• Wtorek, 11 sierpnia 2020
  • Imieniny: Ligii, Zuzanny, Lukrecji

Informacje

Zagórzański webinar od kuchni

Data: 2 lipca 2020, Czwartek / Ilość wyświetleń: 421

W Łętowem zrealizowano webinar kulinarny dotyczący tradycyjnej kuchni zagórzańskiej. Potrawy przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Śwarne Babki”, które zdradziły tajniki dawnej sztuki gotowania.

W czasie webinaru można było poznać receptury i etapy gotowania: kwaśnicy, placków ziemniaczanych z blachy i klusek kudłatych okraszonych skwarkami. Aby odtworzyć tradycyjny smak potraw przyrządzano je na tradycyjnym piecu kuchennym w gościnnych progach domu Pani Marii z Koła Gospodyń. W realizacji programu wzięły również udział etnograf Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka i konserwator zabytków Natalia Klęsk z Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce - Zdroju, które wypytywały o szczegóły, degustowały, podziwiały umiejętności i pasję gospodyń.

Tych, którzy nie zdążyli na żywo obejrzeć gotowania po zagórzańsku zapraszamy do zapoznania się z nagraniem z tego wydarzenia – https://www.facebook.com/skarbygorali/videos/625533244715580/

Webinar pt. „Gotuj z Zagórzanami. Poznaj górala przez webinara” został zrealizowany w ramach projektu „Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski” realizowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, Poddziałanie 6.1.3 Rozwój instytucji kultury oraz udostępnianie dziedzictwa kulturowego.

red., fot. Małgorzata Wójtowicz - Wierzbicka