni C. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tych pierwszych informacji. To wielki krok w kierunku powstania basenów geotermalnych w Porębie Wielkie. Oczywiście do pełni szczęścia brakuje jeszcze ostatecznych ekspertyz - mówi starosta limanowski Jan Puchała.

Powstanie basenów geotermalnych w Porębie Wielkiej jest coraz bardziej realne. W związku z tym, w niedalekiej przyszłości należy poczynić starania w kierunku uzyskania koncesji na wydobycie. Zarząd spółki został zobligowany do zintensyfikowania działań w zakresie pozyskania gruntów sąsiadujących z działkami, na których planowana jest ta olbrzymia, bo mogąca kosztować nawet ponad 100 mln zł inwestycja. Równolegle należy także - na drodze konkursu - wyłonić specjalistyczną firmę, która opracuje koncepcję optymalnej formy organizacyjno - prawnej działalności spółki. Jest to o tyle istotne, że aby baseny mogły powstać, potrzebne są nie tylko odpowiednio duże złoża tzw. solanki czyli wód termalnych, ale także olbrzymi kapitał i teren.

Obecnie na miejscu pracuje ekipa Geofizyki Kraków, która bada stan rur, które leżą w ziemi już blisko 40 lat oraz stan techniczny samego odwiertu. Wszystkie prace związane z aktualnym etapem prac przy odwiercie zakończą się na przełomie wiosny i lata, natomiast ostateczne wyniki oraz opracowanie szczegółowej dokumentacji geologicznej będzie gotowe na początku jesieni.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Limanowej / Opracował (mr)
Reklama

Dziękujemy za dotychczasowe komentarze.
Zapraszamy do komentowania artykułów na naszym Facebooku

Komentarze

anka
01.03.2012 15:54
IP: 178.42.8.78

Zapytaj ty mamy, czy cię aby po porodzie akuszerka nie upuściła głową na posadzkę ? Twój wpis "kingu palikocie" daje podstawy, by tak sądzić !

KING PALIKOT
29.02.2012 09:13
IP: 46.115.37.245

@Ceper nie damy sie KATOLOM !!!!! najwiekszy wstyd pod sloncem to mohery i krzyzole i my ziomale to dobrze wiemy !!!! MOHERSTWO WOJTYLOMANIA RYDZOLE POPILUSZKI BLEEEEEE

Ceper
27.02.2012 17:24
IP: 46.76.255.87

żeby się tak nie skończyło jak w Toruniu!

Zobacz także
Reklama