• Gorczański Portal Informacyjny
  • Sobota, 27 kwietnia 2024
  • Imieniny: Teofila, Zyty, Żywisława
Reklama
Wiadomości
Data: 16 marca 2017, Czwartek / Ilość wyświetleń: 4019

O smogu w Rabce-Zdroju: problem jest, dyskusja się odbyła, ale konkretów wciąż nie ma (zdjęcia)

W Rabce-Zdroju debatowała dziś Sejmowa Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa pod przewodnictwem poseł Anny Paluch. Dyskusja w Ośrodku Wypoczynkowym „ELA” toczyła się wokół znanego powszechnie problemu smogu, ze szczególnym uwzględnieniem uzdrowisk, w tym Rabki-Zdroju. O medialnej nagonce na Rabkę, ale i o potrzebie rozwiązań systemowych, odgórnych, mówił wiceburmistrz Rabki-Zdroju Robert Wójciak w zastępstwie nieobecnej burmistrz Ewy Przybyło.

Na posiedzeniu kolejni przedstawiciele rządu i służb ochrony środowiska mówili o badaniach powietrza prowadzonych na terenie uzdrowisk oraz ich wynikach. Problem ze smogiem ma większość miejscowości w południowej Polsce, szczególnie te położone w górskich kotlinach i dolinach. Rabka-Zdrój również ma problem ze smogiem, ale nie wyróżnia się pod tym względem na tle innych miejscowości, poza tym, że jest miejscowością uzdrowiskową, w której leczy się m.in. choroby układu oddechowego.

W grudniu ub. r. w Rabce-Zdroju stanęła stacja monitoringu powietrza. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Paweł Ciećko powiedział na posiedzeniu, że badania za styczeń i luty potwierdzają problem z wysokimi stężeniami pyłu zawieszonego i benzoalfapirenu. Już pod koniec lutego uzdrowisko miało przekroczony dopuszczalny roczny limit przekroczenia norm dobowych. Ciećko dodał, że główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza są paleniska domowe, a problem smogu dotyczy tylko sezonu zimowego. - Gminy bez wsparcia władzy ustawodawczej sobie nie poradzą - dodał.

Wiceburmistrz Robert Wójciak zaapelował na posiedzeniu komisji do posłów i przedstawicieli rządu, by wsparli uzdrowiska w walce ze smogiem. - Jesteśmy, jako uzdrowiska, dobrem narodowym, które wspólnie musimy chronić - mówił. Przypomniał, że Rabka była ostro atakowana przez media za problem ze smogiem. Tymczasem, jak mówił, problem ten mają także inne miejscowości, a w dodatku miasto od lat stara się sporo robić w kwestii ochrony środowiska.

Wiceburmistrz mówił, że problemem jest jakość paliwa używana do palenia w piecach. Jego zdaniem, problem palenia śmieci w piecach jest marginalny. Problem to złej jakości węgiel. Tu powinno zainterweniować Państwo, wprowadzając np. normy jakości dla węgla. Robert Wójciak zaapelował też o zachęty ekonomiczne dla mieszkańców, dla których główną przeszkodą w wymianie palenisk są zbyt wysokie koszty ogrzewania ekologicznego.- Nie chcemy walczyć z wynikami badań zanieczyszczenia powietrza, ale prosić państwa o wsparcie w tej walce. Bez państwa wsparcia, jako uzdrowiska nie poradzimy sobie - dodał.

Wiceburmistrz mówił o potrzebie przeprowadzenia autoryzowanych, rzetelnych badań powietrza w Rabce-Zdroju. Wyraził wątpliwość, czy przeprowadzone na terenie miasta dotychczas pomiary jakości powietrza przez stowarzyszenia i organizacje działające na rzecz poprawy powietrza, są wiarygodne, bowiem nie są one certyfikowane.

Do tych wątpliwości odnieśli się obecni na posiedzeniu komisji przedstawiciele Polskiego i Krakowskiego Alarmu Smogowego. - Wykorzystujemy sprzęt, z którego korzystają również uniwersytety - mówili, zapewniając, że badania, jakie prowadzili na terenie Rabki-Zdroju, a które pokazały liczne przekroczenia dopuszczalnych norm, są wiarygodne.

Przedstawiciele PAS zarzucili miastu, że z jednej strony leczy dzieci z astmy, a dorosłych z chorób układu krążenia, a z drugiej naraża ich na oddychanie mocno zanieczyszczonym powietrzem. - Pada pytanie, czy w tej sytuacji my tu ich leczymy i czy im pomagamy - stwierdzili.

Do tych słów odniosła się Jadwiga Kawwa, prezes Uzdrowiska Rabka, która powiedziała, że w Rabce-Zdroju zawsze był znakomity klimat do leczenia chorób układu oddechowego i krążenia, co potwierdziły liczne badania naukowe. - Twierdzenie, że powietrze może szkodzić, jest nieporozumieniem - mówiła. - Oczywiście dbałość o powietrze i rozmowy o tym są konieczne - dodała.

Przedstawiciele Najwyższej Izby Kontroli, informując o wynikach kontroli spełniania wymogów określonych dla uzdrowisk (w zakresie ochrony powietrza), stwierdzili, że dziś większość uzdrowisk miałoby problem z utrzymaniem statusu uzdrowiska. Tymczasem większość z nich w latach 2017 - 2021 będzie musiała przedłożyć w celu jego uzyskania operat uzdrowiskowy. Jednym z jego wymogów są dobre wyniki badań powietrza. Prezes Zarządu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP Jan Golba mówił, że warunki, które są stawiane gminom uzdrowiskowym, w sporej części są niemożliwe do spełnienia, kryteria zbyt wysokie i wyidealizowane, a przepisy, na podstawie których przyznawany jest statut uzdrowiska, są niejasne.

Podczas dyskusji z wielu stron padły apele o systemowe rozwiązania walki z powietrzem. Padały propozycje m.in. inwestycji geotermalnych, zachęt ekonomicznych dla mieszkańców, czy wprowadzenia specjalnych taryf za ogrzewanie gazem.

Na koniec przewodnicząca Anna Paluch zapowiedziała dalszą dyskusję nad problemem i przygotowanie propozycji rozwiązania problemu.

(mr)
Reklama

Dziękujemy za dotychczasowe komentarze.
Zapraszamy do komentowania artykułów na naszym Facebooku

Komentarze

emeryt
18.03.2017 14:52
IP: 83.22.251.248

panowie na zdjęciu nr.11 śmieją się z paluchowej i z niej szydzą.

alarm smogowy
17.03.2017 23:17
IP: 185.174.114.108

A pani burmistrz nie chodzi w maseczce ? a powinna .Tragedia kto jest włodarzem Rabki.

sroka i wrona
17.03.2017 16:13
IP: 94.254.145.248

siedza w stolki pierdza telefonami sie bawia a szaraki za to placa.mogli chociarz Orkanowke pozamiatac bo syw i malaria.

zabrali
17.03.2017 13:45
IP: 91.200.105.76

PiS=PZPR zabrał kasę samorządom na usuwanie smogu a teraz posiedzenia ... komuna PiS jest ogromna

młódy
17.03.2017 11:57
IP: 5.172.255.154

Jak to się stało że zabrakło burmistrz na debacie o tak istotnej sprawie? Jak prezydent jezdzi na nartach to burmistrz jest pierwsza na stoku, ale jak trzeba "połknąć żabę" to burmistrz ucieka. Przez wiele miesięcy zapewniała że powietrze w Rabce jest ok a jak prawda wyszła na jaw(oczywiście to wina dziennikarzy) to burmistrz wysyła zastępce, który lamenci i prosi o pomoc. Dla przypomnienia: ta sama ekipa rządzi w Rabce od prawie 11 lat, pytam co uczyniliście w sprawie poprawy jakości powietrza w Rabce, gdzie byliście jak ościenne miejscowości korzystały z programów dofinansowań na odnawialne żródła energii?,w ilu edycjach programu KAWKA aplikowała Rabka i z jakim skutkiem? Rządzący Rabką mogą się pochwalić liderowaniem programu LIFE. Z całego liderowania pozostał nam ekodoradca,notabene były radny z obozu burmistrz słynący z braku wypowiedzi przez okres bycia radnym. A teraz , gdzie są szanowni radni , zadowoleni z swojej pracy. Kadencja mija na przepychankach w sądach i wzajemnych donosach do prokuratury a podstawowe kwestie są zaniedbywane. Za rok zostanie zlikwidowany NFZ i jakoś nikt nie mówi na jakich zasadach będzie odbywać się finansowanie lecznictwa uzdrowiskowego i może wcale nie trzeba nam zabierać statusu uzdrowiska , bo nikt i tak do nas nie przyjedzie , czego przedsmak mieliśmy w czasie tegorocznych ferii zimowych.

jeden z tych
17.03.2017 08:47
IP: 159.205.198.185

Proszę Państwa, mieszkańcy Rabki róbmy wspólnie coś wreszcie, bo lada moment Rabka stanię się miejscem gdzie o kuracjuszach rabczańskich sanatorii ( tych których jeszcze kilka pozostało) oraz wczasowiczach trzeba będzie zapomnieć. Właściciele agroturystyki zapomną o wczasowiczach. Sąsiednie gminy Podobin, Szaflary, Białka będą zacierać ręce. Wybudowany w przyszłości tunel i droga szybkiego ruchu nie skłoni ludzi do zjazdu w kierunku zapylonej Rabki - kiedyś słynnego w całej Europie uzdrowiska. Jest możliwa w przyszłości likwidacja szpitali uzdrowiskowych i alergologicznego szpitala klinicznego. Bo cóż- paradoksalne byłoby i śmieszne gdyby Państwo Polskie utrzymywało te ośrodki. Ludziom, mieszkańcom Rabki, mając już na uwadze ich sytuacje materialne należy pomóc i to z urzędu w zmianie sposobu ogrzewania, inwestując w gaz,solary, fotowoltaike, itp. Sąsiednie gminy,WIOSKI poradziły sobie choć w minimalnym stopniu wykorzystując fundusze unijne na instalacje alternatywnych wspomagających źródeł energii. Mało aktywnym jest pracownik tutejszego urzędu. Pracując dla Rabki, z naszych pieniędzy mający posadę- z pieniędzy podatników -powinien starać się o dobro naszych mieszkańców -a tak nie jest. Bardzo wygórowane i praktycznie nie do przejścia dla przeciętnego mieszkańca są kryteria pomocy pro ekologicznej. Badanie i stwierdzanie braku izolacyjności domu za pomocą propozycji przeglądu kamerą termowizyjną -jest komiczne. Ważna jest już teraz zmiana sposobu ogrzewania na gazowy, pomoc miasta Rabki,ażeby ratować uzdrowisko.

mieszkaniec
16.03.2017 22:16
IP: 31.0.71.85

Pani Wójciak Zdecyduj się pan wreszcie czy powietrze w Rabce jest zanieczyszczone czy też nie. Zachowuje się pan jak chorągiewka na wietrze lub jak kameleon. No cóż kampania wyborcza się zaczęła dla Roberta wójciaka i Ewy przybyło a pani Paluch aktywnie ich wspiera. i właśnie po to została zorganizowana ta bezowocna szopka

anrchistoweganin
16.03.2017 21:39
IP: 94.254.144.194

Niesamowite. A rok temu podczas spotkania zorganizowanego przez Rabczański Alarm Smogowy i od tamtego czasu aż do początku tego miesiąca problemu z powietrzem nie było. Nasz wspaniały duet włodarzy twierdził, że to bzdury ... coś niesamowitego. Co się stało, że wreszcie przyznali, że informacje, o których słyszeli od dawna są prawdziwe? A może to gawrony i dzieci na placach zabaw są winne? Przecież latają/ biegają i te wszystkie pyły wznoszą i rozprzestrzeniają po całej znanej ze zdrowego powietrza Rabeczce?? Na koniec historyjka z życia rabczanina. Czas akcji 30 października 2015 około godziny 17 wracałem z dziećmi z przejażdżki rowerowej w okolicach parku zdrojowego. Powietrze pięknie pachnie palonym miałem, wilgotnym drewnem i nie wiadomo czym jeszcze. Ogarnia nas wilgotna i śmierdząca "mgła". Dogania mnie najstarsza córka i mówi "Tato, czemu tutaj tak dziwnie pachnie?" Moja odpowiedź? "Bo mieszkamy w Uzdrowisku, staraj się jak najmniej oddychać i pędź do domu".

spieprzaj dziadu
16.03.2017 20:41
IP: 91.239.196.239

jak patrzę i czytam to wszystko to nasuwa mi się taka internetowa przeróbka, dla zainteresowanych proszę wpisać w google dwa słowa "neonówka tusk" i oglądnąć na you tube film ten trwający 56 sekund:)

siwy dym
16.03.2017 17:40
IP: 91.232.62.219

"W grudniu ub. r. w Rabce-Zdroju stanęła stacja monitoringu powietrza. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Paweł Ciećko powiedział na posiedzeniu, że badania za styczeń i luty potwierdzają problem z wysokimi stężeniami pyłu zawieszonego i benzoalfapirenu. Już pod koniec lutego uzdrowisko miało przekroczony dopuszczalny roczny limit przekroczenia norm dobowych."... a nam mówiono co innego,czyżby to było zaklinanie rzeczywistości.

Zobacz także

Witold Latusek: "Kurz wyborczy opada"

Piątek, 26 kwietnia 2024 19:07

Budowa ruszyła

Piątek, 26 kwietnia 2024 08:34

Majówka w Amfiteatrze z Meloarte

Piątek, 26 kwietnia 2024 08:33
Reklama