• Gorczański Portal Informacyjny
  • Czwartek, 2 maja 2024
  • Imieniny: Zygmunta, Atanazego, Anatola
Reklama
Wiadomości
Data: 25 września 2023, Poniedziałek / Ilość wyświetleń: 1812

100-lecie OSP w Rdzawce (zdjęcia)

W Rdzawce odbyły się obchody jubileuszu 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Rdzawce połączone z 29. rocznicą uratowania kościółka Świętego Krzyża na Piątkowej Górze w Chabówce od całkowitego spalenia. Uroczystość rozpoczęła msza św. w kościele parafialnym pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła w Rdzawce, którą odprawiło trzech księży: ks. Michał Rymar, ks. Mateusz Paprocki i ks. Maciej Ścibor.

Oprawę mszy sprawowały chór Adoramus ze Rdzawki i orkiestra OSP Rabka-Zdrój. We mszy udział wzięło 30 pocztów sztandarowych OSP z Podhala i sztandar z OSP Przygodzice oraz zaproszeni goście, wśród nich był burmistrz Leszek Świder i wiceburmistrz Małgorzata Gromala, radni powiatowi i miejscy. Msza Święta została odprawiona w intencji strażaków i ich rodzin.

Po zakończeniu uroczystości liturgicznych uczestnicy uroczystości przeszli przed remizę OSP w Rdzawce. Tu powitał ich prezes OSP Dariusz Paprocki, który przedstawił historię tutejszej jednostki. - Od 100 lat w Rdzawce zmieniło się wiele, ale jedna rzecz jest niezmienna, zawsze można liczyć na pomoc mieszkańców naszej wsi i tylko dzięki tej owocnej współpracy pomiędzy OSP, mieszkańcami Rdzawki, a także pomocy rządowej i samorządowej możemy dzisiaj korzystać z takiej remizy oraz wykorzystywać do ratowania życia i zdrowia taki sprzęt jaki obecnie posiadamy. Przejaw i wyraz zaangażowania ma odzwierciedlenie w naszej historii, którą wszyscy tworzymy i której jesteśmy udziałem i należy podkreślić, że dzięki niej możemy już 29 raz obchodzić rocznicę uratowania kościółka świętego krzyża od całkowitego spalenia – podkreślił.

Następnie Edward Siarka, poseł i prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych odznaczył sztandar OSP Rdzawka Złotym Znakiem Związku OSP RP, przyznanym przez Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej.

Ks. Michał Rymar poświęcił pamiątkową tablicę na elewacji remizy. Tablica została wykonana w hołdzie wszystkim druhom którzy na przełomie lat nie szczędzili zdrowia i życia w służbie Bogu, Ojczyźnie i ludziom.

- Stulecie naszej straży to nie tylko uroczystość strażacka to także 100 lat z życia całej naszej miejscowości – mówił burmistrz Leszek Świder. - Na przestrzeni tych stu lat pokolenia strażaków z wielu rodzin w Rdzawce było i jest zaangażowanych w bezinteresowną pomoc innym, działając jako strażacy ochotnicy. Przez 100 lat zmieniały się czasy, pojawiały się nowe wyzwania i oczekiwania, do straży przychodzą jednak wciąż nowe pokolenia i OSP w Rdzawce trwa nieprzerwanie nadal. Dzięki waszemu zaangażowaniu czujemy się bezpiecznie. Życzę naszej straży abyście to stuletnie dzieło kontynuowali, bo nie każda jednostka może poszczycić się tak wspaniałym jubileuszem. Niech OSP w Rdzawce trwa i nadal się rozwija. Strażacy to ludzie czynu, dlatego od siebie chciałbym przekazać ten hełm strażacki w trosce o Wasze bezpieczeństwo – dodał.

W dalszej kolejności miało miejsce wręczenie odznaczeń dla zasłużonych strażaków. Po części oficjalnej odbył się występ zespołu Powicher, a wieczorem uczestników zabawy bawił zespół Ogórki.

Historia OSP Rdzawka

Ochotnicza Straż Pożarna w Rdzawce powstała w 1923 r. Jej założycielem a zarazem pierwszym Komendantem był Andrzej Rokita, który dowodził 16 strażakami. Andrzej ROKITA był wielkim społecznikiem, żołnierzem w stopniu podoficera walczącym z bolszewikami podczas I wojny światowej, podczas II wojny światowej był założycielem oraz członkiem konfederacji Tatrzańskiej, której głównym celem było zwalczenie Goralenvolku – organizacji kolaburującej z Niemcami. Za swoją działalność został w 1942 roku aresztowany przez okupanta oraz przewieziony do więzienia Palace – katowni podhala. Stamtąd trafił do obozu w Auschwitz, gdzie jak wynika
z hitlerowskiego aktu zgonu zmarł 9 lutego 1943 roku.

W tamtych czasach w całej wsi budynki były z drzewa, strażacy swoją wysoką sprawność bojową udowodnili gasząc groźny pożar na początku wsi gdy nie dopuścili by ogień przedostał się na sąsiednie zabudowania. Cały sprzęt przechowywany był w drewnianym pomieszczeniu na roli Sołtysówka.

Od samego początku istnienia OSP w Rdzawce aktywnie udzielał się w pracach kierownik szkoły – Władysław Sioło, organizował na ten cel zbiórki, przygotowywał przedstawienia a za zebrane fundusze zakupywał sprzęt strażacki. Przedstawienia cieszyły się dużą popularnością, były wydarzeniem zarówno kulturalnym jak i towarzyskim w całej Rdzawce. Już wtedy dyskutowano na temat budowy remizy. W czasie wojny była to jedyna zorganizowana i legalnie działająca instytucja w naszej wsi na którą zezwolili Niemcy. Po II wojnie światowej nasza OSP pozyskała czterokołową pompę z Rabki. Komendantem został wówczas Karol Czyszczoń który zabiegał o doposażenie naszej straży. Dużo mówiono o budowie własnego lokum czyli remizy. Po nim komendantem został Jan Rapacz który kontynuował starania. Gdy komendantem został Starmach Augustyn w 1963 roku OSP w Rdzawce pozyskało motopompę PO – 3 oraz przystąpiono do wykupienia ziemi pod budowę remizy. Remiza była budowana w latach 1970 – 76 w czynie społecznym przez wszystkich mieszkańców wsi Rdzawka. W 1976 roku nastąpiło uroczyste otwarcie remizy. W momencie otwarcia remizy prezesem był – Filas Franciszek, komendantem – Starmach Augustyn, OSP w Rdzawce liczyło 33 strażaków.

Była to pierwsza remiza strażacka w gminie i przez wiele lat jedyna. Zarząd OSP organizował w niej zabawy z których dochód przeznaczał na zakup sprzętu i wyposażenia remizy. Od początku powstania remizy działało w niej wiele instytucji między innymi: Klub Książki i Prasy, koło szachowe, klub kulturalno-oświatowy, przedszkole, ośrodek zdrowia. Z czasem jednostka doposażona była w coraz to nowocześniejszy sprzęt między innymi motopompę PO – 5. W 1991 roku pozyskano samochód pożarniczy GAZ – 69 od Zawodowej Straży Pożarnej w Rabce, który został wyremontowany przez naszych strażaków i zastąpił wóz konny. 2 października 1994 roku nastąpiło podpalenie kościoła Św. Krzyża na Piątkowej Górze, w akcji gaszenia kościoła brały udział 33 jednostki Ochotniczej i Zawodowej Straży Pożarnej i dzięki temu kościół został uratowany. Po odbudowaniu i odnowieniu kościoła OSP Rdzawka wraz z księdzem Rektorem od 2002 roku w każdą pierwszą niedzielę października organizuje Mszę św. za strażaków i ich rodziny biorących udział w gaszeniu kościoła. W 1997 roku nasza OSP zakupiła samochód pożarniczy STAR – GBA od Bystrej Podhalańskiej przy wsparciu Urzędu Miasta. 7 lipca 1997 roku na terenie naszej miejscowości i całej Polski nastąpiła olbrzymia powódź. Nasza straż brała udział w ratowaniu dobytku w naszej miejscowości i gminy. W 1999 roku gdy Prezesem był Antoni RAPACZ a Naczelnikiem Tadeusz ZAJĄC nastąpiło uroczyste poświecenie i wręczenie sztandaru dla naszej jednostki. W roku 2000 roku pozyskano środki finansowe i zakupiono na Słowacji pojazd GCBA Tatra. W 2001 roku doszło do kolejnej powodzi, gdzie OSP Rdzawka uczestniczyła w ratowaniu dobytku w Budzowie przez 3 dni.

W roku 2003 dzięki staraniom Prezesa Antoniego RAPACZA - OSP Rdzawka pozyskała od Marszałka Województwa Małopolskiego nowy samochód ratowniczo – gaśniczy z wyposażeniem SLRT IVECO. Po licznych staraniach nasza jednostka została w 2006 roku włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. W 2008 roku dzięki pomocy Pana Posła Edwarda SIARKI, PZU, Fundacji z Jaworzna oraz Pani Burmistrz Ewy PRZYBYŁO przeprowadzono karosację pojazdu GCBA Tatra. W 2011 wybrano nowy Zarząd OSP, Prezesem został Tadeusz Zając, naczelnikiem Adam Twaróg. Przy wydatnym wsparciu Urzędu Miasta, własnych środków i ogromnej pracy strażaków przeprowadzono remont jednego piętra remizy. W 2016 roku wybrano nowy zarząd Prezesem został Dariusz PAPROCKI natomiast Naczelnikiem Grzegorz LATAWIEC. W 2017 roku na zlecenie Urzędu Gminy Rabki Zdrój rozpoczęto rozbudowę oraz przebudowę remizy. Rok później dzięki wsparciu z Funduszu sprawiedliwości Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Urzędu Gminy Rabki Zdrój zakupiono pojazd GCBA MAN. W 2019 roku częściowo zakończono rozbudowę remizy. W 2021 roku dzięki środkom własnym oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie zakupiono pojazd GLM Ford Ranger. Rok później dzięki pomocy finansowej naszych mieszkańców zakupiono pojazd specjalny Quad CF MOTO 520 oraz przyczepkę lekką. Na chwilę obecną remiza OSP w Rdzawce stała się Rdzawiańskim Centrum Kultury w którym funkcjonują oraz urozmaicają życie kulturalne różne organizacje między innymi Koło Gospodyń Wiejskich w Rdzawce, Zespół Góralski Powicher, Chór Adoramus, Stowarzyszenie na Rzecz Kulturalnego Rozwoju wsi Rdzawka a także zespół sportowy Gorce Rdzawka. Cały czas dążymy do zakończenia rozbudowy naszej remizy oraz terenu przyległego, które mamy nadzieję w niedługim czasie nastąpi.
Reklama
Zobacz także
Reklama